Hjälp, min katt kissar blodblandat/orange
Hej, jag behöver snabba råd och lite hjälp nu. En av mina 3 hankatter som är lite över ett år gammal har kissat blodblandat nu. Hans temp är 38.4 grader och han är som vanligt, bara det att han just går in i duschen och sätter sig och kissar. Det kommer inte mycket, men jag ser att det är orangerött färgat. Svårt att förklara färgen.
Är det urinvägsinfektion ? Vad tror ni ? Snabb hjälp och alla förslag och annat mottages.
Kan tillägga att dom äter Mjau torrfoder.
Och han är inte överviktigt, utan normalstor i kroppen och är en bondkatt.
In snabbt till veterinären, det kan även vara urinsten. Täpper en sån till så är det timmar innan katten dör.
Okej, ska försöka få tag på dom nu då.
Det behöver inte vara urinsten utan urinvägsinfektion som innebär att det gör ont när katten kissar plus att den får urinträngningar och det är därför som den springer och kissar ofta och lite.
Ring jourvet och hör efter om du ska åka in på en gång eller om ni kan vänta tills i morgon bitti men längre än så kan ni inte vänta.

Det är som Jourhemmet skrev läge att åka in ändå - om det är urinvägsinfektion gör svider det jättemycket men kan vänta, men är det urinsten så kan det plötsligt täppa till och då är det livshotande :(
Ja, jag får inte tag i någon på djursjukhuset, försökte ringa men ikke någon som svarar. Han kissade nu igen i duschen. Han piper inte och han säger ingenting men det är väl klart att det gör ont om han har urinvägsinfektion.
Försöker hålla koll på honom och han leker och allt detdär men ska försöka få tag på dom.

Har du ingen jourveterinär att kontakta?
Nej, inte vad jag känner till. Jag har bara til djursjukhuset och det är ju jour nu… Men dom verkar ha mycket att göra..
Jag tror att alla distriktsveterinärer har jour 24 timmar per dygn alla dagar.

Åk in till djursjukhuset om de inte svarar. Detta är akut! Han kan dö!
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z
Jag har blivit tillsagd såhär. Dom sa att det mest trodligen stressurinvägsinfektion eftersom han leker,äter,dricker och är precis som vanligt. Dom sa att jag skulle avvakta, ge han vatten 1 gång i timmen, göra mig av med alla stressmoment för honom. Sålänge han kissar är det bra, kissar han inte så ska vi åka in bums med honom.

Så de vill inte behandla för urinvägsinfektionen isf, de vill vänta ut? :S Det låter konstigt :(
Dom ville vänta eftersom han inte är speciellt gammal, dom tror nämligen den är stressrelaterad, det var så dom sa iallafall.
Har ingen erfarenhet av detta alls. Dom har varit friska i övrigt och aldrig något strul annars. ;S
Jag skulle kontakta en annan vet. helt klart. Självklart måste kissen in för urinprov.
Låter minst sagt märkligt men det finns gott om knäppa veterinärer. Gå och köp stickor som man kan testa om det finns en viss sorts bakterier i urinet. Stickorna finns att köpa på apoteket. Blod i urinet tyder på urinvägsinfektion. Men om stickorna inte visar på infektion kan det vara en typ av bakterier som inte är nitritbildande eller något annat som gör att det inte ger utslag. Därför ska katten till veterinär i vilket fall som helst.
Jag håller med # 14 om att kontakta en annan veterinär.
Ge inte katten torrmat utan ge den blötmat, bäst är Mjau eller Bozita.
Ja, blötmat får han, i form av mjau och den trycker han i sig glatt.
Då ska jag ringa en annan, djursjukhuset som sa det, och en annan vet, så ska kolla om jag kan fåtag på en annan. Lagom svårt en söndag också.
Tack för hjälpen, ni är guldvärda !
Så, var inne med honom igår och det visade sig vara en stressrelaterad urinvägsinfektion. Medicin har han fått och det kommer bli bra :) Tack för hjälpen ännu en gång.
#17 hur kan man se om uvi är stressrelaterad eller inte?
# 17 Låter som en hemsnickrad diagnos. Skulle vara intressant att få reda på vilka symptom som säger att urinvägsinfektionen är stressrelaterad.
Hemsnickrad ? Vad snackar du om ?
Dom antog att det var det eftersom katter är känsliga för förändringar, eller kan vara och det visade sig på detta sättet. Sen snackade min vet om något med bakteriell och inte bakteriell. Kommer inte ihåg vad han sa.
