släppa in okänd katt i lägenheten
I går kväll när jag skulle ställa sopporna utanför dörren satt det en katt där när jag öppnade, så plötsligt sprang den in, strök sig, jamade kollade runt i lägenheten, inte rädd alls.
Jag som gillar katter passade ju på att kela med den. Släppte ut den men den kom tillbaks, så höll de på, jag släppte ut den och den kom tillbaks. Den sov här i natt. Samma har det varit idag.
Jag undrar… varför gör den så här? Får en känsla av att ägaren åkt bort över helgen kanske. Annars hade den väl varit där? Vet inte vad jag ska göra :/
Du ska inte släppa in katten, sätt på den ett halsband med en fråga om katten är ägd.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus

Låt katten sova över och sätt upp en lapp.
Kolla oxå efter lappar om bortsprungna katter.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Kolla ifall den har ett hem, annars ha inte den inne.
Jag skulle inte bli glad om någon granne skulle ta in mina katter 🙂
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Sätt på den ett halsband där du ber ägaren ringa. Hade en katt en gång som plötsligt satt på köksmattan en sommardag då jag hade dörren öppen för det var så varmt, den återkom varje dag så jag satte på den ett halsband och ägaren ringde sedan på kvällen. Har katten väl kommit in en gång kan den vara väldigt envis med att vilja återkomma .
Skriv med tuschpenna i öronen. Ditt telnr i ena, "vems?"/"var bor jag?" i andra…. t ex.
Gissar att den bor nånstans i närheten, men kan va bra att försöka se om den är efterlyst nånstans.
Jag skulle bli hur orolig som helst om nån av mina katter började försvinna (för att ha mysigt hos nån annan) utan att jag visste om det. Skulle säkert inte sova på nätterna utan istället ut o ropa och leta….
Kan du ha dörren öppen på glänt en bra stund när du släpper in den, så att den kan gå ut själv (och du kan stänga efter den) så behöver du inte känna att du "slänger ut" katten. Men det kräver ju rätt sorts bostad och tillräckligt varmt väder…….
Tänk vad mycket spännande man kan lära sig, när man inser att man inte är så smart som man har trott! / Catta-Y
Meeow!
Jag hade också en katt som dök upp här en sommar under några dagar. Med halsband, med telefonnr i och texten: "Mata mig INTE!" 🙂 Den hade smitit från sina ägare när dom besökte vänner i området här. Ringde förstås och jag lyckades få tag i katten när ägaren skulle komma för att hämta den.
Tänk vad mycket spännande man kan lära sig, när man inser att man inte är så smart som man har trott! / Catta-Y
Meeow!