
akut... mjölkersättning kattunge
Vad kan man ge en kattunge i natt i stället för KMR…
som vi kan köpa på apoteket i morgon?
Är ingen expert, men jag skulle satsa på ljummen laktosfri mjölk eller grädde, blandad med rå äggvita. Har hört att äggvitan är mer proteinrik än gulan. Rör i lite druvsocker eller honung för energi. Det viktigaste är vätska och värme. Hur gammal är ungen? Finns inte mamman där?
Egentligen är vätska det mest akuta så i nödfall duger det bra med vätskeersättning:
- 1 liter kokat, avsvalnat vatten
- 6 tsk strösocker
- 1/2 tsk salt
Det skall ges kroppstempererat.

Hoppas att du får tag på KMR.I Uppsala är det restnoterat fram till den 15/5.Vi fick åka runt på fyra olika Apotek igår när vi skulle köpa.
Kattutan men stolt Plåtis ägare
Aldrig några egna hopkok, det kan förstöra mer än hjälpa. Om kattungen är i akut behov av vätska eller energi så ge vatten blandat med honung eller druvsocker. Får du inte tar på KMR så finns RCs modersmjölkersättning i djuraffär och även på vissa djursjukhus.

Tack för svaren , fick tag i KMR på Bagarmossens sjukhus…
Stödmatade den lille hela natten, men den somnade in tidigt i morse.😴😕

kissen var 1 dygn gammal

Mamman hade 3 andra ungar… som åt som de skulle.. så det var väl förutbestämt öde för denna liieman..
Va sorgligt. Beklagar. 