Katter iFokus

Katter

Läst 473 ggr
vita_lamm
1

Sjuka&döda katter, hosta mfl. symptom, hjälp oss hitta sjukdomen!

Vänder mig hit och hoppas någon har någon idé att komma med!

Vi har haft fyra katter, en av dem har haft astma i något år, med väsande hosta. Denna katt fick lungkollaps i maj, behandlades och överlevde men fick efteråt mer fuktig/rosslig hosta, tung andning, svullen buk och avmagring. Katten avlivades, men innan dess hade en annan av våra katter hastigt insjuknat. Denna katt hade under en tvåveckorsperiod enstaka hostattacker, torra, väsande. Katten kräktes en dag och såg ruggig ut och ett par dagar senare avled hon av någon slags organsvikt, somnade in framför våra ögon helt oväntat.

Ett par månader efter detta fick en tredje katt hosta, torr, väsande. Under perioden oktober-december ca. 4 hostattacker, i övrigt inga sjukdomstecken, men vi började fundera på om det fanns en smitta som låg bakom alla sjukdomsfall. I slutet av december började de två kvarvarande katterna äta sämre. Detta sammanföll med inköp av ny fodersäck, så jag trodde initialt att det berodde på fodret. På nyårsafton blev dock vår fjärde katt allvarligt sjuk, gulsot, slutade helt äta och dricka själv. Diagnosen blev fettlever, med tanke på historiken i hushållet antagligen sekundär, och vi har behandlat honom sedan dess med begränsad framgång, prognosen ser inte lysande ut just nu.

Nu river vi våra skinn i jakten på vad som kan ha drabbat våra katter. FIV/FeLV-test har utfallit negativt och varken jag eller veterinär vet vad vi ska leta efter. Två katter är döda, en mycket sjuk, och så har vi en katt som haft lätt hosta under hösten och under senaste veckan kräkts några gånger men i övrigt "frisk", pigg osv.

Risken är stor att vi får ta bort katten med fettlever och då står vi med en ensam katt kvar, som möjligen/antagligen bär på en allvarlig smitta. Att börja utreda på måfå känns som att börja leta efter en nål i en höstack!

När nu FIV/FeLV är uteslutet är tuberkulos/mycobakterier det närmsta jag hittar på nätet som skulle kunna stämma in på mina djurs sjukdomsbild och historik, men det finns säkert fler smittor som jag inte hittat. Finns det någon därute som har några uppslag? Vi har en engagerad veterinär som verkligen försöker hjälpa till, men att veta vad man ska leta efter är inte lätt!

Katterna är hyfsat välvaccinerade, avmaskade osv. Alla utom den med leversvikt är/var siameser, de är innekatter men har fångat ett och annat byte när de är ute i koppel sommartid.

Mandra
0
#1

#0: vad jag tycker att ni ska kolla efter är om det finns några miljögifter i närheten av där ni bor.

[NightWolf]
2
#2

Men fy vilken svår och jobbig situation för både katterna och er 😢 och jag hoppas innerligt att ni och veterinären kommer fram till vad det är.

För tre veckor sedan fick jag ta bort en katt och han hade svullen buk och hade gått ner lite lite men inget direkt märkbart, åt och drack som vanligt men han hade FIP som inte går att bota det är bara en utgång.

Nu smittar tydligen inte FIP mellan katter och 50 % av dom som drabbas är under två år om utvecklar FIP men min blev 11½ så det där ser olika ut.

Just utvecklad FIP är inte smittsamt däremot det corona virus som katter ofta har smittar genom avföring och det är något katt kan ha flera gånger under sitt liv utan att det blir FIP. FIP kommer i både torr och våt form och min kille hade den torra innan sa vet men jag märkte inget på honom inte fören han utvecklade den våta formen där buken svullnade.

Det här är något du skulle kunna ställa frågan till din veterinär om och det går inte att tipsa eller fundera via nätet på vad det kan vara eftersom flera av era katter drabbas så är det något som smittar vilket utvecklad FIP inte gör men jag skriver om det eftersom jag själv nyligen var med om just det så jag är väl lite insnöad på just FIP och corona viruset som drabbar katter eftersom det så nyligen drabbade min katt.

Hoppas innerligt ni kommer tillrätta och hittar orsaken för fy vilken jobbig situation katterna och ni hamnat i.

[skyggis_tryggis]
2
#3

Har ni varit på en liten veterinärklinik eller på ett djursjukhus?

OberonsMatte
0
#4

Hur gamla var/är katterna?

