Katter iFokus

Katter

Etiketterhälsabeteendekosthållning
Läst 1196 ggr
fluffyrat
2015-02-09 20:54
0

Sjuk

Min katt var magsjuk igår och spydde hela dagen samt var lite dålig i magen idag spydde hon imorse och sedan en gång vid 16 tiden men inget mer efter det. Nu ligger hon bara ned, hon rör på sig lite ibland (igår gömde hon sig bara) och blinkar lite samt rör på svansen. Hon har inte velat äta eller dricka på hela dagen eller gått på toa. Har klämt på hennes mage och hon reagerar inte men den känns lite uppsväld. Vad ska jag göra?

//Fluffyrat Gris

emmajensennn
2015-02-09 20:56
5
#1

Jag skulle ju först och främst ringa veterinären, och se vad dom säger

You can't make a rainbow without a little rain

fluffyrat
2015-02-09 20:57
0
#2

Tänkte göra det imorgon om hon inte är bättre.

//Fluffyrat Gris

Saffran0Spice
2015-02-09 21:11
7
#3

Skulle nog ringa nu, har hon spytt massor och inte druckit och ätit så riskerar hon att snabbt bli uttorkad och då kan det bli riktigt illa väldigt fort.

Tjeja
2015-02-09 21:20
4
#4

Ring genast veterinär och rådgör! Jag tror hon egentligen behöver vätskas upp på något vis ganska genast. Frågar än om du kan få i henne något eller om hon måste få en vätskepuckel

Medarbetare på FågelmatningDjurparkerVilda djur och Politik i fokus.

Belimas
2015-02-09 21:56
2
#5

Katter är väldigt känsliga mot uttorkning och har hon då spytt så mycket som det låter som så är risken stor att hon är uttorkad och därför svag och bara den detaljen att hon inte har ätit eller druckit något är ett stort varningstecken och veterinär bör kontaktas omgående!

I detta läget hade jag aldrig vågat vänta ytterligare en dag när hon så tydligt visar att hon inte mår bra.

oh-la
2015-02-10 09:51
2
#6

Ring genast eller åk inte akut. En katt med dessa symptom kan även ha akut stopp i tarmen. Det är urakut!! Min katt har drabbats av det två gånger, varav en med akut operation som följd. Åk in!

IceJossan
2015-02-11 08:39
2
#7

Hur har det gått??