Katter iFokus

Katter

Etiketter: hälsabeteendekosthållning
Läst 1711 ggr
[NadjaIyona]1
0

Nya kattenunge morrar och fräser mot nya kattungen

Hej,

Jag har nyligen fått en ny kattunge, hon heter Zoe och har varit hos mig i 1 vecka. Nu, efter 1 vecka så har jag fått hem en till kattunge, Luna, från samma hus men inte biologiska syskon. Zoe föddes 23 februari, Luna föddes 3 mars. Ägaren hade 3 honor som blev gravida samtidigt så det är olika kullar men samma hus, de har alltså växt upp tillsammans. Luna är lugn och håller sig undan. Men Zoe tycker inte om Luna, hon fräser och morrar nästan hela tiden. Ibland så hugger Zoe med tassen men hittills så har det inte blivit direkt slagsmål mellan dem. Jag har bara haft dem i nån dag men jag undrar vad som är fel.  

Enligt ägaren så var de lugna och kom överens hemma. Vad tror du är problemet? Handlar det bara om att Zoe märker revir. Ibland känns det som om hon markerar att det här är hennes hem och jag är hennes människa. Ska jag bara vänta ut det och hoppas att det löser sig? Ska jag ingripa eller låta dem sköta det själva? Hittills så har jag sagt till Zoe att vara tyst eller putta bort henne när hon hoppas på Luna (när Luna sov under täcket i natt, annars har det inte varit någon fysisk konfrontation) Båda två gillar att kela med mig och sover gärna i sängen med mig.

Tack på förhand.

Iyona

UlrikaD
4
#1

Låt dom sköta det själva. De är bebisar så det är ju inte direkt så de har ihjäl varandra. Det måste vara en konstig situation att komma från ett ställe med så många katter och sen bara vara två.

Så många katter och kullar samtidigt är ju inte ens lagligt.

Jag tror de löser det när de fått landa lite och kommit fram till att det är här de ska bo nuförtiden.

[Nightcat]
0
#2

#1 Det är lagligt om man är registrerad uppfödare :)

UlrikaD
2
#3

#2 Brukar uppfödare ta kullar på tre honor samtidigt? 

Det kanske de gör, jag har bara inte träffat någon. De uppfödare jag känner brukar vilja ha en kull i taget så de får den tid de behöver.

Mystroll
1
#4

#3 Bara för att man inte brukar ta tre kullar samtidigt så betyder ju inte det att det är olagligt. Däremot behöver man tillstånd om man tar tre eller fler kullar/år.

[NadjaIyona]1
1
#5

Hej,

Ägaren hade inte planerat att få så många kattungar, de är utekatter, katterna lyckades på egen hand. 

Ni andra som har hoppat in i disskutionen, har ni några goda råd?

UlrikaD
2
#6

#4 Men om man behöver tillstånd så är det väl olagligt då?

#5 Jag håller fast vid mitt råd där uppe:)

Mystroll
1
#7

#4 Va? Det finns massvis med saker du måste ha tillstånd för att få göra, jaga, bygga hus, vissa typer av djurhållning etc. Bara för att man först måste ansöka om bygglov innan man bygger ett hus så är ju inte byggandet av hus olagligt? Om man inte har tillstånd så är det olagligt ja, och förmodligen skattefiffel för man ska väl deklarera inkomster från hobbyverksamhet om jag kommer ihåg rätt?

Men jag skulle låta dom hållas, har precis skaffat två kattungar från olika kullar och nu efter några dagar ihop och en hel del fräsande och knuffande har dom börjat leka med varandra. Är dom väldigt aggressiva så kan man ju testa feliway.

a0kargra
3
#8

Kattungarna är stressade. De är rädda och osäkra. De är ju i en helt främmande miljö. Det kan ta några veckor innan de slappnar av helt. Prata lugnt med dem och kela mycket. Katter älskar kartonger och små krypin. De brukar kunna känna sig tryggare om de kan krypa undan någonstans. Skaffa leksaker om du inte har gjort det redan. Små bollar är roligt.. och laserpekare är de tokiga i. Leker du med dem, så kan de glömma att vara på sin vakt emot varandra… och vips så blir de bästa kompisar och börjar tvätta varandra istället.

elli-kleo
0
#9

Är lite intresserad angående att det är olagligt att ha så många kullar.

Hur gör man OM det skulle ske, vilket egentligen inte är så troligt att man skulle få 3 kullar av en olyckshändelse. Men är ändå nyfiken. Söker man tillstånd i efterhand eller får man lämna ifrån sig en katt eller hur funkar det?

- Medarbetare på Fälttävlan ifokus

Afturelding
1
#10

#9 Råder dig till att starta en egen tråd istället, den här tråden handlar inte om det din fråga behandlar :)

TS: Låt dem sköta det själva som sagt, men sära på dem om det blir riktiga slagsmål så att de inte gör illa varandra till den grad att veterinärvård behövs. För trots att de är små så kan de rivas i ögon och sådär. Vänta ut dem. Jag skulle också ställa deras matskålar en bit ifrån varandra om de står nära nu, så att de inte beöver rivalisera om maten också.

/Rebecca
Sajtvärd på kladsomnad.ifokus.se
Medarbetare på fantasy.ifokus.se

Magrat
1
#11

Men yngsta kissen är ju inte ens 12 veckor, vad är det för "uppfödare" du har hitta egentligen?!

Bloody but unbowed I stand tall at the oar And I'll climb their scaffold once they bring me back to shore I'm master of my fate, I am captain of my soul And I'll ride this boat, all the way, to hell

[NadjaIyona]1
0
#12

Den yngsta är 12 och den andra är 13 veckor.

Magrat
2
#13

Yngsta torde vara tolv veckor nu på söndag om hon är född 3 Mars…

Bloody but unbowed I stand tall at the oar And I'll climb their scaffold once they bring me back to shore I'm master of my fate, I am captain of my soul And I'll ride this boat, all the way, to hell

[NadjaIyona]1
0
#14

De kommer jätte bra överens nu :) De lekar och sover tillsammans. :)

Magrat
1
#15

Det var ju bra, men varför i hela fridens namn tog du hem kattan för tidigt?

Bloody but unbowed I stand tall at the oar And I'll climb their scaffold once they bring me back to shore I'm master of my fate, I am captain of my soul And I'll ride this boat, all the way, to hell

[NadjaIyona]1
0
#16

Ägaren sa att det var dags, jag räknade veckorna efterhand, trodde att ägaren hade rätt. Men det kan väl inte göra så mycket om det bara är 1 vecka för tidigt?

Magrat
1
#17

http://katter.ifokus.se/articles/4d714794b9cb46222105c779-varfor-bor-kattungarna-vara-minst-12-veckor

Där har du en lång vettigt artikel som förklarar varför kattungarna ska vara med mamma och syskon till tolv veckor, gärna ett par veckor till om det är möjligt.
Anmäl henne till länsstyrelsen.

Bloody but unbowed I stand tall at the oar And I'll climb their scaffold once they bring me back to shore I'm master of my fate, I am captain of my soul And I'll ride this boat, all the way, to hell