Är kattägare dummare än andra ...
I Dalarnas Tidningar finns en bloggartikel som tar upp en viktig sam men jag tycker att bloggskrivaren är fel ute när hon drar alla kattägare över en kam. Det finns som väl är mängder av mycket duktiga och ansvarstagande kattägare.
Du behöver väl inte ta åt dig, om inte du är en av dem som säljer för unga kattungar? Förstår inte vad problemet är.
Kan bara hålla med blogg skribenten det är ju ett ansvar som djurägare att ge djuren den tid och trygghet dom behöver annars ska man inte ha några djurkullar över huvudtaget om man inte kan ta sitt ansvar för ett liv eller fler.
Får inte intrycket av att hon drar alla över en kam utan riktar sig till dom som missköter sina kattkullar.

Tyvärr så är många djurägare sådär och har noll koll att det ens finns lagar och föreskrifter. Men det gäller ju mer än katter dessutom.
Men hon var knappast ute efter att dra alla över en kam även om det blev formulerat så på sätt och vis.

Superbra inlägg!
Jag läste inlägget, och kan inte se att alla kattägare dras över en kam. Då finns det inlägg här som är bra mycket värre 