Sajtvärd Katter iFokus

Mandra
0
#5

#1: det kan vara värt att kolla upp miljögifter.
sök på avfallsdepåer och även på industrier som producerar giftigt avfall…t ex sulfit- eller sulfatfabriker…finns väldigt många i övre hälften av Sverige…fabriker som tillverkar vanligt grillkol producerar också giftigt avfall.

jag säger det här för att jag råkat ut för det här själv…bor på en plats bara ett par hundra meter från en gammal nedlagd sulfitfabrik::

[https://www.ljusnan.se/2011-10-18/sanering-av-kisaskan-vid-bergviken]

Just nu pågår en större sanering av kisaska som dumpades vid Bergvikens strand.
Mandra
0
#6

#5: 2011 började de sanera kisaskan…dvs gräva i det och partiklar for upp i luften…en av våra innekatter utvecklade då en slags form av astma (har botat henne nästan helt med alternativa metoder).

2 katter som gick ute (en hemlös) fick lungödem och hjärtsvikt…den hemlösa dog av detta…går katterna ute så dricker dom ju också vatten ute, som kan vara förgiftat.

för att prata med en veterinär om detta måste man veta vilket/vilka gift/gifter det rör sig om…de kan inte testa vartenda miljögift som finns

Uppkatten
2
#7

#0 Obducerades någon av de avlidna katterna?

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

  • Redigerat 2023-01-18 15:02 av Uppkatten
Mandra
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
Förhandsgranskning av bild 1 av 2
Förhandsgranskning av bild 2 av 2
#8

#7: Nej.
Men dom diagnosticerades.
Själv fick jag hjärtarytmi.
Och 2 personer på vår gata har dött av olika typer av cancer.

Det påverkade också växtligheten där vi bor. Så här såg syrenbladen ut året efter.
Som du förstår är inte detta normal storlek på syrenblad.
Vi hade också rönnblad stora som dasslock.

  • Redigerat 2023-01-18 07:53 av Mandra
[skyggis_tryggis]
2
#9

Jag tänker att ett djursjukhus borde ha resurser att ta reda på orsaken, och ge behandling. Eller åtminstone ge dropp och smärtlindring om det behövs.

Det är märkligt om er veterinär verkar helt villrådig, inte vet hur hen ska gå vidare och bara ger upp.

  • Redigerat 2023-01-18 09:18 av [skyggis_tryggis]
Mandra
0
#10

#9: Dom är inte vana vid att titta efter gifter. Det är inte läkare heller.
Så man måste först ta reda på om det finns några i närheten. Vilka isf. Och sen påtala det för veterinären.

OberonsMatte
1
#11

Risken när man har flera katter är även att det blir så olyckligt att det sammanfaller att katter insjuknar - även fast det är av olika anledningar.

Om ingen obduktion gjordes så är det svårt att hitta exakt diagnos och orsak, men det verkar ha funnits skillnader i de olika katternas symtom.

4 hostattacker okt-dec är så sällan att det lika gärna kan ha varit saliv i fel strupe tänker jag.

Eftersom katters leverfunktion är väldigt känslig för svält är byte till mindre smakligt foder säkert något som kan leda till fettlever. Särskilt när man har flera katter och kanske inte har riktig koll på HUR lite varje katt äter.

Sajtvärd Katter iFokus

vita_lamm
1
#12

Tack för era svar!

FIP har vi koll på, och gifter tror jag är lite osannolikt i vårt fall då vi bor ensligt på landet.

Anledningen till att jag frågade här är för att kanske få lite uppslag att gå efter, att börja utreda på måfå kommer inte rädda vår leversjuke katt och kanske inte heller leda till något svar i slutänden.

Katterna är/var i olika åldrar, från 3-9. Ingen obduktion eftersom vi då inte misstänkte smitta eller annat som kunde motivera kostnaden.

Jag fick tips från uppfödarkollega om mycoplasma, främst haemofelis, vilket faktiskt verkar kunna stämma in på våra djurs sjukhistorik. Om någon här har erfarenhet så dela gärna med er🙂!

Att alla sjukdomsfall och dödsfall skulle vara en slump känns lite vanskligt att tro, detta med den beskedliga hostan är svårt att vifta bort när en av våra katter dog efter enbart några enstaka hostattacker som yttre symptom. En smitta känns det som att vi får utgå ifrån att det är.

Kom gärna med mer input, allt som kan hjälpa oss framåt i processen är toppen 🍀!

Mandra
0
#13

#11: levern är nog mer känslig för gift än för s vält.

Mandra
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#14

#12: "gifter tror jag är lite osannolikt i vårt fall då vi bor ensligt på landet."

Vi flyttade från Stockholm upp till Hälsingland och trodde då att vi flyttade till ren natur, Vi bor också lantligt.
Bedövande vackert, som ni ser. Men också dödligt giftigt.

