*hjälp med era åsikter*Hur många katter är lagom!?
Jag bor i en stooor etta med jättestor innätad balkong å kattlucka i balkongdörren så dom kommer ut å in hur dom vill. På balkongen har dom kojjor och klätterställningar, Inne har dom en gigantisk klätterställning och två stora + kojor, vattenfontän osv..
Jag har en bordercollie/labbe på 2 år och mina katter:
Först kom Findus, strax efter kom Tissla (båda är två år nu) sen kom Busan (ett år nu) och förra veckan tog jag hand om Smulan som skulle avlivas (hon är tagen för tidigt från sin mamma ingen vet riktigt hur gammal hon är, hon är väldigt liten men har löpt en gång)..
Alla är steriliserade (utom Smul än så länge) inne katter.
Nu iaf, så har jag totalt kärat ner mej i en till katt - en kattunge som är van vid andra hundar etc… Och mitt hjärta VILL ha henne i min flock men är det realistiskt??
Nu är jag hemma på heltid och lever för mina djur. Har inte så hög inkomst alls.. Så hur mår katterna av att vara många? Och hur stora kostnader blir skillnade från tre till fem i månaden??
JÄTTE tacksam för svar, innan jag gör nått förhastat…
Jag vet inte vad stoooor innebär, men spontant skulle jag säga att det är bra att bromsa nu. Katter blir lätt stressade av att leva för många på för liten yta och smäller det kan det vara fullständigt kört att få katterna att fungera tillsammans igen.
4 katter och en hund är ungefär 2 katter fler än jag skulle rekommendera någon att skaffa till en stor etta.
Katter är inte flockdjur och även om de oftast gillar att leva i små grupper är det just små grupper som gäller. Det brukar inte rekommenderas att ha katter i större grupper än om 5 katter och då vill det till att det finns yta.
Skulle också säga att dax att dra i bromsen även om det är svårt när man vill ha mer av det man älskar =)
Dock inget som hindrar att skaffa fler sen när man har skaffat större lägenhet men helst en villa =)
Kostnaden per månad blir inte så mycket högre skule jag tro lite mer sand o mat men det stora är risken för att en katt blir sjuk blir ju naturligtvis större när man har fler katter. Då är det bra om man har en buffert för att betala veterinärkostnaderna som dyker upp. Det blir en hel del även om man har bra försäkring.
/Fridaybrew
å en liten vid sängen.
jag har möblerat så att jag snarare har en 1½, de har sina ställen, har tex en iglo högstupp på en bokhylla osv så de har en del space å va ifred på…
Men som sagt, mina djur är mitt allt!! Och nu när jag tog Smulan så hon inte behövde somna in så var jag osäker på om jag skulle "rehabilitera" henne efter den misshandel hon utsatts för och sedan hitta ett bra hem åt henne.. Eftersom vi är en del i flocken…
Men hur lätt är det när man blivit en familj 
Ett tecken på att dom tycker det hela är okej antar jag är att jag hittills bara haft en kattlåda (men har beställt en till som kommer närsom) och alla fyra går på den utan att markera det minsta utanför.. Vet inte om det eg betyder någe men då verkar dom ju inte vilja konkurrera om "reviret"?
Nu är det ju inte bara ytan och klösmöbler som spelar in utan smittrycket ökar markant om man har för många djur på för liten yta.Jag skulle i ditt ställe nöja mig med de djur du har nu.
Kattutan men stolt Plåtis ägare
Du ska dock ha beröm för en bra kattutrustad lägenhet =)
/Fridaybrew
Okej, tack för era svar!! Vad tycker ni då om Smulan, tycker ni jag ska ha henne kvar eller hitta ett bra hem till henne när hon mår bättre? Vill ju att alla katterna ska ha det så bäst som det bara går…
#4 *le* tack
#9
Jag har haft två vuxna och 4 kattungar i en etta om 48 kvm och det tyckte jag kändes trångt.
När det gäller Smulan skulle jag säga att jag tycker det optimala vore att finna ett annat hem till henne, men jag vet att det är jättesvårt när man har sin familj. Har du inte för avsikt att flytta till en större lägenhen inom en ganska snar framtid tycker jag att du ska hålla nere antalet katter. Ju fler katter, ju större risk för osämja och ohälsa.
Om du är hemma på heltid och inte har så hög inkomst så är min åsikt att det blir svårt med en till katt.
Jag är tveksam till att du ens har råd. Särskilt när det gäller en katt som till på köpet som behöver kastreras och id-märkas.
En katt kostar ca 400 till 500 kr i månaden beroende på hur mycket veterninärbesök som görs under året.
Här är mina kostnader för 2 st katter (som redan är kastrerade och id-märkta så det finns inte med i uträkningen).
Kattsand: ~300 kr (2 stora påsar pussi kompakt)
Torrfoder: ~170 kr (Köper Orijen 20 kg 2 ggr om året)
Vaccination: ~60 kr (2 ggr 350 kr delat på 12 månader)
Försäkring: 117,5 (725 + 685 i årspremie hos Agria)
Veterninärvård: ~80 kr (1 vet.besök per katt á 500 kr)
Leksaker och övrigt: ~100 kr (Räknar med en årsbudget på 1200 kr)
TOTALT: ~830 kr per månad (Alltså över 400 kr per katt)