Den främsta förändringen på honom är att han inte ligger i sängen med oss längre som han gjorde innan vi skaffade den 3dje katten. Sådanna småsaker som man får vara uppmärksam på som tyder just på stess/oro eller att han inte känner sig hemma.
Fast ingen vet kan konstatera uvi utan att ha tagit urinprov eller för den delen utesluta kristaller i urinen. Byt veterinär är mitt råd. Vad fick du för medicin utskriven?
dom har tagit urinprov.
Metacam och vetrinmoxin fick jag utskrivet
Håller med # 22
Jag råder dig att läsa på om Metacam på Fass för det är inte ofarligt att ge det till en katt.
Innan det går att se vilken sorts bakterier det är måste det till en odling och det tar någon dag. Har du fått något besked om resultet av sådan odling.
Har du googlat på stressrelaterad uvi? Fick du några träffar?
Vad är fass om jag får fråga ?
Nej och nej, dom kollade i micropskop antar jag ? Får ringa tillbaka imorgon då.
"Typiska NSAID biverkningar såsom minskad aptit, kräkningar, diarré, blod i avföringen av okänd orsak, apatioch njursvikt har ibland rapporterats. I mycket sällsynta fall har förhöjda leverenzymer rapporterats. Dessa biverkningar är i de flesta fall övergående och försvinner efter att behandlingen utsätts, men kan i mycket sällsynta fall vara allvarliga eller livshotande. Om biverkningar uppträder skall behandlingen avbrytas och veterinär skall uppsökas." Antar att det är detta du menar ?
Finns det någon annan medicin ni rekommenderar då ?
Kan även säga att när jag fick rådet att ge han vatten direkt i munnen, 5ml i timmen var den en annan veterinär och den som skrev ut medicinerna var min ordinarie vet.
#28 var katten uttorkad? :S
nej nej, var för att vara säker på att han drack vatten o kunde kissa.
#29
Det är inte för att katten är uttorkad som den ska ha extra vatten, utan för att den ska kissa mer, för då sköljs även bakterierna i urinen ut.
#24
Om veterinären har skrivit ut Metacam så är det ganska liten risk att ge det till katten. Alla mediciner har biverkningar, men man får väga fördelarna med nackdelarna. Går katten och håller sig för att han har ont när han kissar, så är det bättre att han får lite smärtstillande så han får ur sig kisset.
#24 "Vetrimoxin är snällt mot njurarna och har hög koncentration i urinen och är ofta därför förstahands val av antibiotika innan man gjort en resistensbestämning." Citatet hämtat här:http://www.fraga-veterinaren.se/njursvikt-och-urinvagsinfektion-hos-katt/ Det är ju så man faktiskt ofta gör även på människor, för att snabbt kunna komma igång med en behandling så använder man en lite bredare antiobiotika som man vet brukar vara effektiv. Skulle sedan odlingen visa något helt annat (vilket den OFTAST inte gör)får man istället då byta sort. Stämmer alla symptom kan det ibland vara bra att inleda behandling direkt även om man inte hunnit få svar på t.ex en odling. Det finns alltid fördelar och nackdelar med alla mediciner, men oftast överväger faktiskt fördelarna. Livsfarliga biverkningar kan man råka ut för vid de allra "snällaste" mediciner om man har otur. Håller med dig helt #31. Det är också viktigt att man får i sig mycket vätska vid UVI just för att hjälpa kroppen spola ur blåsan och på så sätt bli av med bakterier och förhindra ytterligare tillväxt. #19 Varför måste det alltid vara fel på veterinären och "hemsnickrade diagnoser" när det är något man inte hört talas om förut? T. ex på länken nedan kan man läsa om Idiopatisk infektion i urinblåsan (feline idiopathic cystitis, FIC) där huvudorsaken anses vara stress. http://www.aisti.info/swe/poliklinik/katters_urineringsproblem.html Här kan man också läsa om FIC: http://www.djurskyddsportalen.se/index.php?option=com_content&view=article&id=110:behandling-av-feline-idiopatisk-cystit-fic-&catid=58:urinvaegar-kat&Itemid=50 Ts: Hoppas din pisse mår bättre snart! Är alltid jobbigt när de är sjuka och inte mår bra. Men med behandlingen han nu får ska du se att det snart vänder!
#31 och #34 - Riktigt bra svar. Är tacksam för dom. ! Och jag hoppas verkligen snart att han mår bättre, mår så jäkla dåligt själv när jag ser att en av mina pärlor inte mår bra…Har inte sovit på 2 dygn -_-
Ska jag vara helt ärligt så är jag ingen veterinär själv vilket jag antar att ja, dom flesta redan visste i denna tråden då jag startade den :) Jag kan inte alla mediciner, detta är mina första riktigt egna katter. Visst har jag haft katter hela livet men det har varit familjens katter och jag har inte tagit huvudansvaret.
