Erfarenheter av HCM?
Idag konstaterades att min Charlie 7år igår, har HCM. Enligt veterinären är det än så länge inte så stor påverkan på hjärtat. Han kan, enligt veterinären, som har god erfarenhet av medicinering, leva allt från 6 månader till 2-3 år - troligen det senare.
Det här kom lite som av en chock för mig som inte märkt något förändrat beteende, viktnedgång eller annat. Det är en konstig känsla när en älskad Charlie får sin tid utmätt…
Är det någon här som har erfarenheter av HCM? Upptäckt, hur är det att leva med och annat?
Berätta gärna för mig! :)
Aggeelin / medarbetare på Livskvalitet
Min har det och tja jag märker inget speciellt, men jag vet ju förstås inte hur han skulle vara annars. Jag har valt att inte medicinera då det gjorde honom stressad och skapade ångest kring mig, så han får må gott den tid han har kvar.
Hur gammal är din katt och hur länge sen var det han fick diagnosen?
Aggeelin / medarbetare på Livskvalitet
vet inte hur det är i din ras men de kan ju få åldersrelaterad HCM. är han scannad även i sin ungdom eller var detta första scanningen?
#3 Han är skannad 2008
Aggeelin / medarbetare på Livskvalitet
#2 Han fick diagnosen när han var sex år och nu är han snart åtta. De upptäckte ett blåsljud, som inte tidigare funnits och då gjordes en skanning. Sedan har min katt tyvärr svår allergi, vilket gör att han behöver äta en del kortison, vilket även kan innebära försämring av hjärtat, men hitills så tycks han må okej.
Min ena katt har det. han är 2 år och fick diagnosen när han var ett. Han har inga blåsljud och ingen galopprytm ännu.
Jag har bara råkat ut för det en gång *peppar peppar*
En 6 år gammal katt utan blåsljud som fick hjärtstillestånd i samband med munsanering, efter återupplivning hördes galopprytm och blåsljud. UL visade HCM och hon sattes in på behandling. 2 mån senare segade hon ner på natten och dog inom 2 min
Hon visade aldrig symptom på sin HCM
I'm only responsible for what I say, not for what you understand
#7 Nämen oj, gick det så fort!
Aggeelin / medarbetare på Livskvalitet
#8 Ja det var väldigt chockartat, möjligen i efterhand att hon kanske var ngt mer dämpad sista dagarna men man överanalyserar ju allt när något sånt händer
Tacksam ändå för att hon aldrig hann vara sjuk, jag vet ju katter som får hjärtsvikt med vätska i lungorna som behandlas med vätskedrivande, eller katter som får blodpropp som förlamar bakbenen med fruktansvärd smärta. Så på något sätt uppskattar jag att det gick så fort för henne.
I'm only responsible for what I say, not for what you understand