Katter iFokus

Katter

Etiketter: hälsabeteendekosthållning
Läst 1073 ggr
Nevina
0

Hjälp? Min katt hälsa på hos föräldrarnas katter

Hej. Under midsommar ska jag hem till mamma och pappa och jag vill inte lämna min kattunge ensam här hemma. Mamma kom med förslaget att jag skulle ta med honom. Jag är bara rädd att det inte kommer att fungera. Hos mina föräldrar bor tre vuxna katter, varav två är osams.

När vi skaffade de två första kattungarna Loki och Elvira år 2002 blev de bästa kompisar direkt. Ett år senare fick vi hem 12 veckor gamla Chimay, och Elvira hoppade på henne konstant och Loki tog lilla Chimays parti. Så Loki och Elvira gled isär. När Chimay vuxit sig stor nog började hon ge igen på Elvira och nu är det oftast Chimay som är taskig. Hon ligger tex väldigt ofta i hallen och bevakar kattluckan så att hon kan hoppa på Elvira när hon kommer in.

Det jag är rädd för är att Elvira inte ska acceptera min lilla katt när vi kommer och hälsar på. Mamma tror att det kanske kan gå bra om Elvira får se när jag kommer med honom och släpper ut honom ur transportburen. Hon tänker att Elvira kanske föstår att han liksom jag bara är och hälsar på. Och att hon inte känner sig hotad av en liten kattunge och därför inte bryr sig om att han är där. Vad tror ni? Jag vill ju inte att han ska bli påhoppad.

Han kommer att få ha buren ståendes så han kan krypa in i den när han vill. De vuxna katterna hatar transportburar, så han lär få ha den för sig själv. Han kan ju även få ligga hos mig där jag kan "skydda" honom om Elvira är vresig. På natten kommer han att få vara inne hos mig i sovrummet med stängd dörr, så vi får vara ifred.

Jag vill ju så gärna att det ska gå bra, så att jag kan komma och hälsa på där längre stunder och slipper lämna honom ensam hemma. Då kan jag ju inte vara iväg länge alls.

Har ni några bra tips?

chade
1
#1

Jag tycker du ska ta med katten dit, man vet ju inte förrens man prövat. Katten hos min mamma och pappa ogillar verkligen när andra katter kommer och hälsar på, men mina två har han inga problem med. Dom gillar han, så man vet aldrig det kan ju vara så att Elvira blir kompis med den lille :)

Små stjärnor lyser också i mörkret.

Niiinah92
0
#2

Tycker du kan testa, mina föräldras katter tycker varken om varandra eller andra katter men har accepterat mina bägge helt okejSkrattande

Nevina
0
#3

Ja, jag hoppas verkligen att det går bra. Om en månad ska jag få en en kompis till honom. Hoppas att det kommer gå att ta med henne till mamma och pappa också sen. Vet inte om det försvårar saken att det är hona? Elvira gillade ju inte Chimay från första början, men hon hade inga problem med Chimays lilla bror när han hälsade på..

Nevina
0
#4

Fast det var ju 2003^^

Nevina
0
#5

Tror ni att kön på kattungarna spelar någon roll? I och med attt Elvira inte accepterade Chimay, men däremot hennes bror..