Är det någon här som har Pee Wee låda till sina katter?
Jag är lite intresserad av att testa det systemet, då jag sista året, 2012-2013, hade träpellets till min hästs box och då även använde det i vanliga kattlådan när ekonomin knep.
Hur använder era katter den?
Är det bara till "nummer 1" - urinering?
Vad har ni i så fall för låda/strö till "nummer 2"?
Det ser välidgt smidigt och bekvämt ut för mig, då man kan gå med i Pee Wee's kundklubb och prenumerera på träpellets, efter behov.
Och så ÄR det ju bättre för vår miljö att använda pee wee systemet, med "lokalt" sverigeproducerat miljövänliga träpellets som kan komposteras, än att importera betonitlera, som bara samlas på hög på soptippsdeponierna.
- Redigerat 2022-09-15 13:36 av [Ragatans Naturande]
#0: Jag! använder pee wee till våra två katter och gjorde det även till de två katter vi hade tidigare. Jag älskar pee wee och vill aldrig ha något annat! Självklart så länge katterna är nöjda och vill gå på det får jag väl tillägga då. Våra katter har alla fyra varit uppfödda och vana att gå på pee wee så det har aldrig varit nåt problem för oss. Honorna kanske grävt något mindre men de två hanar vi har nu gräver hur mycket som helst och verkar helt obrydda. De har ju dock aldrig fått prova annat. MEN! Jag har två vänner som försökt vänja om sina katter som gått på sand och det gick inte bra i nåt av fallen. Bägge katterna vägrade och började gå utanför lådan. Men man kan prova att blanda ut sanden med pee wee och fasa ut sanden sakta. Kan gå eller inte. Pee wee är ju hårt och de flesta katter väljer nog sand om dom får.
Men om det funkar så är det så smidigt. Luktar inget och till och med gott när man fyller på nytt. Dammar inte och bara det som ramlar ner i underdelen som är kissat på, slängs så är ju väldigt drygt. En säck räcker i evigheter. Mina katter bajsar också i samma lådor men det plockar vi bara bort direkt i hundbajspåsar. Brukar också passa på att skaka till lådorna när jag går in i badrummet så allt förbrukat ramlar ner. Underdelen tömmer vi 1-2 ggr i veckan.
Jag rekommenderar verkligen pee wee om man har turen att det fungerar. Helt klart värt att prova!
Min fröken är ju bara, snart 9 månader, så hon är ganska obrydd över nya saker. Och en väldigt nyfiken, lättlärd fröken.
Så jag är ganska säker på att jag ska testa det. Jag tänkte köpa en "vanlig" låda med huv, men kommer nog gå rakt på Pee wee-varianten, efter att ha tittat på lite olika diskussionsforum, filmklipp och butikssidor om Pee wee.
#2: Ja,alltså du måste ju ha pee wee lådor om det ska fungera. I vårat stall används ibland stallpellets i vanlig kattlåda men då när katterna kissar så smular ju pelletsen sönder och ligger kvar bland den oanvända. Och det förtar ju lite meningen med det hela eftersom man då måste tömma emellan åt och då slänger allt, både använt och oanvänt. I en pee wee låda är det ju alltid fräscht och oanvänt i övre lådan. Jag slänger aldrig det. Ibland häller jag det oanvända åt sidan bara för att spola ur även den övre delen och sen häller jag tillbaka det. Enda gången det är lite besvärligt är ju om katterna är lös i magen för då fastnar det ju i hålen i övre delen. Det händer ju tack o lov inte så ofta och isåfall är det ju bara rengöra allt. Jag kan prata mej varm för pee wee, det funkar så bra tycker jag !😁👍
Precis, det där med spån i vanlig låda, var inte najs i längden… då det geggade fast i botten hur man än gjorde. :p
Som sagt, jag tror redan jag är frälst och håller på o kikar över sidor, med startpaket till bra pris. :)
Jag såg efter att jag startat tråden att det fanns trådar om Pee Wee från 2010-2014, så jag ber om ursäkt att jag startade ny tråd i ämnet. :)
Iiiiih, vad spännande. Jag beställde ett startpaket Pee Wee Ecohuslåda, komplett med spade och 5 l strö, att börja med.
Jag är så peppad och fick precis pling i telefonen att säljaren lämnat över paketet till Bud Bee och Bud Bee har mottagit paketet. :)
#5: Jag hoppas allt går bra och att kissen vill gå på sin nya låda och pellets! Berätta gärna hur det går.
Viktigt att inte byta rakt av utan erbjuda båda alternativen första tiden och (om peewee-lådan står oanvänd) lägga mer och mer pellets även i sandlådan. Eventuella felkissanden under invänjningen bör tas på allvar och tolkas som ett tecken på att bytet gått för fort, så då måste man backa igen. En del katter accepterar aldrig pellets fullt ut.
Sajtvärd Katter iFokus
- Redigerat 2022-09-17 12:01 av OberonsMatte
#7: Jo, det är jätteviktigt. Det har jag alltid gjort (på den tiden under 20 års tid som kattuppfödare) oavsett lådbyte, ströbete, eller what so ever. Och jag är medveten om att det kan gå åt skogen direkt. Men jag har goda förhoppningar, då hon är ung, nyfiken och hade "vanliga huvlådor" där hon växte upp med "storfamilj".
Här tog hon ju "diskbalja" och vanlig "låg låda" med helt annat strö än vad hon var van med, utan några problem.
- Redigerat 2022-09-17 12:10 av [Ragatans Naturande]
Nu har jag visserligen inte katter men jag har typ ett "Pee-Wee" system för mina frigående kaniner (som alltså inte har någon bur utan går på lådor).
Jag tyckte att "Pee-Wee" lådorna var väldigt dyra för vad man får och dessutom är mina kaniner stora (och kaniner behöver kunna röra sig ganska mycket i sin låda) och jag kände att "Pee-Wee" lådorna var för små.
Därför köpte jag sänglådor i plast från Ikea och gjorde sisådär en miljard hål i en låda som jag sedan har ovanpå en likadan men intakt låda. Kaninerna går inte ihop (de har varsin del av lägenheten som sin) så de har varsin låda av denna "dubbelmodell".
Allt kiss/uppblött spån rinner inte igenom, men mycket av det gör det och därför håller sig den övre lådan torrare och fräschare längre än det gjorde med bara en låda (innan behövde jag byta mer eller mindre allt strö och det minst varannan dag = mycket slöseri).
Kaniner krafsar inte som katter gör så jag brukar röra runt i lådorna/skaka de lite, så att mer av det blöta hamnar i den undre delen. Jag tar ut lite av det äckligaste (mest nedbajsade osv.) ställena varje dag och rengör den nedre delen vid behov (brukar inte behövas mer än kanske 1-2 ggr/vecka). Skurar även ur lådorna vid behov. Denna metod (med dubbla lådor) gör att det inte går åt lika mycket spånpellets för mig (köper stallpellets och använder inte "Pee-Wee", även om principen är den samma).
Det fungerar helt ok med kaniner, men jag gissar att det är ännu bättre med katter (som inte drar ner en massa hö i lådan och vars bajs inte består av en triljon små pluttar, utan är i ett mer "lättplockat" format).