
Katt som äter från bordet.
Hej. Någon som har en idé om hur vi kan få vår katt att inte äta smulor och dylikt från bordet?
Hon vet mycket väl att hon inte får gå på bordet men att nosen inte får vara där går bara inte in hur många gången vi än säger till. Har provat med NEJ! och blomspruta. Annars är hon duktigt på att lyssna om man säger nej när hon är påväg att göra någon hon inte får.
Glad för tips då katten är känslig för vissa ämnen och därför inte får sno smulor från bordet och köket har inga dörrar så hon måste vara där.
Vad sägs om att ta bort smulor och dyl efter er när ni ätit?

haha ja, det är ju en tanke;)
saken är den att katten är en värmeälskande typ som gärna sitter i knäet när man äter men det får jag väl vänja henne av med då. Det borde ju vara enklare än att få henne att förstå att varken nos eller tassar får vara på bordet.
Det är svårt att lära en katt var den inte får vara. Mina får vara på bordet förutom just när vi äter. Men om inga smulor lämnas kvar så kanske den till slut lär sig att det ändå inte finns något att äta på där uppe.
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Våra katter sitter med antingen i knät eller på axeln och de vet att de inte får äta från våra tallrikar och från bordet.
Försöker de stjäla så blir det ett NEJ och sen puttar vi ner katterna.Bara de katter som sitter "fint" får vara med.De lär sig väldigt snabbt.
Ett annat sett är att servera mat till katten samtidigt som man själv äter så att den har något att göra.
Stolt ägare till tre La permer