Hade ni släppt ut era små barn utan tillsyn!?
Måste bara skriva av mig lite!!!
Kommer men stor sannolikhet få skit för det här men jag blir helt knäckt av att läsa om det, och kan inte föreställa mig att min katt skulle bli ihjäl körd för att jag väljer att släppa ut han.
Jag är en ganska nybliven kattägare och hade aldrig vågat släppa ut min katt vind för våg och/eller ta för givet att den kommer tillbaka.
Jag läste en annan tråd och vet inte hur många som skrev att sina kissar blivit påkörda, vissa han inte ens bli året och vissa blev bara några få år, men det spelar ingen roll.
Visst en katt kan rymma och på så sätt bli påkörd men människor som bara öppnar dörren tidigt på morgonen och släpper ut katt/erna tycker jag är otroligt oansvariga! Vill din katt ut så gå ut med den i SELE eller bygg en utegård. Så många stackars katter som dött plågsamt helt i onödan. Vad tänker folk med när man släpper ut sin/a katt/er? Eller dem tänker inte? Hade ni släppt ut era små barn och hoppats på att inget händer?
Jag tycker personligen att om man är villig att släppa ut sin katt utan åtminstånde övervakning så ska man INTE HA KATT!!!!
Gud vem vet hur lång tid vissa katter har legat och skrikit av smärta och tänk dem som har dött helt ensamma och livrädda.
Jag kan inte tänka mig ett liv utan min älskade katt.
Är det värt din katts liv?
Och att bli påkörd är bara en av dem hemska sakerna som kan/händer en utekatt!!
Jag kan garantera att ni aldrig hade släppt ut era småbarn utan tillsyn, men ett liv är er liv!! Vad är skillnaden?
SNÄLLA TÄNK OM, TÄNK PÅ KATTEN!!
Hm, jag ska inte kasta skit MEN
jag äger katt, han är inne/utekatt. Katter måste få vara ute, annars mår de inte bra. Visserligen finns det framavlade kattraser som klarar av att vara inomhus, MEN om man inte släpper ut sin katt så ser jag det som en typ av plågeri.
Jag ser det även om djurplågeri att klä sina katter/hundar. Ägare som opererar bort klorna på sina katter är oxå djurplågare - men de ser ju att deras möbler blir sönderrivna och då eliminerar man problemet.. Problemet är att katten behöver vara utomhus och att de har ett behov av att riva för att vässa klorna.
Det är farligt att gå ur sängen på morgonen, du kan ramla o bryta nacken. Ska din katt svälta ihjäl -man kan alltså vända på frågan och se den från "andra" sidan.
Katter måste få utlopp för sina behov och om man bor vid starkt trafikerad väg så ska man inte ha katter alls. Då är det bättre med hund.
Min katt har varit i slagsmål med andra katter, vi har varit till veterinären ett antal gånger, Min katt är livrädd för småbarn, så han ser till att vara ur vägen, min katt är oxå rädd för fordon - allt från mopeder till lastbilar -så han håller sig ur vägen - men visst, jag är medveten om att det kan gå galet.
Som Magnus Uggla sjöng - Det är farligt att leva -man kan dö…..
Vad jag menar är att man kan inte förutse alla bekymmer, man måste våga leva och ska man ha husdjur så ska de behandlas så bra de kan, och för många djur betyder det att få vara utomhus en viss del av dagen och ibland flera dagar i sträck - min katt gör sina långpromenader speciellt sommartid.
Älta inte problem - skapa lösningar!! 🤔😃
Jag har haft katter i ca 35 år huskatter som bondkatter alla har varit innekatter och inte mått dåligt av det ett dugg. Jag skulle aldrig i mitt liv ha en utekatt, skulle jag någon gång bo på landet så skulle en rastgård byggas.
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you

#1 Vi har 3 katter. 2 av dem har bara levt ute i ett svårt liv, ingen av dem vill gå ut! Tog ut den i ena i famnen i gamla lägenhet hon fick panik bara man närma sig den öppna balkongdörren med henne. Dem 2 kan sitta innanför ytterdörren och man kan ha den på vid gavel, dem går aldrig ut i trapphuset då dem inte vill ut. Lillskiten med bra uppväxt går gärna ut i trapphuset och seltränas. Så djurplågeri? Nej, verkligen inte! Djurplågeri hade varit att slänga ut 2 katter som hade fått panik när dem kommer ut.
Om jag nån gång flyttar till hus är det första som kommer göras en stor, rymmningssälker kattgård så kan dem tryggt gå in och ut som dem vill, om dem vill.

Tycker det är så intressant att det bara är katter som "måste vara ute för annars mår de dåligt". Hur många släpper ut sina hundar hur som helst och hoppas de kommer hem på kvällen? Eller andra djur?
Katten är ett domesticerad djur och sålänge dem får utlopp för sina instinkter så bryr den sig inte om det är en vippa eller en riktig mus den jagar. Visst KAN en utekatt ha det bättre men det är också väldigt mycket faror därute.
Tycker det är väldigt oansvarigt att bara släppa ut sin katt hur som helst (särskilt i stan).
Håller med trådskaparen, varför släpper man ut katten om man bor nära en väg eller så. En bil HINNER inte stanna. Har man dessutom redan förlorat en katt till vägen så kan jag verkligen inte fatta och jag tycker så synd om katten som hamnat hos en sådan oansvarig ägare.
Sedan okastrerade utekatter där de blir sååå förvånade att de blir med ungar 
Sedan att andra ska värja sig mot deras katt…det irriterar mig, alla vill inte ha katt och man ska väl ändå ta sitt ansvar. Men för katt verkar det inte gälla…Kattens status är verkligen i botten…
Hur många raskatter går ute ensamma tex? Hur kommer det sig att det nästan är obefintligt? är det för att de kostar mer och folk är mer rädda om dem?
Medarbetare på Cornish rex iFokus & Flyg iFokus
Förstår er och TS mycket väl MEN mina får vara ute trots att vi inte bor optimalt (jag ska försöka övertala sambo om att näta in lite av trädgården i sommar) När katterna kom hit för snart ett år sedan så var dem inne, jag tog ut dem i sele varje dag men sedan fick de testa att gå ut utan sele i somras och VILKEN GLÄDJE!! de äälskar att vara ute och man ser livsglädje i deras ögon nu. Mitt hjärta slits och jag gillar inte alls att släppa ut dem… de är glada och mår jättebra men…..
jag vill näta in men det är för MIN skull..