Han har ju ont (hade eftersom smärtstillandet sitter i nu) och man kan ju själv känna igen sig om man har problem med urinvägsinfektioner vilket jag har så gör det ju förjäkla ont och det kan komma blod.
#33 Fanns det bakterier i urinen? Om inte är det säkert Ideopatisk Cystit (inflammerat urinrör, stressrelaterat) han fått. Googla :) Och till det brukar man rekommendera Metacam då det stillar smärtan så dem kan kissa, mycket vätska och lek. Men Vetrinmoxin har ingen effekt och är väldigt onödig om det inte är bakteriell infektion. Man bör inte ge antibiotika i onödan. Min veterinär har gått ifrån att ge antibiotika till cystit katter som man gjort hitintills. Då det inte har någon påvisad effekt och inga bakterier finns. Mitt råd till dig är att ringa upp och fråga om det fanns bakterier eller inte och höra varför du ska ge antibiotika om det inte finns bakterier.
Håll koll så kissen inte kräks eller börjar äta mindre. Då är det bra om du kontaktar Veterinären igen och informerar. För då bör man sluta med Metacamen.
Lycka till!
Jag har för mig att den var icke bakteriell. Jag lyssnade inte så noga för jag var och är så jäkla trött av allting, men enligt min sambo som var med så var den icke bakteriell.
Då ska jag ringa dom imorgon igen så att jag blir klar på sak om varför han ska ha antibiotikan.
Ja, jag är tacksam för alla sånna råd så jag vet vad jag ska gå efter. Läste också det med kräkningar och om han äter mindre.
Tack:)
Men en fråga, tycker ni jag ska fortsätta ge han vatten direkt i munnen så han verkligen får i sig det eller ska jag skita i det ? Har gett han vatten i munnen 3 ggr idag sammanlagt för vara på säkra sidan att han får i sig vatten och kan kissa ut bakterierna och kissar som vanligt.
#33 Om det var mig du syftade på när du hänvisade till #34, så skrev jag #32 :-) Nej, det är verkligen jobbigt när djuren blir sjuka, men du har ju gjort helt rätt som sökte vård. Så borde alla djurägare göra! #34 Vi verkar ha googlat tillsammans :-) Stod ju just att väldigt få s.k uvi:er på katt faktiskt är bakterieorsakade. Jag läste också att det inte finns någon riktig dokumenterad effekt på antibiotikabehandling vid FIC och att man därför frångår det alltmer. Kanske TS veterinär inväntar svar på odling.
#36 Mitt råd till dig är att hälla i extra med vatten i hans mjukmat. Häll i så mycket som du kan och han är okej med. Så sörjigt som möjligt
Om ingen sagt något innan så bör du bara utfodra honom med mjukmat hädan efter. Allt torrfoder ska bort om han får det. Vätska är nyckelordet i alla urinrelaterade frågor. Och katter får inte i sig tillräckligt med vätska om dem äter torrfoder tyvärr.
#37 Googlade inte, kunskapen fanns redan
Dem hade tittat på plats och inga bakterier fanns.
#36 Vad sa veterinären om det? Gav hon några förhållningsorder om det tycker jag du ska följa dom så gott det går. Om det är FIC han har (ickebakteriellt) borde det ju inte finnas något överflöd av bakterier att skölja ut eftersom det då mer handlar om en inflammation i urinröret. Sedan vet inte jag om det föreligger någon slags ökad risk för en sekundär bakteriell infektion vid just FIC, då kan det ju ändå vara bra att försöka pytsa i honom lite extra vätska. Ring du och rådfråga din veterinär i morgon om du är osäker.
#38 Vad bra, kunskap får man aldrig för mycket av :-D Jag hade något väldigt lååångt borta i minnet, men var så osäker och var tvungen att läsa på lite, google är bra att ha ;-)
#36 Ett litet tillägg: Självklart är det ju viktigt att han får i sig vätska. #38 gav bra tips där!
Det enda som antibiotika fungerar mot är bakterier och finns det inga bakterier ska veterinärer inte sätta in antibiotika för snart har vi inga antibiotika att ta till när det är riktig kris. Fast blod i urinen tyder på uvi.
