Katter iFokus

Katter

Läst 595 ggr
Bebis & Lillen
3

Hur ofta matar ni era katter varje dag?

Ger ni fri tillgång till mat,isåfall varför?

Och hur många gånger per dag matar ni katten?

91Marran
1
#1

Våra får torrfoder som står framme hela dygnet. Sen en större portion våtfoder på kvällen som de äter under natten.

Jag vill inte att katterna ska gå runt hungriga.

Mvh
Mig

  • Redigerat 2023-03-06 14:42 av 91Marran
Maria
3
#2

Jag har alltid låtit våra katter ha fri tillgång till blötfoder. Ingen har varit överviktig.

/Maria

Bebis & Lillen
3
#3

#1: Hej!
okej..jag är ny här,men redan märkt att folk är väldiga besserwissrar.

Jag är inte så i vanliga livet o vill inte vara det här heller..exempel. bara för jag matar mina två katter på ganska exakta klockslag för jag har möjligheten att vara hemma och göra det,blandar med rå köttfärs (köttbullar) från Zoo butik,lite torrfoder eftersom de så mkt kalorier i och whiskas påsar blötmat
Dom har kört sig meningen ”vill n8 ha mat”? Stora yviga svansar och jamar..och springer runt fötterna medans jag delar upp

Kattpatrullen
2
#4

En av våra klarar inte fri tillgång, de får 5 gånger om dagen!

  • Redigerat 2023-03-06 15:09 av Kattpatrullen
Bebis & Lillen
0
#5

#4: okej,jag har aldrig testat..för jag har aldrig testat fri utfodring…tänker på övervikt..och dessutom kontakten ,glädjen man väl får och ger när man matar dom.,fast jobbar man ex. 13 timmars skift måste man kanske lämna lite torrfoder

men mina skulle äta alldels för mycket om jag lät dom…tror de s9m v8 människor,ibland när vi ät uttråkade så äter vissa mer

Bebis & Lillen
0
#6

#4: varför får han/hon så my? är de små portioner eller berger det på något speciellt?

@NN@
1
#7

Mina har fri tillgång på torrfoder som dom kan knapra på ibland, sen får dom blötfoder morgon och kväll det är då dom är hungriga

Mandra
0
#8

#7: Våra också. Fri tillgång till torrfoder. Blöt mat morgon och kväll. Ingen är överviktig (vi har 5 katter).

Fridaaaa
0
#9

3-5 ggr per dag
Enbart blötmat och mush

Inte haft fri tillgång på mat på många år till katter
Inget katter behöver.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

TatsuOni
3
#10

Eftersom att våran äldsta katt har lätt för att bli överviktig, så får han mat 4-5 gånger om dagen. Den yngsta får så fort hon ber om det. Hon får också större portioner.

Våra äter mush och blötfoder.


"Nästan allt går att använda till håret"

Värd för Hår, Träning. Skönhetsrecept, Te, Vikingar, & Medeltiden.

Medarbetare på Sagan om ringen, Hälsa, Goth, Återbruk & Musik

https://tatsu.blogg.se/

MonicaLagerquist
2
#11

Fri tillgång till blötmat.Rått kött en gpng om dagen

Kattutan men stolt Plåtis ägare

Scorpio97
4
#12

Jag ger blötmat, färskfoder samt en del annat rått kött. Jag delar upp det i minst 3 måltider, fler när jag har möjlighet.

Hittills har det inte hänt, men skulle hon be om mat skulle jag ge henne det. Hon har aldrig haft problem med vikten åt något håll.


//Jessie

Magi-cat
2
#13

Förr hade vi alltid fri tillgång på torrfoder till katterna. Det går inte med den katt vi har nu. Han är fixerad vid allt ätbart (tidigare hittekatt som antagligen upplevt matbrist).
Han får nu mat morgon och kväll och så lite grann nu och då där emellan, och torrfoder till natten …


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

Kattpatrullen
4
#14

#6 Vad jag har förstått så föredrar katter (och mår bättre av) att äta lite och ofta. En av våra är väldigt matglad och har lätt att lägga på sig. Han äter ca 3 påsar blötmat om dagen fördelat på 5 portioner. De andra får så mkt de vill ha men också fördelat på 5 tillfällen. En äter bara blötmat, en 90% blötmat och en enbart torrfoder.

Bebis & Lillen
0
#15

konstigt..närman ställer frågor säkert många googlat i efterhand o inte svarar

Jag kom inte hit för att vara en mrs. right…ingen vet allt.men någon vet lite

UlrikaD
9
#16

#15 Vad menar du?

Mandra
5
#17

#16: undrar jag också.

[Ragatans Naturande]
5
#18

#15: Vad menar du? Du kommer hit och trycker till oss det första du gör och skriver sen att du inte är någon Mrs Right… Och ifrågasätter vårt sätt och vårt kunnande i att sköta våra katter.

Jag hara haft katt sedan 1968 är född 1966. 1987 startade jag min kattuppfödning, som för närvarande är vilande. Men jag fick hem en honkattunge förra sommaren som är barn barns barn barns barn barn till min fd avelshane, så hon är betalning för en gammal parning.