Min ena katt skulle må skit av att bara vara inomhus, skulle jag avliva honom då eller ha honom inne trots att han mår dåligt av att vara det dygnet runt?
Den gamla katten skiter i vilket, hon är mer än gärna inne dygnet runt, ialla fall vintertid.
Det är inte samma sak som att släppa sitt barn vind för våg.
Man kan inte jämföra ett barn med en katt.
De skiljer sig en hel del från varandra.
Katter är skapta att kunna vara ute, få jaga möss, klättra i träd osv.
Visst hade jag inte bott på landet utan bott inne i stan, hade jag inte haft katten ute, men allting hänger på hur man bor, vart man bor, på katten ect.
Mina katter har alltid de behöver inne: Mat, klösmöbel, sovplats, leksaker. Men min hankatt vill vara ute, i friska luften, kunna klättra, jaga möss osv.
Och jag är inte sämre kattägare eller oansvarit kattägare för att jag har mina katter utomhus.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag upplevet att katter är utedjur, sedan finns det självklart undantag. Men en katt behöver vara ute för att må bra…alla mina katter har varit ute/innekatter… Min katt föredrar att vara ute på kvällen när det är mörkt men jag ser alltid till att få in henne innan jag går och lägger mig… Jag skulle aldrig ha katten ute om jag åker bort, men annars får hon gå ut när hon säger till och även komma in när hon vill. Många människor har kattlucka och då tvingas alldrig katten att gå ut utan kan välja fritt! Eller tror du att man tvingar ut katten under pistolhot!? Sedan upplever jag att det är heeelt fel att jämföra en katt med ett barn, det enda det bevisar är att du själv inte har några barn…och att du förmänskligar din katt vilket är fel eftersom katter är djur. Djur med värde och behov…behov av att få röra på sig, socialisera med andra katter, jaga och klättra… Den dagen du får egna barn så kommer du att ändra din uppfattning, det kan jag garantera! Om din katt inte skulle vara barnvänlig om du fick barn, skulle du välja bort katten eller barnet då om du blev tvungen?? Om man bor så att katten kan vara ute så tycker jag att den ska få vara det! Hur tror du att det var innan det fanns tama katter? Hade man dom med instängda i vardagsrummet tror du? Jag tror på den fria viljan, en katt som vill vara ute ska inte tvingas till ett liv endast inomhus och en katt som inte vill gå ut ska inte tvingas till att vara ute!
Vill bara gå in och säga att tänk på tonen mot varandra. Vi har alla olika åsikter kring detta, och starka åsikter men vi får försöka respektera varandra ändå :)
Ser inget fel i att varesig ha utekatt eller innekatt sålänge miljön är den rätta. Bor man i områden med många hus, farliga vägar eller där det finns vilda djur som är farliga för katter så är det inte lämpligt att ha utekatt. Förstår inte de som skaffar ytterliggare utekatt när den/de som de haft tidigare blivit påkörd, det om något visar ju att området inte är lämpligt.
Mina är innekatter när vi är hemma då jag inte anser att det område jag bor i är säkert nog för mina missar även om mina grannar har katter som får gå ute och de verkar må bra. När vi är hos mina föräldrar och andra sidan får de gå ut om de vill då min bedöming där är att det är tillräckligt säkert för dem även om man såklart aldrig kan säga 100%.
Sen får man se till katten som individ. Min honkatt är en ypperlig innekatt och mår bäst där medan min hankatt mår bäst när han får mycket yta att röra sig på, han mår dock inte dåligt av att vara innekatt sålänge han får stimulans i form av lek och träning.
Jag förstår ändå grunden till åtminstone de som håller till här inne väljer att ha utekatt. Efter att ha skrivit här några år ser man att det antingen är väldigt unga personer där föräldrarna är de som gjort valet, eller de som anser att katter ska aktiveras på det sättet och att det är vad katterna mår bra av. Dom flesta har ju åtminstone tänkt sig för vart dom bor och släpper ut sina katter.
Jag håller inte med om att katter måste gå fritt för att må bra, och jag tycker att man ska göra en rastgård istället. Det går trots allt bygga stora rastgårdar. Jag förespråkar alltså innekatter med koppelpromenader och rastgårdar. Precis som hundar (som alla verkar tycka är okej att hålla i lägenhet m.m)
Kort och gott så förstår jag grunden, men jag håller inte med. Och när man äventyrar deras säkerhet genom att fortsätta bo i tätbebyggt och ändå skaffar utekatt då fattar jag inte alls.
Man kan inte styra över allt som kan hända, men det går att minska riskerna rejält bara genom att vara noga med vart man väljer att släppa ut katterna om det är vad man väljer. :)
Vad vi än väljer, så måste ändå katternas säkerhet finnas med i tankarna. De kan få utlopp för sina behov under kontrollerade former, så det är inte nödvändigt av just den anledningen att släppa ut dom helt fritt. Även om jag vet att många inte håller med om att ett klätterträd kan ersätta ett vanligt träd bland annat.
#5 Nätar du in blir det både för din skull och katternas säkerhets skull :) Dom får ju fortfarande gå ut :)
När jag bodde hemma hos föräldrarna sprang min katt fritt, men det var för att vi bodde i skogen och det inte fanns bilar i närheten som den kunde bli påkörd av, eller grannar som kunde irritera sig på den. Jag planerar att bo så igen och kommer då släppa ut min katt igen.
Tills dess får han och hans kompis bo inne eftersom jag och sambon bor i en lägenhet i ett villaområde där det inte är lägligt att ha katt utomhus. Dessutom bor vi jämte en vägkrog också så jag skulle inte våga ha katterna springandes där när bilar och lastbilar svänger in här stup i kvarten.
Katten kan bli påkörd, och det kan finnas grannar som inte alls vill ha katter på sin tomt, och/eller hamnar katterna i bråk med grannkatten. För att inte tala om hur taskiga en del människor kan vara mot de stackars djuren de ser på gatorna.
Att ha katten inomhus anser jag inte vara djurplågeri alls, OM man tillfredsställer deras behov. Jag tror att en katt som måste akta sig för bilar och människor och en massa buller kan må lika dåligt som en katt som inte får leka av sig inomhus.
Som många här säger, man får anpassa det hela efter hur man bor.
