Hämta kattungen när den är äldre än 13-15 veckor.
Jag skulle vilja veta varför vissa raskattuppfödare inte vill sälja sina kattungar förrän de är 13-15 veckor gamla (eller äldre)?
Är 12 veckor egentligen för tidigt?
Jag förstår att mycket är individuellt, men skulle de flesta kattungar må bättre om de fick stanna en vecka eller två längre hos mamman tror ni?
Jag har bara hört att de får ett mer utvecklat immunförsvar, att de blir uppfostade längre av mamman (och familj) och därför får mer vetskap om hur man ska bete sig som katt.
Finns det mer positiva saker med att hämta kattungen senare?
Harrys sköna blogg - http://persernharry.blogspot.com/
Enligt lag så ska kattungen vara MINST tolv veckor.

#1 Fast det är ju inte svaret på någon av frågorna…
Lite beroende på hus stora kattungarna är så vaccinerar jag vid 9-10 veckor sen en spruta till tre veckor senare och sen vill jag att det ska gå minst en vecka efter sista vaccineringen innan kattungen flyttar.
Det gör att kattuungarna är 13-15 veckor innan de flyttar.
Kattutan men stolt Plåtis ägare
#3: Okej, så det handlar mest om vaccineringen för dig?
Ser du inga fler positiva saker med att de flyttar senare, du som både haft kattungar som flyttat vid 12 veckor och kattungar som flyttat senare (vilket jag läste i en annan tråd)?
Harrys sköna blogg - http://persernharry.blogspot.com/
Jag ser helst att de flyttar senare.När jag började föda upp så visste jag inte bättre utan fixade allt så att kattungarna var klara att flytta när de var exakt tolv veckor.Numera har jag lärt mig att inte lova nya ägarna att det och det datumet blir det utan jag svävar mer på målet att typ i mitten slutet på tex juli är kattungan flyttklar.
En lite äldre kattunge är lite större har lärt sig mer kattspråk och har ett bättre immunförsvar.
Min senaste kattunga som jag hämtade hem var fjorton veckor när jag hämtade honom.Min första ras-katt hämtade jag hem vid tio veckor för snart elva år sen.
Kattutan men stolt Plåtis ägare
Mina ungar är minst 13 veckor när de flyttar, och så sprids flytten ut lite så inte alla försvinner samtidigt.
Mina egna katter har varit 14 + 14 + 16 + 12 när jag tagit hem dem. Den på 16 var klart tuffast och den på 12 ängsligast.

Kattungarna äter ofta inte längre på mamma vid 12v men de blir uppfostrade och får lära sig mycket om hur det är att vara katt. Jag släpper iväg mina vid 14v…..och så får jag lite extra tid med de underbara små ♥ Den nya ägaren får ju ändå hela kattens liv =)
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z