Katter iFokus

Katter

Etiketter: hälsabeteendekosthållning
Läst 1014 ggr
Mymlan_Fagerhult
0

Kliar sig trots Stronghold?

Hejsan!

För ungefär ett år sedan tog vi emot en hemlös katt som veterinären tror är mellan 5-10 år gammal. Hon var oerhört mager och trött, så den första tiden sov och åt hon mest, men efter ett tag såg vi att hon kliade sig mycket runt öronen/halsen. Det konstaterades att hon hade öronskabb och i början av året behandlades hon med Stronghold. 

Nu har hon börjat klia sig vid öronen igen :( Hon blundar också ibland med ena ögat efteråt. Hon är innekatt, men gick ute korta stunder i somras. Kan skabben återkomma? 

Jag har några fler frågor om henne också, men ställer denna först för att se om någon kan ge ett svar :-)

Mvh

Cahira
0
#1

Jag skulle ha en veterinär att kolla. Är omöjligt att gissa sig till vad det kan vara.

Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning. 
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur. 

Mymlan_Fagerhult
0
#2

Okej. Jo såklart, och hon ska till veterinären, jag undrade mer om öronskabb kan återkomma :-)

[ElisabethYL]
0
#3

Eftersom hon varit ute (om än korta stunder) kan hon ha blivit smitta igen.. Det räcker med ett kvalster för att det ska börja på nytt. Men det behöver inte vara så..