Kattunge som klöser på mattor
Min kattunge klöser på mina mattor och på mitt köksgolv! Hur får jag henne att sluta med det? Hon har ett klösträd med hon klöser inte på det.
Vattenspray löser allt :)
Ge henne ännu bättre klösmöjligheter (klösbrädor) i närheten av de platser hon klöser på. Ignorera henne fullständigt när hon klöser fel, att lyfta bort osv har motsatt effekt. Se till att aktivera kattungen MASSOR med lek osv.
Här finns lite tips också: http://www.veterinaren.nu/fragelada/besvarad/katt/klosande-katt
Kan jag låta henne klösa på en matta (skomattan) det gör inget, hon kan klösa på den om hon gillar det. Eller blir det fel att en matta är ok men inte dom andra? Har ni tips på några "bra" klösbrädor? Alla verkar ju vara av samma material som mitt klösträd..
Viktigt att ha klösmatta/bräda vid varje ingång till huset (katten vill markera där pga många lukter kommer in). Själv låter jag katten klösa på dörrmattan, hon låter ändå bli övriga mattor.
tänk även på att katter klöser ofta i syfte att få uppmärksamhet också! Då är det bästa knepet att ignorera, ignorera, ignorera.
Min lillebror köpte ett klösträd i Karlstad som katterna älskar. Jag lägger in en länk som visar hur trädet ser ut. http://www.hundokattbutiken.se/produkt/kattillbehoer-/kloesprodukter/kloestraed/kattstaellning/kloestraed-soria-1674.html
Mamma har ett sånt här träd där katterna kan sträcka ut sig. Ibland kan de börja klösa på möbler, då går jag fram till klösträdet och "klöser" på det och då kommer katten efter och börjar klösa.