Katter iFokus

Katter

Etiketter: avelgenetikuppfödning
Läst 1121 ggr
Zelmabus
0

Ist för katt mjölkersättning ?

Finns det något annat man kan ge ist för mjölkersättning för katt till 5 v kattunge (mamman död) ? Kmr var slut på mitt apotek (även för valp). Den har ju börjat äta lite vanlig mat, har ca 25-30 ml kvar för tillfället.

MonicaLagerquist
0
#1

Det finns ju numera en uppsjö av olika sorters mjölersättning,.Ta dig till en väl. sorterad djuraffär.

Kattutan men stolt Plåtis ägare

Zelmabus
0
#2

Ja det är inget jag har möjlighet just nu, tänkte om det finns något man kan ta ist på En matbutik tills i morgon

annzoo
0
#3

en 5v kattunge hade jag gett kattmat eller kokt kyckling

Em_
0
#4

En del apotek är nätshop :)


Zelmabus
0
#5

Ok jag har ju blötmat som den gillar och den har även börjat knappa torrisar, även om den gärna vill komma till mig och "dia".

diva
0
#6

Det finns en som man kan göra själv. Googla på Anderssons välling.

EvaSe
0
#7

#6 Anderssons välling är inte nåt bra alternativ till mjölkersättning. Den innehåller inte något som är naturligt för katten att äta. Vid 5 veckor kan den äta utspädd blötmat och vill den gärna ha flaska så borde vanlig laktosfri mjölk funka.

/EvaS

S*Capsicum´s   www.capsicumcats.se

annzoo
0
#8

#7 en 5v kan lapa själv och behöver inte flaskmatas öht

ellen1960
0
#9

Eggula med vispgredde går for en kveld

[Forest]
0
#10

Du har ingen veterinär eller som någon annan sa djurbutik med större utbud brukar iaf ha royal canin mjölkersättning den fick jag själv köpa till en liten upphittad kattunge vetrinären gissade ålder 4 v, hon nappades och fick även våtmat att äta.  var flera årsen men kattungen hade kråkor som vänta på ta henne antagligen tagit syskon mamman var vildkatt och kanske inte våga visa sig då jag fick stå och vakta kattungen men det är helt OT :)

Zelmabus
0
#11

Den fick Blötmat plus Anderssons välling som var extremt poppis. Nu är den vanliga mjölkersättningen inhandlad.

[Forest]
0
#12

11 Skönt hoppas allt går bra med lillpissen :)

Zelmabus
1
#13

Ja det går bra med lilla Tuss, försöker nu att få Tuss att dricka själv från fat, inte jättepoppis 😉 Verkligen en modig och kaxig liten krabat. Springer gärna fram till mina hundar (var på en av dem kan vara lite" mums middag"). Leker med mina vuxna katter. Tuss är egentligen min grannes , men eftersom mamman dog( och syskonen) och han hade ej möjlighet att mata Tuss så ofta som man behöver när de är små så fick Tuss flytta till mig.