Underliga Bosse
Hej allesammans. Jag är ny på detta forum och jag hoppas jag kan få några tips om hur jag skall bete mig när det kommer till Bosses (och mitt) problem.
Bosse är en maine coon på snart 3 år och detta "problem" började för cirka 2 månader sedan. Det är nämligen så att jag är en väldigt hängiven lyssnare av dansbandsmusik. Detta är något som Bosse aldrig haft problem med, även fast min fru kanske tyckt annorlunda (hehe). Detta kanske kan ses som irrelevant men ha tålamod.
Mitt favoritband är Sven-Ingvars och jag har lyssnat på dessa i väldigt många år. Men för två månader sedan så började Bosse resa ragg när jag slog på dem på sterion. Redan efter två spår så började han riva i gardinerna i köket. Man vill inte ha en maine coon hängandes i något tyg.
Nu kommer det underliga.
När jag slår på t.ex Thorleifs eller Wizex så blir han lugn.
Det är ENDAST Sven-Ingvars och mest till låten "Fröken fräken". All annan dansband går hur bra som helst.
Det jag nu undrar är om jag måste ta bort, eller skänka bort min trogne Bosse, eller finns det något sätt att "vänja honom"? Kattpsykolog eller dyligt?
Tacksam för svar.
Ingemar.
Börja med att kontrollera kattens öron hos en veterinär. Om allt är okej där så kan ju husse skaffa sig ett par trådlösa lurar så får både fru och katt lite ro. 😉
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus

Jag hade en sköthäst en gång, jag spelade in en blandband (kassettband, jodå) att lyssna på när vi red i ridhuset. När Elvis började sjunga blev hästen alltid helt knasig, slängde med huvudet och ville inte alls lyssna på mig. Annan musik gick bra.
Skynda långsamt så går det fortare.
God afton på er och tack för snabb respons.
Angående kattens öron så är där nog inga problem då så fort man öppnar kylskåpsdörren så står han sekunden efter nedanför och råmar. Detta oavsett var i grannskapet Bosse befinner sig. Jag får tacka för förslaget med trådlösa hörlurar men då min fru är el-allergiker så är detta dessvärre inte ett alternativ. Nåväl, kanske inte el-allergiker i ordets rätta mening men all form av microvågor och dylikt får hennes migrän att skjuta i höjden.
Jag funderar på om det finns något skonsamt sätt att göra katter döva på? Ungefär som de där smarta visselpiporna man har till hundar som spelar upp ljud i sådan hög frekvens att bara de hör. Om det möjligt finns något motsvarande för katter så man på ett ljudlöst och smidigt vis kan blåsa i den i sådan utsträckning att katten helt sonika förlorar hörseln.
Finns det måhända någon veterinär eller audionom på detta forum som kan komma med synpunkter?
Allt gott.
Ingemar.
Känns som en skämtperson som skrivit detta.. Vadå göra katten döv? Operera dig själv istället, djurmisshandlare….
S*KungsgardenCats Origin of Zakouma
S*KungsgardenCats Qiss Me Prince Milo
Hejsan Elina.
Skämtperson ser jag mig inte själv som även fast jag vissa formstarka dagar kan dra någon fräckis för min fru. Hur menar du att jag ska operera mig? Jag hade njursten en gång. Men det var ett enkelt ingrepp.
De som känner mig skulle aldrig kalla mig djurmisshandlare. Jag har ju inte på egen hand försökt gjort honom döv. Jag letar ju rådgivning här och jag ser dessvärre inte att ditt inlägg var vidare kreativt. Jag kommer inte trycka "bra inlägg" på dig. Tyvärr.
Allt gott.
Ingemar.

Du har ingen rastgård eller så där katten kan vara medan du lyssnar på den musik katten inte gillar?
Skynda långsamt så går det fortare.
Istället för att tänka på att göra sig av med katten, så är nog bättre alternativ
att inte spela den musiken när han är i närheten;))
Tack Linnea och Isadolls för era kreativa förlag i detta spörsmål, det uppsKATTas. Dessvärre bor vi i en lägenhet vilket medför att både privata stunder och rastgård blir en omöjlighet. Vet någon av er om det finns hörselproppar för katter?
Allt gott.
Ingemar.
#3 Det var inte en hörselnedsättning jag menade på, utan öroninflammationer osv. Och kan du spela musik i högtalare så får du väl ha vanliga lurar på dig, det är ju lika illa för din fru.
I inlägg tre syftar du på att katten är ute för att i inlägg 8 mena på att katten är enbart inne. Ska man trolla är det bra att ha sin historia klart för sig.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
#5 Du frågar efter sett där du vill göra honom döv på egen hand? ". Om det möjligt finns något motsvarande för katter så man på ett ljudlöst och smidigt vis kan blåsa i den i sådan utsträckning att katten helt sonika förlorar hörseln." Så jo, du vill experimentera med din katt som ska medföra skada på hörseln….
Du kanske helt sonika bara ska ge bort din katt till någon som uppskattar den mer än en viss sorts musik…
#9 Ja, i ena stund så hör Bosse att kylskåpet öppnas när han är ute i grannskapet, för att sedan inte få gå ut i huvudtaget… Nej, jag tror fortfarande inte på att det finns såhär dumma människor…
S*KungsgardenCats Origin of Zakouma
S*KungsgardenCats Qiss Me Prince Milo
Maine Cooner är smarta katter och han försöket nog tala om för dig att du behöver byta musikstil. Att gå ut på ett forum och berätta att man gillar S-I, kan inte ens skriva namnet, visar att man inte är rädd att visa sina tillkortakommanden. Mitt förslag som jag tror Bosse håller med om är att lyssna på dylik ehhh musik(?) i bilen alternativt söka hjälp mot ditt missbruk av dylik musik.