"Religion is our first and worst attempt to make sense of things"
- Christopher Hitchens
“We keep on being told that religion, whatever its imperfections, at least instills morality. On every side, there is conclusive evidence that the contrary is the case and that faith causes people to be more mean, more selfish, and perhaps above all, more stupid.”
― Christopher Hitchens
Det beror helt och hållet på katten och hur man bor. Inte alla katter klarar av att vara innekatter och det är bara ett faktum.
Min katt mår inte bra av att vara innekatt och jag lider med honom. Jag ångrar att jag skaffade honom eftersom jag har inte möjlighet att släppa ut honom fritt eller ordna en rastgård, där jag bor. Istället får jag gå ut med honom i koppel en gång om dagen men det är inte tillräckligt för honom. Jag försöker aktivera honom på andra sätt nu och clickers har hjälpt mycket så att han inte sitter och jamar hela nätterna, men han längtar fortfarande ut och kan klaga nu som då. Om jag skulle bott på landet skulle det sett mycket annorlunda ut.
Den andra katt som jag hade och som tyvärr dog, älskade att vara inomhus. Han var mera av en innekatt och han mådde inte dåligt av att inte få gå utomhus. Jag försökte erbjuda honom möjligheten att vara utomhus under bevakning från tid till tid, men han stod bara i dörröppningen och titta ut.´Kunde inte ha honom i koppel heller för han hatade det otyget.
De flesta katter vill vara utomhus väldigt mycket och det finns tyvärr inte alltid möjlighet att gå ut med dem i koppel varje dag eller att bygga en rastgård. Katter som älskar att vara utomhus men inte har den möjligheten är oftast inga lyckliga djur. Ni får säga vad ni vill, men jag har mitt bevis här hemma åtminstone.
Alla katter är olika precis som människor och det måste man ta i beaktande. Inte är alla katter likadana och passar att ha inomhus, samt att inte alla katter klarar av det här med selen beroende på vad de har för bakgrund/trauma.
Rastgård ser jag det som bästa alternativet och det är något jag vill skaffa då jag flyttar till ett ställe där det finns den möjligheten.
Jag accepterar och förstår att alla har olika förutsättningar att låta sin katt vara "utekatt". Det jag opponerar mig emot är att bli kallad djurplågare och dålig kattägare bara för att jag låter min katt vara ute när hon så önskar utan att vara kopplad eller instängd i nån rastgård. Min katttjej brukar vilja följa med oss ut på hundprommenaderna på kvällarna och då går hundarna fritt så varför skulle hon inte få göra det med? Att jag låter henne vara ute betyder inte att jag inte aktiverar henne inne med. Det finns gott om djurplågare i världen, och det har ingen att göra med om man har katten inne eller ute…djurplågeri handlar om miljö, skötsel och handhavande…så länge katten trivs i sin miljö och har det bra så spelar det väl ingen roll om de är inne/ute eller bara inne? Djurplågeri är de så kallade sommarkatterna som skaffas av oseriösa människor… Dessutom opponerar jag mig emot jämförelsen mellan katt och barn… Katter har ett livsvärde, självklart…men som förälder skulle man gå genom eld för sitt barn…Jag skulle inte riskera mitt liv för att rädda min eller någon annans katt eller hund…däremot skulle jag lätt riskera mitt eget liv för att rädda mitt barn… Alla har rätt till sin egen åsikt, och jag vill inte göra några påhopp…önskar bara att människor kunde tänka efter innan de pratar…
#13 Håller med om att djurplågeri är ett ord man bör vara försiktig med.
Fast för många så är katter minst lika viktiga som barn är för dig.
Jag förstår att en katt kan vara lika mycket värd som ett barn, MEN en katt är ett djur…och de flesta experter säger att djur inte bör förmänskligas… Tycker att det är skevt att jämföra att släppa ut sin katt utan uppsikt med att släppa ut småbarn utan uppsikt… Katter har sina naturliga instinkter som småbarn saknar…
Måste ställa frågan till er med katter som går ute..
Om eran katt går in till en annan person via deras öppna balkong/altandörr och personen är väldigt allergisk mot katt och måste sanera sin bostad, ersätter ni den personen för det eller skiter ni i det med orden det är ej min katt som knatat in till er?
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you
#15 Nej det går såklart inte jämföra fullt ut. Mer än att båda saknar konsekvenstänkandet och något man har ansvar över. Och att både katt och barn kräver aktivering för att må bra.
Vi människor är ju också djur egentligen. Men vi är olika förstås vilket ger småbarn och katter olika förutsättningar.
#15 Alla är olika då det kommer till det där, men att börja hänvisa till experter som säger hur man ska förhålla sig till djur känns lite galet.
Inte alla får den där "connection" med sina djur medan vissa får det och då betyder det djuret väldigt mycket för en, precis som en familjemedlem.
Varför skulle det vara fel?
Det som facinerar mig mest är att trådsrartaren väljer att inte alls deltar i denna diskussion, vilket får mig att tänka att det enbart handlar om provokation…(inget påhopp, bara min upplevelse av saken). Det viktiga för mig är att mina djur är lyckliga och välmående. Sen får alla göra som de vill… Djurplågeri är ett starkt ord…ett ord som bör användas med försiktighet. Barn och katter kan inte jämföras…visst det är båda levande varelser, men de har olika förutsättningar… Katter är överlevare och rovdjur som kan klara sig tack vare sina naturliga och medfödda instinkter… Min upplevelse är att alla har rätt att utifrån sina egna förutsättningar göra sitt djur välmående…sen om det är en ute eller innekatt spelar ingen roll, så länge djuret mår bra utav det! Det viktiga är att man som husse eller matte ser till djurets bästa och inte är egoistisk…
Jag älskar mina djur…som djur…inte som människor. Och jag har "connection" med dem, men jag behöver inte förmänskliga dem för det…de mår inte bättre utav att jag behandlar dem dom ett barn…självklart är de familjemedlemmar ändå…men man får inte glömma bort att de är djur, med behov, och inte människor…
#19 TS har inte varit inne sen tråden startades.
#16 Om jag skulle ha min katt utomhus och han gjorde något liknande såklart att jag då tar ansvar över det. Samma sak om mitt framtida barn skulle hitta på något hyss som kräver att jag måste stå för det.
Om man har djur som man ser som familjemedlemmar så tar man ju oftast också ansvaret.