jag tycker att 5 katter och en hund låter lite mycket.. jag bor själv i en lika stor etta med en stor balkong och jag har fullt upp med mina två katter! De far runt som tokar och jag känner ibland nästan att lägenheten är för liten för dem, och då har jag också flera klösträd =)
För mina två katter hamnar månadskonstnaden på samma som för Norrbysa så räkna med strax över 400 kr per katt du.
Lycka till!

Jag har just nu fyra katter hemma. Nu är den ena en foderhona som igentligen bor hemma hos min mamma men hon har träffat en snygg hane så det skall förhoppningsvis bli bebbar =) Men de kommer jag nog ha hemma hos mamma. Det hela beror på när mamma får flyttat. Till hösten kommer jag att köpa en dröm katt så jag kommer ha 4 st katter hemma hela tiden. Mina skogisar är pigga o busiga o är överallt så det skall bli skönt med en soff potatis till. Så då kommer jag ha två lugna katter o två aktiva katter. Tror man får tänka lite så med, kombinera olika aktiva katter. Hade ju inte fungerat med 4st halv galna katter. Men sedan är det ju upp till var o en vad de känner o kan. Man måste vara riktigt säker innan man tar in en katt till.
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z
Min åsikt är, har du råd och planerar att placera ut kissen, så Ok. Men att permanent skaffa en till, nä….Sen spelar det ingen roll hur många klösträn och möbler man har. Dessutom, så tycker jag nog att redan nu, så bör du ha 2 lådor. det kan redan med 3 katter och en låda bli för högt tryck…..
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Ni har rätt, som sagt :)
Menar såklart inte att bara för att jag har klösträd så kan jag ha hur många katter som hälst, dock lever katter mycket på höjden så det ger ju en hel del mer space än om jag inte haft det.
Lådorna vet jag att jag borde haft två för länge sedan, å det är inte försvarbart mer än att jag tömt två ggr om dagen å rengjort å helt bytt sand ofta och att en till låda just nu är på väg hem till mej 
Jag får se hur det blir för Smulan, som det är nu blir hon mer och mer frammåt för varje dag och verkligen börjat göra sej hemmastadd, hon har tom kunnat hälsa på min lillasyster(10år) trots att hon fått PANIK dagen innan av att höra å se barn 50m bort från balkongen..
På ett sätt käns det inte shysst att bolla runt med henne mer, jag hatar att placera djur vidare just för att jag inte kan ha total kontroll över att de kommer rätt, å det är mitt ansvar eftersom jag tagit henne..
(dock har jag varit akuthem åt katthem och tagit hand om problemhundar innan jag omplacerat dom osv) men just katter - och speciellt en liten katta som hon ingen exklusiv ras etc så är de inte alls säkert att hon kommer få ett bra livslångt hem :(
Men tackvare er så blir det ingen mer katt. (Jag letar hus och kommer flytta inom ett år - så då kan jag ju ha kvar Smulan oxå.. Ett kattliv är relativt långt å att bo lite trångt ett år är inte så stor uppoffring tror jag..)
#15
Du behöver ju inte stressa på flytt för Smulan. Låt det ta den tid för henne att växa upp och bli trygg och låt det ta den tid det tar att hitta ett hem du vet hon kommer må bra i. Ingen stress.

Vad jag tänker på i första hand ang. antalet katter och yta är ju inte vare sig pengarna eller tiden, det verkar du ju kunna få ihop 
Vad värre är som kan bli extremt svårlöst är smittorisken, katter utstätts alltid för större smitta ju fler de är och risken för smitta ökar avsevärt. I en etta är det ju dessutom extremt svårt att isolera en sjuk individ eller ännu värre flera sjuka. Vid t ex ett giardia-utbrott.
Jag tycker inte du behöver stressa med något, men tre är nog gränsen för den ytan med tanke på problemen att isolera osv.
Men som sagts ovan, ta det lugnt och stilla ingen brådska, stress är också en risk att ta i beaktande 
Lär dig lyssna på din katt och du får svar du aldrig glömmer!
Ja det är inte lätt när hjärtat är större än den verkliga platsen.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
men VILL ju så gärna..