Hon har fri tillgång till kvalitetstorrfoder från djuraffär om det är viktigt att påpeka, hon är inte så mycket för torrfoder över huvud taget (men hon har inga problem med tänderna) utan tar en tugga då och då, samt "protestäter" när hon tröttnat på "pölsa och rödbetor" (mush eller samma sorts annan våtmat) flera dagar i rad. :)

Våtmat/fäskfoder får hon Mush Vaisto gul från djuraffär om det nu är viktigt att påpeka. Däremellan serveras Mjau eller liknande våtfoder utan för stor andel spannmål, då det är en katt och inte en häst jag har. Jag lägger upp mat på morgonen, äter hon inte inom en halvtimme placerar jag skålen i en plastpåse och ställer i kylskåpet och tar fram ett par timmar senare, då våtmat inte ska stå framme för länge om det inte äts upp. Lite våtmat när jag äter på kvällen och en halvfryst mushbulle när jag går och lägger mig, som är borta på morgonen.

Välkommen hit och diskutera med andra kattvänner. Alltid roligt med nya ansikten.

Med vänliga hälsningar

Alegni's Europé

  • Redigerat 2023-03-07 18:27 av [Ragatans Naturande]
Mandra
1
#19

#18: Fint smeknamn/alias du har. :)

[Ragatans Naturande]
2
#20

#19: Tack, det är ett gammal internetspelsnamn, som hänger med än idag :) Och som även är mitt "häxnamn". <3 Det är ju inget elakt i ordet i sig, även om många tror det. Ragata är lite som käring… som fått illasinnade tankar. käring står för sammansättning av kära älskling/raring exempelvis. Och Ragata är lite synonymt med "rivig käring" ;) Och det är väl lite så jag känt mig i ganska många år, när jag slagits med byråkratiska väderkvarnar. "Envisa kära älskling/raring"

UlrikaD
7
#21

Jag valde att fråga enbart "vad menar du?" för det är ju möjligt att det rör sig om ett missförstånd.
Ibland så både läser och skriver man fel. Kändes som om det vore bra att försöka reda ut vad som gäller här.

  • Redigerat 2023-03-07 19:01 av UlrikaD
Mandra
1
#22

#20: Mandra är mitt shamanska alias. En förkortning av mandragora, alruna, mkt giftig växt. :)

UlrikaD
0
#23

#21 Är nog första gången jag hunnit redigera ett inlägg.
Såg att jag tryckt på bokstaven bredvid den rätta i farten;)

Fridaaaa
0
#24

#18 Ska man vara noga så är mush inte våtmat ;)
Och egentligen finns inte kvalitetsfoder på torrfoder (faktamässigt)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[Ragatans Naturande]
0
#25

#24: Folk blir så uppretade när jag skriver "" överallt och gör jag inte det, kommer det genast någon som måste stampa på mig och bla bla bla bla bla…. <3

Jag ber om ursäkt om jag inte kan göra alla nöjda.

Med kvalitet, menar jag näringsriktigt torrfoder, som innehåller kött och biprodukter i större procent än spannmål. FÖRLÅT så mycket igen.

Och som du såg skrev jag våt/färskfoder. Då det är vått färskfoder. Men ja, jag vet att det också är FEL FEL FEL, då vännen ÄGER butiken där jag handlar mitt foder.

Jag har gått foderutbildningar både inom häst och katt flertalet gånger. Men vill gärna vara så tydlig som möjligt, för jag är ganska säker på att Bebis & Lillen är ganska ung. Vi har fått ett antal nya unga medlemmar på det hästforumet som jag hängt i nästan 30 år och de vill gärna visa att de kan en hel del och kör då gärna den hårda stilen från första inlägget. När det är så mycket lättare att försöka vara trevlig och förklara i förenklade ordalag även om det kanske inte är ordagrant rätt enligt expertisen. <3

Det är inte så lätt för alla, varken de som har hållit på ett tag och för de som är unga och nya.

Förlåt igen.

  • Redigerat 2023-03-07 20:36 av [Ragatans Naturande]
UlrikaD
4
#26

#25 Står i presentationen att hon är 36 år.

Fridaaaa
3
#27

#24 Vem är uppretad?Varför överdriva? Ser ingen som är uppretad? Ser ingen som stampat på dig?

Alla torrfoder med spannmål = inte kvalitetsfoder. Och torrfoder ökar risk för diverse sjukdomar som tex problem med njurarna. Men ger du foder med spannmål har du inte kvalitetsfoder.

Du kan skippa "vännen" för det är enbart förminskande. Det är skillnad på våtfoder och färskfoder och barf. Så du behöver inte bli sur och börja förminska folk. Det stod våtfoder när jag läste.