#16 Mina katter vet jag inte skulle göra det. Honkatten går knappt ens utanför tomten och hankatten är bara här omkring, och 4 av 5 grannar har katt så :)
Men jag skulle såklart be om ursäkt och ersätta i så fall om någon av mina katter hade ställt till det och då hade jag fått ordna saker och ting på annat vis.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#20 Jag skulle dock inte vilja jämföra min katt med ett barn. De är totalt olika men båda lika mycket värda i mina ögon.
Jag behandlar min katt som en katt och inte som ett litet barn. Men jag älskar verkligen min katt lika mycket som en annan familjemedlem. Jag skulle göra allt för att min katt skulle må så bra som möjligt.
Själv har jag haft väldig otur med mina katter (eller min familj rättare sagt), vi har våran femte katt nu och alla har varit utekatter. Våra tre första sprang bort, samtidigt som vi hade våran fjärde katt flyttade vi ut på landet. Det finns dock en stor 70-väg här och hon blev överkörd. Då bestämde vi oss för att vi inte skulle klara av sorgen för en katt till och ingen i familjen ville skaffa en ny. Men då kom lilla Findus till oss, en väldigt mager liten kattunge som antagligen var under 12 veckor. Då kunde vi inte bara låta honom dö där ute utan behöll honom (han hade inte klarat många dagar till). Men vi har honom ändå utomhus, vi anser att det skulle vara orättvist att tvinga honom vara inne hela tiden då han tycker att det är så underbart kul att vara ute. Men vi vet även att han inte går i närheten av vägen, han håller mest till borta vid kaninburarna, där trivs han. Jag tycker helt klart att katter ska få vara ute, så länge de är kastrerade och man inte bor inne i stan. Det är min åsikt ;)
/Sofia
Djur är djur och människor är människor. Jag har levt med djur i så gott som hela mitt liv och har det inte varit mina egna så har jag tagit hand om andras eller släpat hem det ena eller andra olycksoffret för att försöka göra någon form av insats. Jag har blivit biten av katt, hund, papegoja och gråtrut. Fått glasögonen bortslitna av en häger, blivit sparkad i ändan av en häst, blivit biten i handen av en åsna som inte såg var moroten tog slut och jag började, matat en folkilsken tjur … jätteläskigt … haft en halvvuxen, halvtam älg halvvägs inne i bilen, blivit jagad av en tjäder, en brunstig älg och en yster nordsvensk .. fast inte samtidigt .. och blivit tuggad på av ett antal vargar på Kolmården. Det är lätt att förmänskliga djur. När Halva Bordercollien i full panik satte tänderna i den hand som höll kloklippen så kunde vem som helst tolka det följande beteendet som om hon skämdes. Men så var naturligtvis inte fallet .. hundar skäms inte som människor .. en hund känner oro när den obetänksamt attackerat sin ledare. Gruppen är viktig och det gäller att underordna sig eller fullfölja utmaningen .. så hon underordnade sig, på ett sätt som vi tolkar som skam. Djur känner glädje och sorg som vi, rädsla och trygghet som vi, tillhörighet .. kalla det gärna kärlek .. och ensamhet som vi, får frispel och vredesutbrott precis som vi .. ja, ibland kan jag till och med tro att de kan känna skadeglädje, åtminstone när Någon Annan blir kammad eller kloklippt. Men inget djur följer eller lyder en människa om det inte har nytta av det eller tvingas av faktiska begränsningar eller rädsla. De är inte som vi. De är alldeles sina egna och har rätt att bli behandlade som de djur som de är. Fast visst är jag ganska fjantig och förmänskligar mina katter och hundar när jag talar om dem och berättar vad vi gjort .. men i umgänget är det jag som bestämmer .. även den gången Makens Schäfer begravde huggtänderna i min underarm när hon missade Halvan som redan låg blödande på golvet. Fan, fan .. vad ONT det gjorde, och inte blev det bättre av att jag räknade ut att jag skulle hinna till veterinären om jag gav faderuttan i vårdcentralen genom att dra upp Alsolsprit i en liten spruta och spruta in i hålen på armar och händer. Helvetes djävlar .. vad ont DET gjorde!!! Ibland är även en djurvan människa fullständigt korkad i umgänget med djur. Som jag när jag fick vargklappning i födelsedagspresent av min man. Det var bara jag och skötaren som gick in i hägnet .. Maken valde att stå på utsidan av staketet och filma. Tack vare den insatsen kan vem som helst se hur lydigt jag följer instruktionen att "inte göra några plötsliga rörelser". Man kan lugnt säga att jag där och då gav ordet Ultrarapid ett ansikte .. eller en hel kropp faktiskt. Dumheten jag gjorde var att ha min hundjacka på mig. Komplett med hundgodis i fickorna och en pälskant på luvan. När besöket var över saknades båda fickorna, mina skosnören och pälskanten liknade mest ett intensivt och vältuggat tuggummi. Den blev aldrig sig lik igen .. varken jackan eller pälskanten. Jag blev klättrad, slickad och tuggad på och inte för en sekund gick det att missta sig på att det inte var vanliga hundar som jag fick röra vid. Det fanns inte ett uns av underkastelse eller beroende mellan oss. Men mitt i all långsamhet så lyckades jag halka på en isfläck och på filmen kan man se hur jag kämpar för att återfå balansen. I en blink försvann de årsgamla valparna och den sovande vuxna vargen förvandlades till en alert stående varg på ett ögonblick. Då kunde det ha gått hur som helst om någon betett sig fel, Maken eller jag fått panik eller om skötaren försökt skydda mig … men det gjorde det inte. Vi stod där och låtsades att det inte ens fanns en varg som stirrade på oss näst intill och vi talade engagerat om att .. vi talade om att tala om att vi bara skulle vara som tidigare och att vi INTE ALLS såg de gula ögonen som inte släppte mig för en sekund utan bara skulle tala om det som vi talade om innan som vi redan glömt. Det tog en evighet innan den misstänksamme bevakaren gäspade och lade sig igen och valparna fick klartecken att avsluta demoleringen av min jacka. Det hela finns på film till glädje för familjen .. och några år senare gav jag bort samma upplevelse till en släkting så att jag fick göra om det igen. Det som har hänt i Kolmårdens varghägn är oerhört tragiskt och kanske får vi aldrig veta vad som utlöste det hela .. men människor blir ibland dödade av djur som feltolkar deras signaler på ett eller annat sätt. 2006 blev en kvinna i Frankrike ihjälbiten av en bekants hundar när hon skulle utfodra dem, i april i år attackerade 2 hundar en 28-årig kvinna till häst och hade det inte varit för en rådig granne så hade det kunnat få ett väldigt olyckligt slut. Jag tror att alla som älskar djur och vill leva tillsammans med dem räknar med att bli bitna eller rivna någon gång, men risken att bli dödad känns inte direkt överhängande. Men den finns .. det vet vi alla om vi tänker efter. Djur är djur. De beter sig som djur och det är vi som begår misstaget att tro att vi kan göra om dem till någon slags fyrbenta eller bevingade människor som förstår hur VI fungerar. Ibland dödar de någon av oss .. men det är väldigt ovanligt. Rutinmässigt dödar och äter vi upp massor av dem … varje dag .. men då ser vi inte djur som snälla, gulliga Disneykossor eller tre små glada grisar, utan som biff och fläskkotletter. DN, DN, DN, SvD, Expr., Expr., Expr., AB, anybody kl. 20:56 kloka ord från: http://anybodys-place.blogspot.se/2012/06/djur-ar-djur-och-manniskor-ar-manniskor.html?m=1
#23 och 25: Har ni gps på era katter eftersom ni är så säkra på var den går? Jag tror det är en omöjlighet att veta vart katten går om man inte följer med den eller möjligtvis har gps. Man tror att man känner sin katt, men katten går vart den vill.
