Katter iFokus

Katter

Läst 174 ggr
jsmohshm
0

Avliva eller försöka få fodervärd/nytt hem?

Är desperat för råd. Vi har två katter. Olika alla katter jag någonsin haft. Vi hade massor katter när jag växte upp men dessa två är så sjukt krävande. Vi har nu kämpat med dem i sju år. Vi tog över dem när dem var fyra månader. Vi misstänker att dem skiljdes från mamman när dem var för små och det är därför båda har beteendestörningar.

Men till problemet som uppstått nu. Vi har fått en bebis som är tre månader. Båda katterna visar fortfarande tecken till stress. Den ena gör saker han inte får för att få uppmärksamhet. Krafsar på saker, äter plast, springer runt på ett sätt han vet att vi reagerar negativt på. HELA dagarna!! 😢 Vi har försökt med positiv förstärkning men det fungerar inte. Han är konstant missnöjd. Han sitter dessutom och kollar argt på bebisen när "hans" husse har honom och undviker honom till varje pris annars. Det blir dessutom vara värre och värre. Han har börjat visa dominansbeteende på brorsan. Sitter på honom och juckar (är kastrerad) vilket han aldrig gjort förut och tränger bort honom från platser dem tidigare låg och gosade tillsammans på. Dessutom har han PICA och äter plast. Nu när han inte får den dyra maten (9000kr/år) eftersom vi inte har råd med den längre så är har han börjat springa omkring irriterat, springer framför fötterna med flit så man håller på att snubbla på honom med bebisen i famnen!!! Och krafsar på saker hela dagen så man drivs till vansinne. Om man pga trötthet glömmer någon plast framme är han där direkt och äter. Krafsar i lådan 20min osv osv osv. Så har det alltid varit om något minsta varit fel men nu när man redan är sömnstörd….😵 Och dessutom är så mer eller mindre jämt! Och ytterligare fick han epilepsi för två år sedan och får medicin morgon och kväll.

Brodern är lättare även sedan innan. Han tuggar på sladdar vid enstaka tillfällen. Vi har stora problem med hans vikt. Får han fri tillgång är han nöjd och glad men får fetma. Får han portioner, så han håller vikten, så går han och letar mat hela dagarna. Det längsta vi orkat neka honom fri tillgång var fyra månader men sen kände vi att hans livskvalitet var så nedsatt att vi började ge fritt igen. Känns mer humant att ge fri tillgång trots att det kanske förkortar hans liv. Han var extremt rädd för bebis i början. Fräste åt bebis och låg och sov i garderoben dygnet runt. Kom bara ut och åt. Rykte till eller hoppade högt när bebis började skrika. Men han börjar nu vänja sig vid bebis. Har to.m. börjar ligga brevid mig min när jag håller honom så länge bebis inte skriker. Han kommer t.o.m. ibland fram när vi leker. Där finns det hopp att det kommer redan ut sig med honom ändå.

Men med andra katten känns det ohållbart. Vi är redan sömnstörda som det är och den missnöjda katten väcker oss ytterligare. Jag är hemma i den fientliga miljö det blivit där mitt tålamod för honom prövas varje dag. Vi har kämpat med honom så många år och vi har verkligen gett vårt ALLT. Orkar inte skriva allt vi gått igenom med honom med det har varit tufft. t.o.m min sambo som det varit husses katt har nu också börjat ogilla honom. Vi orkar helt enkelt inte längre.

Dessutom har vi ju en son nu. Han går först. Vi måste göra allt för att säkerställa en fin hemmiljö för honom.

Så vad ska man göra? Försöka byta hem, avliva den ena eller båda? Tar så jävla mycket emot att avliva en katt som inte är dödssjuk. Hur ska man kunna leva med sig själv? Men kan inte se någon ta dessa två med alla problem och dessutom medicinering morgon och kväll. Hur jag än vänder och vrider på detta känns allt så hopplöst!! Vad hade ni gjort?

Avstår gärna kommentarer och goda råd kring annat än frågan. Säger bara, kämpa med dessa i sju år så förstår ni!

Tarotstollan
1
#1

Har ni möjlighet att gå ut med katterna i sele, lite varje dag utan bebis så att de får annat att tänka på och bli trötta av alla nya syn och doft intryck?

Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

jsmohshm
0
#2

#1: vi testade det när dem var yngre. Men sen en dag så vek han in axlarna och gled ur selen och sen var det en jobbig timme att försöka få tag på honom. Höll på att springa iväg men som tur var kom en kille och han blev rädd och sprang emot mig istället. Han lyssnar aldrig på oss och tyr sig inte till oss. Inte ens muta med mat fungerar. Vad lätt livet skulle varit annars! Dessutom att frigöra en person en halvtimme när man har en tre månaders är inte det lättaste..

Uppkatten
8
#3

Omplacera katterna. Så där ska de inte behöva ha det.

Nu vet jag inte var ni bor, men ibland kan man få hjälp att omplacera katterna via ett katthem, även om de oftast prioriterar hemlösa katter.

Isåfall får man kontakta ett seriöst katthem och förklara situationen. Vara beredd på att köa en tid, för att sedan skriva över katterna på katthemmet om/när de kan ta emot.

Att katter mår/beter sig på ett sätt i en miljö betyder inte att de kommer att vara likadana i en annan miljö.

Dina katter låter stressade och understimulerade, så som du beskriver dem. Försök hitta ett lugnt hem där de kan få mycket tid, uppmärksamhet och stimulans.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

[skyggis_tryggis]
2
#4

Jag skulle försöka omplacera dem via ett katthem. Var beredd på att de tar ut en avgift. Det kostar ju att ha katterna där medan de väntar på nya hem.

Folk som besöker katthem är ofta beredda att ta hand om katter som har haft något problembeteende eftersom det kan försvinna i ett nytt hem.

jsmohshm
0
#5

#3: tack för svar! Ska kontakta dem. Har ändå varit i kontakt med dem förut när vi hittade en hemlös katt som vi körde dit. Vi betalar mer än gärna så länge dem har det bra. Skulle kunna tänka oss att betala allt bara någon kan ha dem hos sig och ge dem den miljön som de mår bra i. Fattar inte ens varför vi har försökt så länge. Antar att vi tänkte att ingen adopterar en vuxen katt 😐

Tänker samma sak att dem kanske skulle må bättre någon annanstans. Visst är dem understimulerade. Problemet är ju att ingen av dem vill leka. Har testat med allt, dammvippa, laser, sy en lektunnel, kasta boll, ta hem nya kartonger, byggt ett stort kattträd att klättra i, kattmynta, matlekar köpt alla sorters leksaker som affären har och lagt in i skåpet och tillbaka ute efter ett tag. Men dem leker med det i tio minuter och sen är det totalt ointressant. Kattträdet klättrar dem några gånger per dag, så det har stimulerat lite rörelse iaf. Den ena katten har enormt mycket jakt i sig. Har fångat en fågel på tredje våningen genom en springa i fönstret trots att han aldrig ens varit utomhus och skulle behöva bo en miljö där det är möjligt.

Uppkatten
9
#6

Jodå, det adopteras ut vuxna katter dagligen på landets katthem, och även äldre katter adopteras ut.

Dock får man räkna med att katthemmen ofta har lång kö när det gäller intag.

Har man ett seriöst katthem att vända sig till så kan det absolut vara värt ett försök.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.