KATT BORTA i KÅLLERED/MÖLNDAL :(
Skriver för min mamma, en av hennes missar har varit borta en vecka nu och vi börjar bli oroliga på riktigt. Han har varit borta länge förut, men som mest 3 dagar. Han bor i Kållered och mest hållt sej i området upp mot Labacka, men katter kan ju såklart gå vart som helst.
Han är en jättetrevlig, tillgiven och tyvärr en väldigt orädd kastrerad hankatt. Går raka vägen fram till nya människor för att bli klappad och hälsa på.
Han heter Elviz, bara ca 1 år och är tyvärr inte IDmärkt eller försäkrad (ingen smutskastning tack, jag har tjötat o tjötat på min mamma om det här jätte länge nu och tänker nu ta hennes andra katt o idmärka ändå! och elviz så fort vi hittar honom, vilket jag verkligen hoppas vi gör. Borde gjort för länge sen känner jag nu :( )
Hon ska idag sätta upp lappar i området och affärer och jag ska även skriva/kolla runt på diverse facebook grupper.
Lägger till dom bilder jag har på honom här!
hoppas han kommer tillrätta verkligen, lagt in i kattpolisen?
nej det kände jag inte till, ska jag göra! tack :)