Jag skulle aldrig släppa ut en katt vind för våg utan uppsikt, så jag håller fullständigt med ts. Tycker inte det var en provokation. Men allt är inte svart eller vitt heller. Har man en katt som verkligen mår dåligt av att vara inne - som varit utekatt förut och inte kan vänja sig vid innelivet - så får man ju självklart hitta någon lösning. Och bor man väldigt isolerat till, där det inte är någon biltrafik, så tycker jag det är okej att släppa ut katten om katten nu vill vara ute. Under förutsättning förstås att den är kastrerad och id-märkt.
Men de flesta katter trivs nog gott inomhus, om man bara ser till att aktivera dem. Jag skulle nog tycka att hundar har större behov av att vara ute, men en hund släpper man ju aldrig lös vind för våg här i Sverige. Hunden är man rädd om, men katterna verkar det inte göra så mycket om de förolyckas. Där ser man ju skillnad på hundars och katters värde här i Sverige.

Det är klart att katter ska få gå ut men det innebär inte att dom måste gå ut LÖSA. Det är skillnaden. Bor man så att katterna blir påkörda eller springer bort (blir tagna av räven??) så bör man inte ha lösspringande katter. För kattens skull. Visst vill de gärna vara lösa men det vill nog alla hundar, hästar och kor med. Inte tusan släpper vi ut dom hur som helst. För att dom är mer värda? Eller? Katter behöver inte vara lösa mer än andra djur. Däremot bör dom få vara ute om dom vill (precis som anra djur), men inte növändigtvis lösa.
Skynda långsamt så går det fortare.

#7 Människor är också djur.
#26 Dock tillhör människan djur :) Men vi är ju två helt olika arter, människan och katten, så instämmer att man inte kan jämföra katt med barn :)
#28 Det är ytterst sällan en räv tar en frisk vuxen katt.
Vi har rävar i våra skogar bland annat. Ska mycket till innan de tar en vuxen frisk katt.
Man kan inte jämföra hund & katt heller. 2 olika arter, och hundar kan ställa till det rejält om de springer lösa vind för våg jämfört med katter. Så det går inte att jämföra med.
Och våran hankatt t.ex skulle aldrig trivas att vara inlåst inne eller i en rastgård.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#30 Men om man bortser från skadorna en hund kan göra (och att man inte får släppa ut en hund bara sådär) så har dom ju fortfarande ganska stora behov för att må bra.
Så på den nivån går det ju att jämföra, även fast det är två olika arter där det skiljer sig inom vissa detaljer :)
#31 Ja det har dem. Men som hundägare kan man hägna in tomten, gå till rastgårdar som finns och gå i skog och mark med hundarna, det är mycket svårare med en katt. De har liksom lite olika behov.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Inlägg nr #25 gör mig riktigt beklämd. Jag blir närmast gråtfärdig. Att släppa ut en katt vind för våg när ens tidigare katt har blivit påkörd i samma miljö. Hur tänker man då? Det är ju som att tigga om att få katten påkörd. Ni leker med kattens liv. Undrar hur länge den kommer leva. Och denna risk verkar inte ens bekomma er? Är det för att ni fått katten gratis och därför inte förlorar några pengar om katten förolyckas? Ni har inte haft någon tanke på att det är en LEVANDE INDIVID det handlar om?
#32 Men det är inte omöjligt för katterna att utöva sina behov. Det är väl mer en åsiktsfråga :)
Och man kan hänga in tomten också, även om det krävs mer än för dom flesta hundarna.
#34 Min ena katt trivs inte bara inomhus eller i en rastgård, känner honom väl så vet det. De har allt de behöver för att få utlopp för sina behov.
Mycket dyrare att hägna in till katt än till hund eftersom du behöver högre stängsel plus tak.¨
Och hyr man t.ex som vi gör är det inte bara att bygga heller :)
Nej mina trivs bäst att kunna gå ut & in som de vill. De stör ingen här heller.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#35 Ja det vet jag inget om.
Dyrare kanske, men inte omöjligt. Och verkar inte nödvändigtvis behövas tak heller, men någon lösning så dom inte kan hoppa och smita ut. :) Tak är väl dock säkrast.
#36 Min hade klättrat ut, han är makalös på att klättra hehe :)
För oss t.ex finns det ingen som helst möjlighet till det.
Så man får se hur man bor, hur katten är, och mycket annat :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
27# Nej, självklart har jag ingen gps på honom, men varje gång jag går ut till kaninerna (så länge han är ute), då är han där. Regnar det så sitter han under en presenning bredvid. Jag är nog 99% säker på att han aldrig går långt bort eller ner mot vägen.
