Katter iFokus

Katter

Etiketter: hälsabeteendekosthållning
Läst 1587 ggr
Sealle
0

Skrapar med tassen utanför kattlådan

Min katt har ett beteende som jag har undrat lite över. När han varit i kattoan så kliver han först ut med bara frambenen och skrapar sakta med ena framtassen utanför kattlådan, precis som när han täcker över med sand inuti kattlådan. Han går sedan ut helt och hållet, går en bit bort där vi har en vattenskål och skrapar en stund på (det helt sandfria) stengolvet runtomkring vattenskålen. 

Någon som vet vad det beror på? 🙂

Lol V Stein
3
#1

Din katt följer två av sina instinkter bara. Ena instinkten handlar om att gräva ner sitt kiss och bajs för att dölja sina spår, andra instinkten handlar om att få fram fräscht vatten genom att röra runt lite med tassen. På grund av att våra katter lever inomhus i en annan miljö än sina förfäder kan det bli som för din katt, den agerar på sina instinkter även om de inte alltid fyller någon funktion.

Har själv en sådan katt. Min katt krafsar alltid i vattenskålen eller bredvid innan hon dricker, gärna båda tassarna i vattnet. En gång när hon hade bajsat så följde lite med i pälsen och ramlade ner på golvet efter en meter. Förvånat vänder hon sig om, och gräver sedan med tassen i luften över bajset och fortsätter gå! Såg så himla roligt ut!

Bästakompis
0
#2

Om min ena kisse någon gång bestämmer sig för att inte äta upp all mat på en gång, då krafsar han ett par gånger med tassarna innan han går därifrån. Uppenbart varför, tycker jag. Jag såg en gång en film om bävrar, där en bäver av någon anledning hölls fången i ett kalt rum. Då utförde den samma rörelser som när den byggde bo. Flera ganska komplicerade rörelser alltså, som ser ut att vara ändamålsenligt uttänkta när bävern är ute vid en bäck i skogen och just bygger. Men det är nästan rent instinktsmässigt.

Sealle
0
#3

#1 Ah okej, vad intressant! Han gör inte det vid någon annan vattenskål utan bara vid den nära kattlådan men det är kanske för att han vill vara säker på att det är fräscht just eftersom det är så nära kattlådan … :)

Haha min katt skulle hellre dö än doppa tassarna!

Bästakompis
0
#4

Att din katt "krafsar fram" vattnet direkt efter han varit på toa, och att han gör det även om han inte dricker, det kanske är en sån finurlig instinkt som gör att han "sköter om sitt vattenhål" efter att han varit på toa, ifall att han skulle ha råkat gräva över det från andra hållet…. Min förra katt grävde alltid fram sitt vatten innan hon drack, och min nuvarande krafsar åt andra hållet, helt logiskt, när han "gräver ner" sin mat.

kattöga
0
#5

Jag tror katten "spolar" efter sej när han varit på toa! 😉

Min ena katt "täcker också över" maten om hon inte äter upp allt i skålen.

Tänk vad mycket spännande man kan lära sig, när man inser att man inte är så smart som man har trott!    /   Catta-Y

Meeow! 

Ellismakaroner
0
#6

Min gräver upp vid vattnet innan hon ska dricka, och krafsar över vid maten efter att ha varit på toa 😉


Bästakompis
0
#7

#6 Jaså, en städrunda då? 😺

Ellismakaroner
0
#8

Ja väldigt hygienisk, ordning och reda! 😃

(Om det bara var så det funkade… Istället skvätter hon vatten och stänker matbitar över hela golvet 😕)