Upphittad katt Helsingborg
Hej, ovanför trapporna vid Himmelsriksgränd i Helsingborg finns en svart liten kat med vita tecken. den är väldigt tam och kelen och fortfarande i gott skick. Inte rädd för hundar och troligtvis inte så gammal. Jag ger den mat men kan inte ta hem den på grund av mina två katter. Finns det någon som kan tänkas ta sig an den? Jag vill inte att den ska fara illa nu när det börjar bli kallare. Jag har kollat med Tassebo och de tar inte in den. Kön okänt.
Hur vet du att det inte är en utekatt?
Sajtvärd Katter iFokus
Lappa området och be eventuell ägare höra av sig till dig. Ett annat alternativ är att köpa ett halsband (tänk på att det ska vara lätt att utlösa om katten skulle fastna) och sätt på en lapp där du ber eventuell ägare att kontakta dig.
Kolla fb-sidor om du kan hitta annons på bortsprungen katt och lägg upp ditt upprop även på Kattpolisen.ifokus. Och som #1 säger: hur vet du att det inte är en ägd katt som är ute bara.
Medarbetare Hittekatter iFokus