Min katt har fått en fästing vid ögat!
Jag är just nu på mitt landställe och kan tyvärr inte åka till veterinären för att det är så långt bort. Som sagt så har min katt har en liten fästing ovanför ögat, kan jag ta bort den med en pincett? Några tips? Tacksam för svar!
Bäst är en fästingplockare men pincett brukar också gå bra :)
Om du har nära till ett apotek så kan du köpa en sån här: http://www.settern.se/fastingsnara-p-1600.html
Annars går pincett bra som #1 skrev :)
//Nike
JAg har tagit från min kanin 2 stycken med fästingplockare men om du är försiktig kan det nog gå med pincett :)
Kan berätta att fästingar är inte farliga för katter. Att man plockar bort dessa kryp och ger fästingmedel beror till största del på att vi människor gärna kelar med katterna och VI kan bli sjuka av fästingbett. Dessutom tycker vi att det är läskiga kryp.
Tack för alla dom snabba svaren! Ska försöka få bort fästingen med en pincett :)
#4 Det visste jag inte om! Jag trodde dom också var farliga för katter. Tack för informationen!:)
#7 Nu har jag både läst och pratat med en hel del veterinärer om detta så jag är benägen att tro på dem. Men det skadar ju ändå inte att ta bort fästingarna.😉
Jag har fått bort fästingen nu! Funkade bra med en pincett :)
#8 Kan ju vara så pass sällan det händer att dom fått vara med om det 😛Står även på SVA's hemsida.