/Sofia
#28
Hundar är flockdjur till skillnad från katter…
Hundar är inte mer värda än katter, MEN även det är olika sorters djur med olika behov…
#7 Jag vet att människor också är djur…jag har inte sagt något annat. MEN jag tycker att det är fel att förmänskliga sitt djur…djur är djur och människor är människor…med olika behov och olika instinkter…
Jag upplever att, som jag skrev tidigar, alla ska göra det som är rätt för eran katt och dess behov samt vilka förutsättningar man som ägare har…
Jag tycker att det är fel när folk säger att det är fel att göra på det ena eller andra sätter…TÄNK PÅ VAD SOM ÄR BÄST FÖR KATTEN, INTE PÅ VAD SOM ÄR BÄST FÖR ÄGAREN…
Min katt mår bäst utav att få komma och gå som hon vill…ingenting blir bättre utav att jag låster in henne bara för att jag är överbeskyddande…olyckor händer…man kan inte skydda sitt djur från allting och jag tror på att ett välmående djur är ett lyckligt djur…
Jag tycker att det är synd att tvinga sitt djur att gå i koppel, eller vara instängd i en rastgård bara för att ägaren är självisk och rädd för att katten ska bli skadad…
Jag har inte mina hundar i hundgård, för jag tror på frihet för djur…de får gå lösa när vi är på prommenad med så varför ska inte katten vara lös…
Jag släpper inte ut min katt vind för våg…jag släpper ut henne någon timme då och då, när hon ber om att få gå ut…
Dessutom är det inte så svårt att hålla koll på sin katt utan GPS, man känner sin katt och man märker om de drar iväg eller inte…
Jag tycker att man som djurägare många gånger skapar problem som inte finns bara för att man är egoistisk och inte ser till sitt djurs bästa.
Alla djur, även vi människor, är individer med OLIKA behov att tillgodose.
Så länge inte djuret far illa så tycker jag att det är upp till varje ägare att bedöma vad som är bäst för det egna husdjuret…och den bedömningen bör göras utan förmänskligande av djuret och egoistiskt tänkande…
Det finns många risker i livet…menar ni då att ni till exempel aldrig skulle ta erat djur med er i bilen?
Bilolyckor är faktiskt ganska vanliga…
Det går inte att skydda sina djur från allting…visst världen kan vara en farlig plats, men hemmet kan med vara farligt…
Nu har jag uttalat mig…och detta är MINA åsikter….sen vad andra anser och gör med sin djur, det är deras ensak…så länge djuret inte far illa…
#39 Ja jag sa inte att man ska förmänskliga djur :) Det är helt fel att göra det, djur ska få vara djur :)
Men som t.ex att jämför att ha hund lös och katt lös går ju inte, 2 helt skilda saker, vet jag själv som har både hund & katt :)
Och håller med, man får göra det bästa för sitt djur, och se till att den mår bra. Och som du säger, man kan itne skydda dem mot allt, man kan bara göra så gott man kan :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#37 Jag tror min ena katt skulle behöva tak också :P Hon kan vara en riktig klätterapa.
#41 Hehe ja vissa katter är ju det ;)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Har inte läst alla svar.. och kommer antagligen få skit för detta men.
Man kan aktivera en katt inomhus så pass att den faktiskt mår bra och trivs. Jag har haft både inne och utekatt men nu lever båda inne.
Jag var i början STARK motståndare till att ha innekatt. Jag resonerade som jag vet att många utekattsägare gör. Jag har nu bytt åsikt totalt.
I mina ögon så finns det inget "katten måste få gå ut för att må bra". Det handlar bara om att ägaren inte ORKAR aktivera katten tillräckligt inomhus. Och det för mig är ett tecken på att man inte bör ha katt - om man inte har tid för den.. För dom är inte "lätta självständiga djur" utan kräver mer än vad vissa verkar tro. Detta upptäcks efter att man skaffat katten och då inser dom att tiden för aktivering inte finns - och väljer att släppa ut katten.. för då kan den aktivera sig själv på ett lättare sätt.
Nej tack. Utekatter och torrfoder är samma sak i mina ögon - smidigt… för ÄGAREN.
#43 Jag orkar definitivt aktivera våra katter, men min hankatt mår bäst av att kuna gå ut också, det märks tydligt på honom, och man känner ju sina katter bäst :)
Jag släpper inte ut mina av lathet! Man kan inte dra alla över en kam som du gör nu.
Torrfoder är det inget fel att ge OM man ger rätt torrfoder, handlar inte heller om lathet. Våra får både torrfoder och mjukmat.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#43 Vi släpper ut våran katt för att han trivs med det, han vill gå ut och verkar så himla lycklig (det märks mest på typ vår och sommar). Visst, man kan säkert aktivera en katt inomhus på jättebra sätt, men jag tycker ändå att katter ska få vara katter och vara ute om de vill det. Och jag tror seriöst att nästan alla katter skulle vilja vara ute om de fick välja. Verkar konstigt att katter skulle vara lika lyckliga inne som de är ute.
/Sofia
Ja, det är förknippat med vissa risker att leva uttekattliv, men hur bra mår inte många katter av att få vara ute? Säger inte att alla katter har behov av att få gå fritt ute, många är nöjda med inomhuslivet eller rastgård och då är ju det jättebra. Men är det inte bättre att katten får några bra kattår som utekatt än att den lever ett långt liv som innekatt om den inte trivs med det?
Jag är själv ägare till en ute/innekatt. Han är det allra käraste jag har, min livspartner och bästa vän. Han är ute om dagarna när jag är borta och är inne på nätterna och det är det som fungerar bäst för min katt. Försökte ha honom som innekatt de första två åren av hans liv och var som du jätterädd för att han skulle råka ut för nått om jag släppte ut honom. Men till slut insåg jag att det var ohållbart, trots alla ansträngningar så var katten olycklig och jag var olycklig för han förde liv och ställde till det JÄMT. Så när jag flyttade från samhället och ut på landet så fick han börja gå ut. Det tog en vecka sen var han världens lyckligaste kisse och slutade upp med alla dumheter när han var inne. Nu kryper busstrecken bara fram när matte inte kommer ur sängen fort nog och släpper ut honom om mornarna..
Min katt vandrar sällan särskilt långt hemifrån, han hör nästan alltid när jag ropar på honom och kommer inom några sekunder, och jag känner mig trygg med att han inte råkar ut för nått här i närområdet. Jag hoppas att om den dagen är framme att han blir påkörd eller på annat sätt illa skadad, att den personen har skam nog att stanna bilen, stiga ur och om nödvändigt ha ihjäl honom samt kontakta mig, men jag kommer aldrig ångra att jag låter honom gå ute för det gör honom lycklig!
