Vatten
Kör just nu vatten från kranen i en skål men har läst att katter kan vara känsliga mot kranvatten då den kan innehålla mycket järn osv. Min katt har haft diarré i flera månader nu och misstänker att kanske det är vattnet? Försökte med kattfontän men han föredrar skål.
Hur ger ni vatten till era katter? Filtrerar eller kokar ni vattnet? Behöver tips!
Aldrig hört att katter skulle vara känsliga för kranvatten - var har du läst det?
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
#1: Googlade lite och det var några artiklar om det (på engelska). Är lite skeptisk men ville höra hur andra kattägare gör :)
Du tror att kranvatten är sämre än regnvatten eller sjövatten?
Vad menar du att katter ska dricka - mineralvatten?
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
Jag tror inte att vanligt kranvatten orsakar dålig mage, så det bör katten uppmuntras att dricka extra mycket av för att inte bli uttorkad p.g.a. diarrén.
Kattungar/ungkatter har ofta känsliga magar och det är inte alltför ovanligt att det tar oväntat lång tid innan avföringskonsistensen stabiliseras igen. Jag läste även ditt andra inlägg och kan bara råda dig att nöta på ett tag till med dietfoder och kosttillskott.
Sajtvärd Katter iFokus
Jag har inte heller hört att kranvatten skulle kunna vara dåligt. Är det godkänt för människa så skulle jag allt tro att det fungerar bra även för katten…?
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#0: Har du egen brunn eller kommunalt vatten?
Det finns diskussion i främst amerikanska källor om att kloret i vattnet skulle ”skada” katter vilket inte är sant.
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
Den tanken kommer från usa där de har högre halter av klor i vattnet. (bär jag var i florida hos en brevvän luktade det klor från kranens vatten).
Har du egen brunn vill du kanske kolla upp det.
Men är du orolig och vill utesluta dåligt vatten finns filterkannor att köpa.

På många ställen i Usa går det inte att dricka kranvatten. Utan man får köpa. I Sverige har vi inte det problemet.
#9: Det låter märkligt att det inte går att dricka kranvatten i USA - det har fungerat i de delstater jag har besökt.
Även i Sverige har vi haft olika grader av klorering i kranvattnet men att djur generellt skulle bli sjuka av kranvatten är att överdriva.
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
Drinking water quality in the United States is generally safe.
Läs mer här:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Drinking_water_quality_in_the_United_States
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.

#10 I Los Angeles t.ex rekommenderas det inte alls. Man köper allt vatten. Smakar väldigt mycket klor.
- Redigerat 2024-06-28 17:43 av UlrikaD
#12: Att det luktar klor är definitivt inte samma sak som otjänligt snarare tvärtom.
Oavsett så är det inte så i Sverige till och med Göteborgsvattnet är nästan luktfritt idag.
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
- Redigerat 2024-06-28 18:22 av Pyttelite

#13 Jag har bott flera år i Los Angeles och vet bara hur det var då.
Men som jag också skrev så är det ju inte i Sverige.