[skyggis_tryggis]
0
#15

#12: Du svarade inte på frågan om veterinär och djursjukhus?

Jag tror att det är bättre att byta veterinär om din nuvarande inte kan hjälpa katten.

Mandra
0
#16

#12: Har skickat dig ett mess.
Tycker kanske ni borde ta ett prov på erat vatten också. Om ni inte redan gjort det. :)

OberonsMatte
1
#17

#12 Mychoplasma haemofelis ger anemi som väl borde ha synts på ett vanligt blodprov?

När det gäller plötsliga och oväntade dödsfall så brukar det bero på hjärtat/ dold hjärtsjukdom.

Sajtvärd Katter iFokus

Skaikru
0
#18

Utredda är kanske enklare än att gissa?
När min katt fick lungproblem tog vi först en hög med blodprover, sedan röntgen, på röntgen såg dem något misstänkt i lungorna, gjorde en CT, där dem heller inte helt kunde säga vad det var i lungorna, så vi gjorde en undersökning på operation (kallades tydligen BAL), där jag fattare det som att dem kollade med kamera i luftvägarna, eller om dem tog vätskeprov från lungorna. Jag är inte helt hundra vad dem gjorde. (vi gjorde allt detta samma dag)

Men åker man till ett stort sjukhus går det att göra en ordentlig och grundlig utredning.

Vill man försöka gissa skulle jag gissa på ett virus eller någon form av mask/parasit i ditt fall.

Skaikru
0
#19

Gissningar. (alla symtom behöver inte stämma för att det ska vara sjukdomen)
Kattsnuva?
Leptospiros? (kan orsaka aspirationspneumoni hos hund iallafall)
Calici?
Herpes?
Lungmask?
Bordetella bronchiseptica?
Felint leukemivirus (FeLV)?
Toxoplasma gondii?

Eller någon form av mögelsvamp eller annan skadlig svamp som katterna andas in?

Vixxen
1
#20

#2: Det finns ny medicin mot FIP.
Sök på Facebook efter gruppen Kampen mot FIP. Där finns aktuell information.

  • Redigerat 2023-01-21 08:58 av Vixxen
Uppkatten
1
#21

#20 Men den är väl inte godkänd i Sverige ännu, eller…?

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Vixxen
2
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#22

#21: Jo, läs ovan.

Uppkatten
0
#23

Ok, ja, jag har hört talas om svenska katter som behandlats, men då var det inte via svenska veterinärer.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Skaikru
1
#24

#23: Jo, det började väldigt nyligen.
Men det finns flera svenska veterinärer på svenska kliniker som har börjat behandla FIP hos katter i Sverige.

Uppkatten
0
#25

Men märkligt att inte t.ex. Ultuna djursjukhus finns med på listan…?

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Silvestris
0
#26

#25:

Evidensia har licens för läkemedel mot FIP vilket innebär att ALLA Evidensia-kliniker kan skriva ut läkemedel mot FIP. Utöver detta har även Blå stjärnan i Gbg licens.

Så många kliniker kan, men det är fortfarande många veterinärer som inte vet eller som inte vågar. Sedan är det tyvärr ofta så att katterna är i dåligt skick när de väl kommer till kliniken och då är avlivning inte alls en orimlig "behandling".

Uppkatten
0
#27

Fast Ultuna har väl inget med Evidensia att göra?

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Silvestris
0
#28

#27:

Nej, det var mest bara ett svar på att det finns en jäkla massa andra kliniker som kan hjälpa en om inte Ultuna har licens.

Uppkatten
0
#29

#28 Fast det var inte just det som jag reagerade på just när det gäller Ultuna. Självklart vänder man sig till klinik med licens om man har en sjuk katt. Det jag reagerade på är att det är ett stort djursjukhus, som går ut rätt tydligt med att de utbildar morgondagens veterinärer och djurskötare. Då har jag någon slags förväntan om att de ska ligga i framkant när det gäller behandling, ffa sådan behandling som framtida djurhälsovårdspersonal sannolikt kommer att hantera. Kollar jag sedan på området här där jag bor så förvånas jag över att ingen av klinikerna verkar ha licens, men jag antar att det kommer.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Skaikru
0
#30

#26: Det är inte bara att "skriva ut medicin".
Behandlingen är väldigt komplicerad och tar lång tid, därför vill inte veterinärerna behandla bara för att de jobbar på evidensi, utan veterinärerna behöver utbildades innan de börjar behandla så de vet vad de faktiskt gör.

Skaikru
1
#31

#29: Håller helt med, nya veterinärer som är under utbildning behöver ju lära sig om denna medicin och hur man behandlar FIP katter då det troligen kommer bli en väldigt vanlig behandling i framtiden.

