Hur vet man om det är en hårboll eller mus?
Hej!
Jag har en utekatt som ofta fångar möss som han äter. Igårkväll kräktes han och det såg ut som en lång korv med svart hår, ser precis ut som en hårboll när jag googlar. Katten är dock helt orange, är det möjligt att de får svarta hårbollar ändå eller kan det vara en mus som han spytt upp? Tacksam för svar!
Jag har aldrig träffat en katt som sväljer möss 'hela' eller i större stycken så att säga. Päls, precis som hår, brukar bli mörkare när det blir blött.
// Harley
#1: Ja det stämmer ju, men tänker att det kanske är "muspäls"? För kan verkligen en orange katts hår bli helt svart? Någon som har erfarenhet av pälsbollar hos orangea katter?
Jag tycker det är svårt att se ibland skillnad på mus och hårboll. Om musen legat ett tag i magen på katten ser det väldigt hårbolligt ut.
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
#2: Jag har långt blont hår och hårtrasslet jag rensar ur avloppet i duschen är allt annat än blont. 😝 (Då menar jag direkt efter duschen, inget vällagrat päckel.)
Enklaste svaret är väl att dissekera det som kom upp om du verkligen vill veta.
När jag städat upp hårbollar från katt har de alltid varit mörka i färgen, oavsett vilken färg katten har.
// Harley
- Redigerat 2024-12-07 14:26 av Herveaux
Vi hade en långhårig katt som var vit och orange.
Det var alltid riktigt mörka hårbollar som kom upp.
/Maria
Samma erfarenhet av orange och vit katt. De bollar som kom upp var mörka.
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Min Lotus är rödsilvertabby -vit och hans hårbollar bukar vara gråbruna. Milou är svartsköldpaddtabby -vit och jag tycker att hennes hårbollar har samma färg. Den enda av mina katter som utmärker sig med ljusa hårbollar är Ruben som är rödmaskad birma (och nästan helt vit).
Sajtvärd Katter iFokus
- Redigerat 2024-12-07 19:17 av OberonsMatte
Tack allihopa för era svar! Verkar då som att det kanske var en hårboll och inte delar av en mus. Det gör mig glad, känns ju väldigt mycket äckligare att städa upp musdelar än lite hår…