Jag har inget emot att folk har innekatter. Har en vän som föder upp katter av flera olika raser och alla hennes katter bor inne och verkar inte ha något behov av att få gå ut. Vissa vill inte medans andra kan tänka sig vara ute en stund under överseende. Jag menar bara att vill katten gå ut, har den behov av det, då ska man inte hindra den för att man är rädd att den ska dö. Djur dör i naturen varje dag, folk dör varje dag. Vissa dör snabbt å smärtfritt, men många plågas innan - det är naturligt liksom.
Ägaren till katten i denna artikel sade samma sak som några av er. "Jag vet vart katten går, hon går aldrig till vägen". Uppenbarligen hade han fel. Katten fick betala med sitt liv för att ägaren hade fel.
http://www.kattstatus.se/sida85.html
Ni tror ni vet vart katten går, men det kan man inte veta.
Man kan inte skydda sitt djur från allt, men man kan skydda dem från onödiga risker. Bilolyckor t ex. Inte släpper man ut en treåring lös i trafiken med motiveringen att "Man kan inte skydda barnet från allt".
#39 skriver : "Tänk på vad som är bäst för katten, inte vad som är bäst för ägaren". Vad som vore enklast för mig som ägare vore nog att släppa ut katten, för då skulle jag slippa behöva aktivera den. Bekvämt och bra. Men jag tycker inte det är bra för katten. Bäst för katten är att den får LEVA, tycker jag, och inte att den dör i en trafikolycka. Men uppenbarligen tycker inte du det.
Bäst för katten är också att den aktiveras förstås. Men aktiveringen behöver inte nödvändigtvis ske mitt bland en massa bilar på egen tass.
#47 Så man ska avliva dem katter som inte mår bra av att vara enbart inne eller i rastgårdar? Eller ha dem kvar och låta dem få vara lyckliga?
Jag aktiverar mina katter trots att de är både inne och ute.
Och de får det en katt behöver, men han mår bäst av att kunna gå ut. Och man är inte sämre kattägare för det. Man får se till varje katts behov.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#45 Tror ni katten blir lika lycklig när han råkar ut för samma öde som er tidigare katt? En platt katt är en lycklig katt. Eller? Min katt får också vara katt, men inte lös på en 70-väg.
#46 Jag tycker inte att trafikolycka är en "naturlig död". Att bli lemlästad och lida till döds vid vägkanten verkar du tycka är naturligt och helt okej? Skulle du själv vilja ha en sådan död, eller är det bara katterna som du kan tänka dig att utsätta för detta?
#47 & 43 Vad är det som säger att jag är dålig kattägare bara för att min katt får gå lös ute? Dra inte alla över en kant, jag aktiverar min katt inne med och ger henne all tid och uppmärksamhet hon ber om…jag säger att MIN katt mår bra utav att få springa lös ute…och JAG känner MIN katt bäst! Jag lyssnar till min katts specifika behov! Det gör att min katt mår bra…
För några år sedan såg jag bild där en hägnat in tomten runt sitt hus, de hade på sitt galler runt tomten gjort så den översta delen är vikt in mot gården dvs den lutar x antal grader in, om katt försöker klättra över så skulle de typ hänga upp o ner. Minns ej hur högt staketet/nätet var.
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you
Men vad är det här…ska vi bygga fängelser till våra katter också eller?? Den här diskussionen har gått överstyr tycker jag Låt katterna vara katter!!
#49 Du tycker alltså att jag ska låta min katt vara olycklig inomhus resten av livet? Han vill vara ute, då tänker jag låta honom vara ute. Denna katten är även annorlunda från den förra, jag kan ju inte vara 100% säker på att han inte går till vägen, men jag är så pass säker att det är värt att låta honom gå ute själv.
/Sofia
Gör hur ni vill med era katter, bara de mår bra utav det. Men kom inte och hävda att man är djurplågare, dålig kattägare eller lat bara för att man tillgodoser sin egen katts specifika behov eller för att man utfodrar sin katt med torrfoder. DET VIKTIGA ÄR VÄL ATT KATTEN MÅR BRA OCH FÅR SITT INDIVIDUELLA BEHOV TILLGODOSETT?!
MIN KATT VILL VARA UTE OCH MÅR BRA UTAV DET
#54 kan vi då få slippa se tårdrypande inlägg där det skrivs min älskade katt blev överkörd.. Synd om katten Ja men jag tycker inte synd om ägaren då de tog den risken.
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you
Vår katt är inne/ute-katt. Hon är inne om nätterna och större delen av dagarna, men får gå ute när hon vill det. Oftast handlar det om någonstans kring 3-5 timmar per dag totalt. Men det är såklart svårt att uppskatta, då det beror på vädret också.
Vi bor i ett mindre villaområde, med bara en liten bilväg som slutar i villaområdet. Innan infarten till villaområdet finns dessutom fartgupp/blomlådor, och själva vägen är smal och slingrig, så det blir aldrig några höga hastigheter. Detta område ligger med skog, ängar och åkrar runtom, alltså inte särskilt tätt bebyggt. Katten har dessutom respekt för vägar och trafik, och ingen granne har sagt att de inte vill ha henne ute i området. De flesta brukar snarare tycka att hon är söt och rolig.
Hon har allt hon behöver hemma, kattlådor, klöspelare, klösträd, mat, vatten, leksaker, viloplatser och ställen att gömma sig på. Men det är ändå så att hon blir vansinnigt rastlös och svår att leka "trött" om hon inte får gå ute och aktivera sig själv också. Ett riktigt energiknippe med andra ord! Och någon kattkompis är det tyvärr inte läge för ännu. Vi sköter hellre den katt vi har, än att skaffa en till innan vi vet att vi kan ta hand om båda lika bra, med vaccineringar, försäkringar, bra mat osv.
Jag ser det inte som att vi är några djurplågare som släpper ut henne. Det är vad hon behöver, och då får hon det. Inte konstigare än så. Men så bor vi ju kattvänligt. Dessutom går hon "fot" när man promenerar i skogen. På så sätt kan man själv få motion och ändå hålla lite koll på en del av hennes utevistelse, även om man inte alltid kan vara ute med henne. Sele och koppel funkar, men gör henne inte så glad som att få springa fritt, hoppa, skutta, klösa på träd osv. Det vill vi inte beröva henne, helt enkelt.
Dessutom har vi en Loc8tor Pet på halsbandet som gör att vi kan pejla fram henne om hon inte kommer hem i tid. Halsbandet är för övrigt utrustat med säkerhetsspänne som löser ut om hon fastnar i något.
