Katter iFokus

Katter

Etiketter: hälsabeteendekosthållning
Läst 739 ggr
Leah84
0

Kattunge lös i magen (och gasbesvär)

Jag har en kattunge på snart 11 veckor som ätit fast föda sen han var ca 4,5 vecka. Han har hela tiden pendlat mellan att avge fast avföring och lösare avföring (fast oftare lös, som puré, än fast). Jag har de senaste veckorna bytt torrfoder (långsamt under 2 veckors tid) för att se om det beror på det men det har inte förändrats. Jag bytte till ett foder utan spannmål. 
Veterinären anser bara att vi ska avvakta, det har med invänjningen av fast föda att göra. Kattungen är avmaskad två gånger efter inrådan av veterinär. 

Iom att han har lös avföring har vi inte kunnat vaccinera honom. Nu börjar det bli lite "bråttom" då vi ska hämta en till kattunge om ca två veckor och där uppfödaren ogärna vill ha kvar kattungen. Den kattungen är vaccinerad som den ska. 
Jag vet inte vad jag kan göra, veterinären ger inte så mycket tips. 
Han har under ca en vecka fått zoolac men det har inte hjälpt något. 
Jag har försökt få i honom morotspuré men det vägrar han. 

Vad tror ni, ska jag testa att ta bort allt foder och bara ge honom typ nötfärs? Kokt torsk äter han inte. Den nya kattungen kan ju teoretiskt bära med sig smitta så skulle hemskt gärna vilja vaccinera vår lilla innan vi hämtar den.

Uppkatten
3
#1

Er kattunge behöver ha fått båda sina första vaccinationer innan ni tar hem en annan katt/kattunge, så att ta hem en kattunge till om 2 v låter inte som någon bra idé. Ni har först och främst ett ansvar mot den kattunge som ni redan har, d v s att ge den katten goda förutsättningar för ett gott friskt kattliv. 

Var finns mamma katt när det gäller den kattunge som ni redan har? För kattungen har väl gott sällskap av henne, tänker jag.

Att kattungar kan ha lite trassliga magar det händer. Vad har kattungen för bakgrund? Är kattungen verkligen SÅ dålig i magen att den inte kan vaccineras enligt veterinären? Kanske kan du vända dig till annan veterinär för en second opinion? Har ni diskuterat t ex att ta träckprover på kattungen? På "mitt" katthem gav man ofta i/d eller intestinal för att lugna magarna och det fungerade ofta bra (därefter provade man att långsamt sätta över dem på annat foder).

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Leah84
0
#2

Vi är medvetna om vårt ansvar, nu sitter vi i en riktigt tråkigt situation tyvärr. 

Mamma katt dog strax efter födseln tyvärr så denna kattunge är nappflaskuppfödd. Det kanske kan göra att hans mage är extra känslig. Han var lite långsam att komma igång med fast föda också. Att han är själv var också anledningen till att vi tingade en annan kattunge i samma ålder. 

Jag har svårt att säga om han är så dålig i magen, det var veterinär på en större klinik som rådde oss till att inte vaccinera. Vi lyfte frågan när vi pratade med dem men de var helt inne på att det berodde på invänjning av fast föda. Jag ska kolla på sånt foder men jag ska prata med veterinär igen också.

Uppkatten
5
#3

Jag tycker att du ska försöka komma i kontakt med Josefa Kovacic via Facebook. Hon har otroligt stora kunskaper om kattungar/nappflaskuppfödda kattungar och bör kunna ge dig bra råd och handledning när det gäller skruttiga kattungemagar tänker jag. Det är nog få som har den stora samlade erfarenhet som hon har när det gäller just nappade kattungar och deras särskilda behov, hälsa etc.

Förstår absolut att ni vill ha en kattkompis till kattungen under de här omständigheterna - det är jätteviktigt - men risken är stor för t ex kattsnuva även om den nya kattungen är vaccinerad. Snuva bryter ofta ut även hos vaccinerade katter i samband med t ex flytt.

Men frågan är om kattungen verkligen är så pass dålig att man måste avstå från vaccination. Vid diarré ska man förstås inte vaccinera, men din kattunge verkar inte vara riktigt så dålig i magen? Det kan vara idé att rådfråga såväl Josefa som veterinär om detta.

Zoolac känner jag inte till, på katthemmet brukade vi använda Carnicur vid uttalad diarré respektive Fortiflora om magen var mer "orolig/instabil". Men minns inte om vi gav det till så unga katter - men det går ju att kolla upp så att det blir så bra som möjligt.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Silvestris
4
#4

Ni behöver ta avföringsprov och se om kattungen har inälvsparasiter. Den kan ha annat än mask eller behöva avmaska fler gånger. Ni kan skicka in avföringsprov själva och skicka till SVA. Det finns även färdiga kit att köpa på apotek, Kollamasken men då bör ni välja giardia som tillägg. Ta inte hem Emmy kattunge så länge den ni har inte är frisk och vaccinerad. Kattungarna kan smitta varandra. Om uppfödaren inte vill hålla kattungen åt er får ni avboka den. Tråkigt, men det enda ansvarsfulla.

Leah84
5
#5

Tack för svar! Jag har varit i kontakt med en annan veterinärklinik och nu äter vår kattunge fortiflora och veterinärfoder för dålig mage. Redan idag såg bajset bättre ut så vi hoppas verkligen det ska hjälpa honom!