
Värt att ställa ut min huskatt?
Hejsan
Jag satt o läste lite om utställningar för "huskatter" igår på SVERAK´s hemsida.. och blev lite sugen på att ställa ut lilla Nova. Men det verkar ju vara väldigt mkt saker som måste fixas innan och mkt regler o.s.v som måste följas.
SÅ jag undrar om ni tror att min lilla Nova skulle ha en chans i en utställning?
Jag vet som inte riktigt vad det är de går efter i bedömningnen på "huskatterna" heller.. någon som vet det?
Tacksam för svar!


Jag vet inte heller, men vilken söt katt du har!!
du förlorar inget på att testa
en kul erfarenhet för både matte och katt och samtidigt få katten bedömd:)
skadar ju inte att pröva. nog borde hon ha en chans. =) om du inte får svar här, så skicka ett mail till SVERAK och fråga. Lycka till!

Tycker absolut att du ska prova, så fin som hon är. Reglerna kan du läsa på sveraks hemsida. Du behöver vara medlem i en kattklubb och hon ska vara vaccinerad. Huskatter måste vid 10 månaders ålder vara kastrerade om de ska ställas ut. Ett tips: Skaffa huskattsbevis!

jag har stält ut min huskatt och jag tycker helt klart att det är något du skall prova om du har lite intresse för det. det är en del pysslande innan och ett burskynke skall sys/köpas men soj är det
de bedömmer kattens kondition hur välprepsrerad den är (tvättad och skött) pälskvallitet och temperament. det finns inga utseenden som är oönskade och alla döms indeviduellt. detta gör att det är viktigare med temperamentet. om u skall ställa ut henne kan det vara en ide att ta med katten till djuräfären för att änja henne med andra miljöer och människor.

TAck för de goda svaren! :) Jag har ju en hund som jag ställer ut och tycker det är väldigt roligt.. så de skulle vara kul att pröva me katten nu också :) HOn har ett helt underbart temperament.. inte rädd för något och ute och springer och busar me allt och alla, hade en liten förfest här igår och hon var cool lugn hela kvällen :) så temperamentet är de verkligen inge fel på!!
Men jag har en till fundering.. jag bor ju i oslo nu, nån som vet om jag måste vara medlem i en svensk kattklubb då eftersom jag är svensk, lr ska jag vara med i en norsk då?

har för mig att det inte spelar någon roll vilket bara bu är med i en kattklubb så spelar det inte så stor roll vart den ligger men om du skall ställa ut i nrge skall man ha ett huskattsbevis utöver allt annat som man skall ha i sverige. detta kan man skaffa på sverak och där står även hur du skall skicka

okey :) tack så mkt för hjälpen och tipsen!
#9
Gå även in och läs på IDPs hemsida. På IDP utställningar har din katt chans och vinna cert och annat kul. Man kan även gå vidare och tävla utomlands med sin katt.
Kan inte reglerna exakt. Men för att vara säker kan du fråga på IDPs Forum hur det fungerar..:-)
Gå in på http://idpnordic.se där hittar du både forumet och information vad IDP är för något.
Din katt har stor chans att gå långt på en IDP utställning. Bara hon har den rätta personligheten. För utseendet har hon redan..
/Elisa
Nämen en sån liten gullunge!!!
Ja, absolut! Ställ ut, för statusens höjning! Men tänk på, att huskater skall vara kastrerade som vuxna för att ställas ut!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

hehe oj så sicken söt liten en.. :-)
går hon som lång eller korthårig,, ser ut som en korthårig på bilden,, stämmer det?
hur som helst så har alla som ställer upp en chans.. :-)
//Linda

#10 okey, jag får kolla upp de :) Ja jag får hoppas att hennes personlighet håller i utställningarna då.. de verkar ju vara mest det som de hänger på :)
#13 Hon är lite mitt i mellan.. men mer mot korthår. Men hon har silkeslen päls.. inte alls som de flesta "huskatter" har.. hon känns som lite finare på något vis :) Hennes mors päls är jätte tjock och mkt strävare :P

Jag ställer ut min långhåriga huskatt SW´07 Feztiz (SW´07 betyder att hon blev scandinavian winner i år, alltså skandinaviens vackraste långhåriga huskatt) Och jag tycker att det är kanon kul att ställa ut henne. Har även skogisar som jag ställer ut men Feztiz är roligast=)
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z
Dessutom så är huskattsbevis gratis:)
You go girl!

Som sagt, utseendet är mindre viktigt. Det är varenda lite sak som kollas upp. Temperament, pälsstatus. kroppens form, ögon och så vidare. Känner en svart korthårig huskatt som en gång var hemlös. Han har idag en mängd certifikat och reser även till Norge på tävlingar. Är nog mästare nu om jag inte missminner mig. /Vanessa
Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.