Glad Skåning
Okej, låt mig klargöra vissa saker. När jag i inlägg #3 skrev "var helst i grannskapet han befinner sig" så var detta ej en sanning i dess utkarvade mening utan en sk metafor för att bildligt beskriva hur utmärkt Bosses hörsel (tyvärr) är.
Nu verkar det finnas vissa, mer eller mindre, kloka/seriösa synpunkter på detta. Tillåt mig att besvara dessa till min bästa förmåga.
"Så jo, du vill experimentera med din katt som ska medföra skada på hörseln…."
Snälla ElinaPersson antingen måste du köpa nya glasögon alternativt lära sig läsa på ett korrekt vis. Var i mina inlägga står det att jag vill "experimentera" på min katt? Om mitt syfte vore forskning så vore det väl dumt om inte säga idiotiskt (ursäkta mitt språk) att fråga efter legitimerade personer som har utbildning till att ge mig konkreta svar. Hade mitt ändamål varit forskning hade jag vidtagit de åtgärder som krävts för att testa mina teser.
Så Elina, bespara mig/oss dessa nedsättande manér och lär dig LÄSA istället för att bara skumma igenom text. I andra sammanhang kan det få väldiga konsekvenser. T.ex om du köper något på avbetalning utan att kolla räntan osv.
Anita N.
Tack för att du stämplar mig som missbrukare. Nu är jag inte bara en djurplågare utan även också en missbrukare. Människor betraktar musik som de betraktar tavlor. Det gamla ordstävet "skönhet ligger i betraktarens öga" är säkert något du känner till. Om inte du gör det så är jag säker på att din eventuella make/fästman gör det.
Att angripa en person på grund av deras val av musik är inget annat än pubertalt. Men jag är säker på att du innerst inne är en människa som bara vill väl och såg en enkel väg att gå. Tro mig, vi dansbandsälskare får stå ut med spott och spe rätt så ofta. Men att finna detta på ett kattforum var något jag inte förväntat mig. Nåväl.
Allt gott.
Ingemar.
Som legitimerad djursjukskötare inom djursjukvården kan jag meddela att det finns inget sätt att göra katten döv Så alternativen blir att 1) sluta spela musiken högt (använd hörlurar) eller 2) omplacera katten
I'm only responsible for what I say, not for what you understand
Ska man trolla ska man göra det med stil och detta har du lyckats utomordentligt bra med! Tack! 😂11/10
"I will not be pushed, filed, stamped, indexed, briefed, debriefed, or numbered! My life is my own!" - Number Six
Tack så mycket Sarah för ett legitimerat svar. (Äntligen!) Trist dock att höra att det inte finns något sätt att göra Bosse döv på. Det hade verkligen underlättat. Han är verkligen en social krabat. Både kelig och rumsren. Han varken tigger eller klöser på möbler. Jag har haft katter förut (mestadels huskatter) men denna Maine coon är den bästa av katter jag haft äran att möta. En riktig personlighet och väldigt stor. Det är därför det tynger mitt hjärta så mycket att han helt plötsligt utvecklat sådan aversion gentemot Sven-Ingvars. Då får jag helt enkelt fråga om det finns någon i närheten av Gränna som kan tänkas sig att förbarma sig över denna vackra varelse så jag slipper den mödan att taga Bosse av daga. Allt gott. Ingemar.
#15 Du funderar alltså på att avliva katten pga att du inte vill ta den till veterinär för att kolla om den har en öroninflammation? Plötsligt uppkomna beteenden beror på något.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
Jag är ganska säker på att TS trollar, men det börjar bli lite tröttsamt nu
I'm only responsible for what I say, not for what you understand
#15 Om din fru en vacker dag skulle vakna upp och hata dansbandsmusik, ska du då skilja dig eller försöka kolla efter alternativ till att göra henne då också?
Förstår inte i min vildaste fantasi hur man kan vilja göra negativ åverkan på ett djur som man älskar, hur tror du katten skulle må om du helt plötsligt tar ifrån honom sin hörsel? du får ju helt plötsligt en katt som kommer behöva anpassa sig och det kan ju bidra till annat som du stör dig på, ska du då fortsätta tills du har "den perfekta katten?"… Du skrämmer mig, MYCKET…
PS: Om det nu skulle finnas någon katt så är han mer än välkommen att bo hemma hos mig.. Jag lovar att han slipper dansbandsmusik i all framtid 😃
S*KungsgardenCats Origin of Zakouma
S*KungsgardenCats Qiss Me Prince Milo
Troll😃 Vem annars väljer Sven-Ingvars framför Bosse😂
/Maria
Om Bosse reser ragg och börjar riva i gardinerna när du spelar "Fröken Fräken" tror jag att det beror på att han gillar den så mycket att han blir uppspelt och busig. Det är ju en ganska pigg och "svängig" låt, eller hur? Gläds åt att du och din katt har samma musiksmak, tycker jag!
Sajtvärd Katter iFokus
Ja missbruk av en sån dignitet som kasedansmusik är menligt för hälsan. Besökte en inrättning där sån musik spelades och skrämdes av att det många tvingades hänga på sin partner pga vad jag tror var apati när musiken spelades. Så fort den tystnade återfick de flesta sin kroppskontroll utom ett antal där knäna försatts ur funktion och de stackars männen knäade rejält vid gång. Jag tror Bosse vill hjälpa dig så du slipper få samma problem
Glad Skåning