[NightWolf]
1
#32

#31 Ursäkta men nu vet du inte vad du talar om, FIP kan inte ses på några prover det är först efter obduktion som diagnosen kan fastställas ingenting annat i dagens läge.

Idag forskar man om FIP både den torra och den våta varianten men det finns ingen medicin godkänd däremot har man gjort några framsteg med medicineringar men hur effektiv dom är på sjukdomen finns inte att tillgå och det finns inte heller några mediciner i dag som botar FIP.

Jag blir allmänt förbannad när jag läser sånt här för det är okunskap och #26 hur kan du säga så att Evidensia har licens för läkemedel mot FIP ???

Hade dom det så vore väl alla botade nu eller hur så även min Noah?

Jäkla skitsnack ursäkta mig men nån måtta sätt er in vad som gäller med sjukdomar kring våra djur och ge fan i att spekulera för spekulationer kan skada våra djur och är det några vi ska vara rädda om så är det våra fyrbenta och VI SKA VÄNDA OSS TILL RIKTIGA VETERINÄRER.

Skaikru
0
#33

#32: Läs inlägg #22

Provtagning för FIP
"Normalt ställs en sannolikhetsdiagnos till följd av symtom, sjukhistoria, antikroppsmätning, blodprover, uteslutande av andra diagnoser, undersökning av vätska från kroppshåla och vävnadsprov i kombination med påvisande av virus"

Det finns behandling emot FIP, den började användas i Sverige först 2022 och är en väldigt ny behandling som få veterinärer i Sverige utför. I studien hade majoriteten av katterna som fick behandling inte blivit sjuka igen inom 3 år efter behandling. Men det är svårt att säga att dem inte kommer bli sjuka om 10 år eller 15 år eftersom behandlingen är så ny att det inte finns några 10-15 åriga katter som har fått denna medicin när dem var unga.

För att Evidensia har licens för det läkemedlet som man idag använder för att behnadla FIP.

Blev sin Noah sjuk i slutet av 2022? din katt kunde ju inte fått en medicin om den medicinen inte fanns i Sverige när din katt blev sjuk?
Och även om medicinen fanns så funkar den inte ifall katten är för sjuk + att jag har hört att behandlingen är extremt dyr.

DET ÄR VETERINÄRERNA SOM SÄGER ATT DENNA MEDICIN NU FINNS I SVERIGE FÖR ATT KUNNA BEHANDLA FIP HOS KATTER!

  • Redigerat 2023-01-27 17:29 av Skaikru
Uppkatten
1
#34

#32

#26 jobbar inom djursjukvården.

Jag känner till svenska katter som behandlats mot FIP med gott resultat. Det var för ett par år sedan och behandlingen var då ännu inte godkänd i Sverige, men man kunde via "kontakter" få fram aktuella läkemedel i det fallet.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

  • Redigerat 2023-01-27 17:41 av Uppkatten
[NightWolf]
0
#35
Felin infektiös peritonit, FIP, är en dödlig sjukdom som oftast ses hos unga katter. Sjukdomen saknar behandling och kan bara diagnostiseras via obduktion.
Uppkatten
0
#36

#35 Vad vill du säga med din länk? Artikeln du länkar till är från 2019 och redan där framkommer att man börjat behandla så smått, men ännu med osäker prognos?

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Silvestris
0
#37

#30:

Nu har ju Evidensia väl utformade protokoll för hur FIP-behandlingen går till och de har även veterinärmedicinska experter man kan rådfråga. Detta finns tillgängligt för ALLA inom Evidensia. Så kunskapen finns där om veterinärerna är intresserade av att behandla. Det var en no brainer för oss att börja behandla när vi väl bestämde oss för att dra igång. All info vi behövde fanns. Det var bara att tuta och köra.

Silvestris
0
#38

#32:

FIP-diagnos kan idag ställas utan obduktion och det har man kunnat göra i flera år.

Jag vet att Evidensia har licens för läkemedel som botar FIP (bla antivirala Remdesivir som på humansidan används för att behandla svåra fall av Covid 19, men det finns även andra läkemedel bla i tablettform) eftersom jag arbetar inom Evidensia och tillsammans med "min" veterinär behandlar katter med FIP. All information som behövs för att starta finns tillgänglig internt för alla Evidensakliniker.

Sedan ska man komma ihåg att bara för att behandling finns är den inte alltid ett rimligt alternativ. Tyvärr är många FIP-katter mycket sjuka när de kommer till veterinären och då kan det av djurskyddsskäl fortfarande vara lämpligast att avliva.