Katter iFokus

Katter

Etiketterhälsabeteendekosthållning
Läst 788 ggr
Carvecomp
0

Tips på BRA djurklinik i Göteborg?

Jag vill först och främst ha tips på en djurklinik i Göteborg där ni upplevt att ni fått bra hjälp. Vi har under 6 månaders tid gått till Blå stjärnan regelbundet med vår katt för hennes problem utan att komma någonstans. Vi bollas mellan olika veterinärer och specialister och har snart betalat runt 10 000 (trots försäkring) utan att få svar på något. 

Vi har en bengalhona på snart ett år. Hon har sedan 8 månader tillbaka haft problem med andningen, rosslig till och från och ibland lite tät. Snarkar när hon är vaken och får hostattacker ibland med rätt sällan. Hennes lungor är röntkade och hon har genomgått renoskopi och hennes näsgång har sköljts genom två gånger då hon har mycket slem. Hon har även haft dålig mage längre tillbaka än andningsproblemen. Vi har testat att ge henne RC Intestinal och det är det som fungerar bäst men fodret är nog inte problemet i hennes fall. Detta har vet ignorerat fram tills nu och eftersom de inte kommer någonvart med andningen och näsan så vill de lägga det åt sidan och kolla upp magen istället. Vi har en tid på fredag hos ytterligare EN NY veterinär…. 

Jag vet att det kan var svårt för en vet att hitta en diagnos men jag har själv läst en hel del om hennes symptom och för oss verkar det som hon har astma. Det stämmer in hur bra som helst och hon visar alla de symtom jag hittat om astma på nätet. Som en profil för hennes mående och symtom. Jag frågade vet om hon inte tänkt på det och hon sa att hon har absolut ingen astma hon har inga som helst symtom på det, men det kan såklaaart inte uteslutas…. Jaha? Så nu känner vi att det är dax att byta till en klinik som kanske kan lyssna på oss också och vi har ingen lust att slänga ut mer pengar i onödan. 

Vad har ni för tips?

-Cissi-
0
#1

Följer

Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .

Carvecomp
0
#2

Kattkliniken i Göteborg någon som har erfarenhet av dem?

Nenujap
0
#3

#2 Har bara hört bra om kattkliniken i Göteborg. Har inte varit där själv innan men ska kastrera mina båda där. Hängiven veterinär som bara pysslar med katter. Har hört mycket gott om dem och deras personliga bemötande, men som sagt, inne vart där själv än.

@Mpajunen på Instagram

SannnaH
0
#4

Kattkliniken säger jag med! Jag går hos Glimåker då han är i Helsingborg på onsdagar och skulle aldrig gå hos någon annan. Mycket kompetent, arbetar bara med katter och är jätteduktig med nervösa katter :)

Gatukorsning
3
#5

Av de besvär som du beskriver så ser jag flera likheter med min hittekatt. För lite mer än ett år sedan åkte jag in med honom akut då han torrhostade i flera timmar i sträck. Han låter lite rosslig i lungorna och får hostattacker ibland, men ganska så sällan.
Vår veterinär konstaterade ganska på en gång att det var astma så han fick kortison en period och har sedan dess blivit mycket bättre. Naturligtvis ska man inte behandla katter med kortison hur som helst, eftersom själva kortisonbehandlingen kan ha bieffekter. Men i vårt fall så var det absolut nödvändigt för att katten skulle bli bättre. Astma kan vara så otroligt olika på olika katter och låta på många olika sätt.

Stå på er angående att ni misstänker att det är astma, och be veterinärerna att verkligen vara tydliga och konkreta med varför de utesluter astma hos din katt. Exakt vad är det som gör att de tror att det INTE är det? 

Lycka till nu hos en ny veterinär, hoppas att det löser sig.

Lite extra tid, lite extra omtanke, lite extra tålamod och så lite extra kärlek är allt som behövs för att låta en skyggis tassa sig in i ditt hjärta!

Carvecomp
0
#6

Ringde och pratade med Johan Glimåker om våran situation och jag fick en väldigt konstig känsla av att prata med honom. Vet inte om han var konstig eller bara väldigt säljande. Han pratade om att "vi skulle bli förvånade över hans sätt att jobba" och jag upplevde han väldigt konstig. Vet dock inte om det är bra eller dåligt… Har läst en del om honom och antingen är det superpositivt eller väldigt negativt..?

Fler som varit där?