Katter iFokus

Katter

Etikett: allmänt-kattprat
Läst 1174 ggr
cattisa
0

Skölpaddsfärgad katt. Varför heter det så?

Är det någon som vet varför en trefärgad katt kallas sköldpaddsfärgad? Jag trodde att sköldpaddor var mer gröna eller grönbruna. 😃  Finns det sköldpaddsfärgade hundar också, eller andra djur? Sköldpaddor?

Någon som vet eller har en gissning?

"Tur har man kanske varje dag, otur mera sällan". Valfridus I. President i republiken Åsen och Fristaten Holmen

Cireea
1
#1

Det finns en teckning på hamstrar som kallas sköldpadd (skp) och även sköldpadd/vit (skp/vit) om hamstern har en vit teckning i kombination med sköldpadd (bandat eller dominant spot) 🙂Har lite bilder men tänker att det inte hör hemma här, men vill ni se så kan jag visa lite 😃

Sköldpadd/vit  är alltså den trefärgade varianten. 
Bara honor kan vara sköldpadd. Den engelska versionen heter tortoiseshell (förkortas som tort) och det är väl därifrån vi fått vårt namn.


"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck

Herveaux
1
#2

Intressant fråga! 

Hittade detta på wikipedia:
_"Tortoiseshell is a cat coat coloring named for its similarity to tortoiseshell material."
_
Hm, tänkte att det fanns en saftigare historia bakom namnet, men kanske bara är så simpelt ändå. 

Samma färg på hund, häst och ko kallas för brindle eller tigrerad.


// Harley

OberonsMatte
1
#3

Ja, benämningen är en liknelse med sköldpaddsskal. När sköldpaddsskal används som dekoration har de vanligtvis mönster i två olika färger. Jämför t.ex. med "sköldpaddsmönstrade" glasögonbågar.

#2  Nu vet jag inte hur andra djurs färggenetik ser ut, men det som är speciellt med sköldpaddsfärgade katter är att det inte är ett mönster utan uppstår när katten har både röd och svart genetisk grundfärg. (den ena färgen från pappans x-kromosom  och den andra från en av mammans x-kromosomer).

Sajtvärd Katter iFokus

cattisa
0
#4

Tack för intressanta svar!

När jag tog mig tid att googla fram bilder på olika sköldpaddor hittade jag så småningom tvåfärgade som med lite god vilja kan beskrivas som "sköldpaddsfärgade". Fast lite konstigt känns det. Ungefär som att beskriva något som "kattfärgat" eller "hundfärgat".  😃

"Tur har man kanske varje dag, otur mera sällan". Valfridus I. President i republiken Åsen och Fristaten Holmen

OberonsMatte
2
#5

#4 Det är förmodligen de speciella sköldpaddsskal som länge användes för dekoration av olika föremål som gett namn åt tvåfärgade katters pälsfärg. Det var nog vanligare att man såg sådana föremål än riktiga sköldpaddor när benämningen började användas.

Sajtvärd Katter iFokus

OberonsMatte
1
#6

Nässelfjäril (den relativt vanliga dagfjäril som är svart och orange) heter förresten Small Tortoiseshell på engelska…så även den har liknats vid sköldpaddsskal.

Sajtvärd Katter iFokus

Denna kommentar har tagits bort.
OberonsMatte
2
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#8

Nu spammar jag den här tråden, men tänkte att jag kan passa på att visa en gammal bild på min egen "sköldpadda" Milou , som är svartsköldpadd och vit:

Sajtvärd Katter iFokus

kara_murray
1
#9

#8 Vilken vacker skölpaddstjej!!!❤❤❤🥰🥰🥰

cattisa
1
#10

Riktigt vacker! 🏆

"Tur har man kanske varje dag, otur mera sällan". Valfridus I. President i republiken Åsen och Fristaten Holmen