Katter iFokus

Katter

Etikettertillbehörutrustning
Läst 1620 ggr
[Nightcat]
0

Klösträd/Kattträd?

Hejsan!

Jag undrar om var man kan få tag i ett stort katträd/klösträd som går enda upp i taket? Jag har 2.45 högt. Jag har hört att de tyska ska vara bäst. Var skulle man kunna beställa dem?

Mvh Sanna

JohannaEkroth
1
#1

Kattens NO 1 är riktigt stabila. Jag har den som heter Goliath. De kan man köpa tillbehör till.

http://www.swecat.com/katten-no-1-klostrad

Suicide doesn't take away the pain, it gives it to someone else

IceJossan
0
#2

Tyska Ebay har tror jag. Billigare än på många andra ställen! Det finns instruktioner här på forumet om hur man hittar rätt på sidan.

JohannaEkroth
0
#3

Zoosajten har reservdelar till klösträden Kattens no1 och då kan man komplettera så höjden blir bra.

http://www.zoosajten.se/katt/klosmobler/kattensno1/reservdelar--c-419-1.aspx

Suicide doesn't take away the pain, it gives it to someone else

[Nightcat]
0
#5

#1 Är de väldigt hållbara? Tyckte de såg lite tråkiga ut :)

[Nightcat]
0
#6

#2 Tack så mycket ska se om jag kan fixa med ebay xD Något annat man kan tänka på, har hört att stolparna gärna ska vara lite grövre? Vill gärna ha en väldigt stabil träd.

Beafer
1
#7

http://onstore.se/products/klostrad?gclid=CMfm-Pbo3rYCFcx6cAodkUoAoQ

Här finns det billiga STORA klösträd! Beställde därifrån och fick paketet hemlevererat efter fyra dagar!

parisi
0
#8

Jag köpte mitt på zooplus, dom har många att välja mellan

http://www.zooplus.se/shop/katt/klostrad_klosmobler/klostrad_i_takhojd

Jag köpte på den tyska sidan dock, det var lite billigare på den

JohannaEkroth
1
#9

#5 Ja, stolparna är breda, 12-13cm i diameter och repen är invävda, inte bara surrade och limmade, utan de sitter rejält i en sorts väv.

Har haft Norska Skogkatter på mellan 5-8 kg hoppat och lekt i denna och den är 5 år gammal och inte ens sliten. Nu när jag har en helsvart kisse här så märker jag nackdelen att ha en vit ställning. Fast den vita är faktiskt jättesnygg, gräddvit liksom, cremevit.

Suicide doesn't take away the pain, it gives it to someone else

SilverEmma
0
#10

Nordensdjurshop.se beställde jag från! Billiga och snabba! 🙂

Thaeri
1
#11

#10, de träd man hittar där finns till halva priset (frakten inräknad) på tyska eBay.

Kollade precis, och ett likadant träd som jag har går lös på 1200 spänn där medan jag gav 540 på just tyska eBay. Så billiga? Nepp.

SilverEmma
0
#12

#11 - Jag tyckte att de var billiga i alla fall, tittar inte ens på alternativ som e-bay då jag själv vill beställa direkt från ett svenskt företag. Känns tryggast så. 🙂

Thaeri
1
#13

Med tanke på deras utbud och att det är fraktfritt har jag en känsla av att de tar din beställning, köper trädet från tyska eBay och anger din adress som leveransadress, och du betalar alltså ganska många hundralappar för en helt onödig mellanhand.

Köpa från tyska eBay är inte otryggare än att köpa från vilken svensk webbshop som helst, med den skillnaden att eBay kastar ut dem som inte sköter sig medan vem som helst kan smälla upp en hemsida. De flesta klösträd man hittar på tyska eBay säljs dessutom av företag, det är ett sätt för dem att få kunder som annars inte ens vetat om att de finns, så de har verkligen allt att förlora på att beté sig illa.

SilverEmma
0
#14

#13 - Det stör mig inte. Jag tyckte de var billiga i alla fall och är hemskt nöjd med trädet jag har här hemma. 🙂 Har en släkting som blev blåst på e-bay så jag är kanske lite emot det just därför. 😉

Nevina
0
#15

Kattlycka.se har billiga stora klösträd. Jag har beställt mitt därifrån.