Du klagar på ts attityd - men du borde se över din egna faktiskt i detta fallet.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

  • Redigerat 2023-03-07 20:51 av Fridaaaa
[Ragatans Naturande]
1
#28

#26: Jag skriver att jag är född 1966, jag kan lika gärna vara född 2006… Vad som skrivs i profiler och presentationer behöver inte vara med sanningen överensstämmande. Det ser man på många sidor där unga tjejer och killar luras av äldre män och kvinnor, som låtsas vara jämngamla med falska information och profilbild, och vill träffas.

[Ragatans Naturande]
0
#29

#27: jag ändrade till våtfoder/färskfoder knappt en minut efter att jag skrivit inlägget. :) Så det är lätt hänt, att missa ja. Jag ber om ursäkt för det.

Det jag skrev är att det fodret jag och många uppfödare under alla år har fodrat med är "kvalitetsfoder" i den bemärkelsen att den innehåller betydligt MER kött än spannmål, än många andra torrfoder. Jag ber om ursäkt om det var oklart..

UlrikaD
4
#30

#28 Självklart är det så. Men jag brukar inte utgå från att folk ljuger från start.

TccT
1
#31

#24 Var finns det fakta som säger att inga torrfoder är bra? Finns nog bra och dåliga av både torr och våtfoder. Vi ger torrfoder + våtfoder. Både och borde vara ett bra alternativ känns det som iaf.

Fridaaaa
2
#32

#31 Finns forskning på det ja. Nej innehållsmässigt finns det inga bra torrfoder: Katter är renodlade köttätare och torrfoder ökar risk urin&njurproblem, diabetes, belägg på tänderna tex. Kan dessvärre inte få fram pdf och här på iFokus via mobilen

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Uppkatten
5
#33

#32 Du behöver bara lägga in en länk. Det har vi väntat på länge. Det finns ingen forskning som visar på ett tydligt samband med t.ex. diabetes. Bara en hypotesgenererande studie.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

  • Redigerat 2023-03-08 17:35 av Uppkatten
Fridaaaa
1
#34

#33 Jo det finns forskning som visar på det då det är vanligt med övervikt på katter som äter torrfoder. Och många katter blir även feta på insidan av torrfoder (har själv sett det, på praktik hos veterinär. En honkatt på 1 år som såg jätttefin ut på utsidan men mängder med fett på insidan)

Man kan inte länka PDF
Och jag har lagt upp tidigare länk på hemsida som har bra pdf också.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[skyggis_tryggis]
3
#35

#34: Det är övervikt som är riskfaktor för diabetes. Katter som äter torrfoder behöver inte bli överviktiga. Det beror ju på vilka mängder som de får.

Så nej, det går inte att säga att torrfodret i sig orsakar diabetes. Men det kanske inte var så du menade?

Dessutom kan man inte dra allt torrfoder över samma kam. Finns ju hur många olika sammansättningar som helst.

Uppkatten
3
#36

#34 Som forskare kan man inte resonera som du gör.

Du får gärna lägga upp länk igen, så vi får se vad du åberopar för vetenskapligt stöd. Hästveterinärens tankar, spekulationer och hypoteser verkar vara borttagna.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Bebis & Lillen
0
#37

#6: okej de låter ju bra för det är så. yrket kalorier i torrfoder..jag ger mina 3 ggr/dag

Bebis & Lillen
0
#38

#34: jag vet det är sant..jag brukar kolla på Jackson Galaxy på Youtube..riktigt katt expert och han säger precis samma av torrfoder

UlrikaD
3
#39

#37 Jag undrar nog fortfarande vad du menade i inlägg 15.

Thaeri
1
#40

Min kisse får mat tre gånger om dagen och får den uppvägd då hon aldrig klarat fri tillgång, åtminstone inte sen jag adopterade henne i juni 2021 vid åtta månaders ålder.

Hon fick enbart blötmat (plus en och annan kycklingvinge) i lite över ett år, men jag var tvungen att byta till torrfoder efter att en kattvakt hade låtit bli att väga upp maten utan höftat, vilket slutade med att hon fick mer än dubbelt så mycket som hon skulle ha under de dagarna och det i sin tur gjorde att hon fick diarré som inte gav med sig på något annat sätt. Efter det har jag försökt att återintroducera blötmat långsamt, men jag har inte hittat någon sort än som hon klarar av i några vettiga mängder över tid.

Detta är rejält surt, för nu har hon gått och fått kristaller i urinen, något som jag är övertygad om beror på att hon ätit bara eller nästan bara torrfoder i ett halvår då urinmängden minskade radikalt efter att jag var tvungen att göra det bytet.

  • Redigerat 2023-03-10 22:24 av Thaeri
91Marran
2
#41

Mvh
Mig

Ett dietiskt våtfoder med lättsmälta ingredienser för vuxna katter med matsmältningsproblem. Små godbitar i sås kombinerat med återbyggande fettsyror, mineraler och prebiotiska fibrer hämmar inflammation i tarmen samt främjar en hälsosam bakterieflora. Kattmaten används som ett behandlande dietfo...
Kattpatrullen
1
#42

#40 & #41 Det fungerar väldigt bra för vår herre med känslig mage också så det är värt ett försök!