Vätska är förstås bra men 5 ml i timmen är inte speciellt mycket. Ett sätt att få i katter vätska är att koka något kött ordentligt i tämligen rikligt med vatten. Katter brukar tycka om sådan buljong. Köttbityarna kan vara kvar när bujongen serveras till katten.
#42 Hematuri är även ett symptom på just FIC. Håller med dig helt om att antibiotika används för mycket i onödan. Många skriver ut det alldeles för slentrianmässigt. Nu vet inte jag vad TS veterinär hade för anledning att skriva ut antibiotika i detta fallet, kanske fanns det något som krävde det.
#40 Så sant!
#43 Veterinärer skrev tidigare ut antibiotika när katter kom in med IC för dem inte visste bättre. Många är kvar i den tron och har inte blivit upplysta. Medans veterinärer som brinner lite extra för katter skaffar sig kunskap. Det är nog det som är orsaken till att han skrev ut antibiotikan. Många är väldigt snabba på att skriva ut antibiotika i tid och otid tyvärr. Så ifrågasätt gärna när ni får antibiotika utskrivet 
#45 Jag misstänker också att det är som du säger, men vet ju som sagt vad inte. Känns ju märkligt att säga att det är ickebakteriellt och sedan förskriva antibiotika, blir ju ganska motsägelsefullt. Därför "hoppas" jag (missförstå mig rätt nu!!!) att det faktiskt fanns en ordentlig orsak till antibiotikan. Eller att vet. inväntar odlingssvar för att till 100% kunna utesluta uvi. Jobbar själv inom vården , dock med människor, och där har vi OFTA diskussioner med patienter/anhöriga som i det närmaste försöker tjata till sig en penicillinkur för något som inte överhuvudtaget skulle kunna botas med just antibiotika. Är så inrotat hos många att får man bara penicillin så blir man frisk. Sen finns det också en del gamla uvar till doktorer som mer än gärna skriver ut det, men min erfarenhet är tack och lov att den väldigt övergenerösa förskrivningen av antibiotika faktiskt har minskat drastiskt. Så jag frågar en gång extra både för människa och djur.
#46 Hemsk är det även om veterinären skriver ut antibiotika utan att ha provsvar för eventull UVI vilket fall som. Men jag tror att många veterinärer kan få provsvar på UVI direkt på plats utan att behöva skicka nu för tiden. Och TS sambo sa att h*n sagt icke bakteriell UVI, kan tänka mig att han menade IC med dem termerna.
Det är bra att vara noggrann. Men TS ska ringa och höra varför katten fått Vetrimoxin utskrivet i morgon. (idag)
Tack för alla svar. Ska ringa idag som jag skrivit och det är en av mina katter som kräkt inatt, men jag antar lite att det är honom.
Ska hålla koll,gav han en dos nu. Kan lika gärna ha varit den tjocka katten vi har för att trycker i sig maten för glatta livet.. -_-
Antibiotikaproblematiken är samma för både djur och människor så försiktighet att skriva ut gäller sjukvård både hos läkare och vet.
TS: Be att få en kopia på journalanteckningarna. Journalföringen är nog digitaliserad överallt så veterinären kan skicka den via mail med en enkel knapptryckning.
Jag det ska jag göra, ska ringa på vid 12, behöver nämligen min mors mobil. Min har tagit slut på pengar och sambon är i skolan..
Jag det ska jag göra, ska ringa på vid 12, behöver nämligen min mors mobil. Min har tagit slut på pengar och sambon är i skolan..
#50 Hur har det gått? Fick du några bra svar?
Tydligen hade dom satt in antibiotikan ifall i fall där skulle vara bakterier, fast han själv sa att där inte var några så. Jag använder den inte mer nu, är inte intresserad av att trycka i han en massa bara för det ska vara så faktiskt.
Tycker du tog ett klokt beslut
Läs allt du kommer åt om IC så du får mer svar om du har några.
Lycka till med kissen.
:) Tack så mycket :D
Mår din kisse bättre nu? Hoppas det och att han slipper bli dålig igen. Håller med ovanstående talare #54 :-)
Ja, det ser mycket bättre ut med kisseriet iallafall :)
När antibiotika sätts in ska man inte på eget bevåg sätta ut behandlingen för det är en av anledningarna till att bakterier bygger upp resistens mot antibiotika och nästa gång man behöver antibiotika är den overksam.
#58 Det är absolut ett problem med resistenta bakterier och att en del kurer avbryts för tidigt. Men om veterinären säger att det inte finns några bakterier varför då genomgå en antibiotikakur? Det är inte heller särskilt bra att äta penicillin i onödan.
Gjorde dem nåt ultraljud eller röntgen när vi var inne med katten?