#53 Om du tycker det är helt okej att han blir lemlästad ute på er 70-väg, så varsågod. Själv skulle jag ju aldrig kunna utsätta en katt för detta, men alla är ju olika.
Min katt bor inte i något fängelse. Hon blir aktiverad inomhus, på min innätade balkong och ute i sele ibland. Har du ens prövat att ha din katt inne? Jag har fått uppfattning av att du släppte ut honom på slentrian, för en missuppfattning om att "katter inte mår bra inomhus" och därför inte ens gett honom en chans att få vara inne och trivas. Eller gett honom en ordentlig rastgård.
Jag borde egentligen sätta mig och plugga nu, men jag blir så illa berörd av att din fina katt springer lös ute på en 70-väg och när som helst blir lemlästad. Och att du tycker det är okej. Man blir så ledsen! Jag blir jätteorolig när jag hör om katter som lever så farligt. 
#56 Jag har INTE bidragit med någon "tårdrypande inlägg" om några överkörda katter.
Det här tycker jag börjar gå över styr nu och jag anser inte att det är djurplågeri att låta sin katt vara ute och att man inte behöver bli påhoppad för att man tillgodoser sin egna katts behov…
Man ska inte bli kallad lat bara för att man låter katten gå ut, jag har två stora hundar som ska prommeneras långt med minst två gånger om dagen så visst skulle jag kunna ta med mig katten ut i koppeöl då med, men hon vill inte gå i koppel!
Jag anser att alla får göra det som är bäst för den individ man har i sitt hem och att det för den sakens skull varken gör ägaren till djurplågare eller lat.
Stäng katten i en infängslad gård eller i huset eller vad det nu är, men hoppa inte på oss som anser att katten har rätt till sin frihet.
#58 Ska man avliva friska katter då, om de inte mår bra av att vara inne eller i bara rastgård trots akivering? Låter sjukt i mina öron.
Folk har t.ex katter i stall mm för att hålla möss borta.
Katter har varit ute i alla tiden, för att jaga möss osv :)
Och som jag skrev innan, alla KAN inte bygga stor rastgårdar, av olika anledning och ALLA katter mår inte BRA bara av att vara inne och i rasthagar. Respektera det. Katter är individer!
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Mina katter gillar också att vara ute, eller mest den ena, den mer aktiva är mer en innekatt(känns lite baklänges). På våren, sommaren och hösten får dom vara ute, det är så kallt på vintrarna här.
Jag tycker att det kan vara okej att ha utekatt om man bor på landet och ingen trafikerad väg i närheten plus att dom närmaste grannarna är okej med det. Självklart ska den då vara kastrerad och id-märkt. I villaområden och mer tätbebyggda områden tycker jag man ska ha rastgård eller koppel.
"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin
#61 Jamen just ja, det glömde jag alldeles nämna i mitt inlägg. Vår katt är självklart både kastrerad och id-märkt. Just nu med tatuering, men vi planerar att chippa henne i samband med vaccineringen i sommar dessutom. Allt för att vara på säkra sidan!
#61 Ja det är en självklarhet för min del, att alla katter är det som går ute eller inte är i avel. Id-märkning är ju självklart på alla katter för min del :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Glömde poängtera i mitt inlägg (#61) att mina katter får gå ut för att dom mår bra av det, dom blir glada och lyckliga. Jag tycker att katter som vill gå ut ska få gå ut.
"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin
#60 Om man bor kring en 70-väg och har en katt som absolut inte klarar av att vara inne trots aktivering, vägrar promenader med sele och inte har möjlighet till rastgård så tycker jag man skall fundera på omplacering.
Inte avlivning. Avlivning blir det väl ändå vid stora vägen om man inte gör nåt. Fast egentligen är väl sprutavlivning bättre än lemlästning. Men omplacering är bättre.
#65
Så man ska lämna sin katt till någon annan istället för att låta katten vara ute? Vad är det som säger att inte den nya ägaren låter katten vara ute då? Och vad är det som säger att det är bra för katten att hamna i ett nytt hem med helt främmande människorn bara för att man inte vågar släppa ut sin katt?
Att man ens pratar om omplacering eller avlivning framför att låta katten vara katt och vara ute…
Ni fördummar ju kattrasen genom att påstå att det garanterat ska gå illa…olyckor händer och det kan man inte förhindra, men att förvägra katten sin frihet och att ens tycka att avlivning eller omplacering är ett alternativ säger ju en del…
Tänk på tonen, annars får det bli dags att låsa tråden.
Vi alla har något gemensamt här inne, annars skulle vi inte hålla till på ett kattforum :)
#66 Man kan ju omplacera till någon som bor lämpligt till så att katten kan få vara ute. :)
Alltså en mer säker utemiljö än vad man själv kan erbjuda sin katt om man bor i tätbebyggt eller nära en väg m.m
Lås tråden tycker jag, det här är meningslöst!
Folk respekterar inte varandra eller varandras åsikter ändå…
#58 Jag vet att du inte tror på mig men jag kan lova dig att han inte går runt på en 70-väg. Om jag misstänkte att han gjorde det så hade jag inte låtit honom vara ute. Tro mig, jag känner min katt. Och det vore fruktansvärt elakt att tvinga honom vara inlåst, han skulle hata det. Nu känns det dessutom bara som att du försöker få mig att må dåligt över vad jag gör för min katt, men du ska veta att det funkar inte på mig. Jag vet att jag gör rätt för min katts bästa.
/Sofia
#66 Jag skrev omplacering. Inte avlivning. Omplacering till en bättre utomhusmiljö för katten. Kanske som stallkatt eller någonstans där det inte finns så mycket bilar.
Frihet att bli förolyckad vid en 70-väg tycker inte jag är en bra frihet.
Jag anser att den som startade denna tråden gjorde två stora misstag, och det är det som retar upp mig!
Det första var att kalla människor som låter sina katter vara ute själva för djurplågare och det andra var att jämställa en katt med ett småbarn.
Det tycker jag är onödiga påhopp…
Den som startade tråden har tydligen ingen aning om vad djurplågeri innebär…
#65 Folk säger ju i tråden att katter inte ska helst gå ut alls, alltså vissa, då kan man ju inte omplacera eller hur? :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
"Glömde" i mitt inlägg (#64) skriva att detta inte behöver betyda att katterna måste springa lösa. :)
"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin