öronskabb :/
åh det är så jobbigt att rensa öronen på min lilla kattunge hon ''skriker'' o tittar ledset på mig :( jag mår så dåligt för de :( att det ska vara så mycket oxå :( ush jag gillar verkligen inte det här, länkar bilder oxå om en liten stund :(
och jag får tå medicinen på nytt på måndag .. för att jag fick höra idag att får man minsta lilla droppe på pälsen är det kört så jag måste vara väldigt noga med att se till att det bara kommer på huden..
hoppas hon blir av med detta snabbt..
Är också grymt besviken på uppfödaren .. jag och min sambo misstänker att hon visste om det pga hon svar ej på mejl, sms eller när jag eller han ringer .. jag vill bara medela henne att hon borde åka till veterinären med hennes katter.. men när vi var där så skulle alla katter bort även de vuxna förutom den älsta på 18år .. så är besviken :(
http://www.nattstad.se/LillaGullungen
Låter inte som om det var en riktig uppfödare du träffat på. Tråkigt för både katter och nya ägare. Dessbättre brukar ju skabb försvinna efter ett par behandlingar. Visst är det jobbigt, men det blir ännu jobbigare för katten om man lämnar det obehandlat.
Medarbetare Hittekatter iFokus

Vad är det för medicin du fick?
Stronghold i nacken brukar ge resultat väldigt snabbt och katten slutare klia sig.
#1 ja och det här är min första katt, så jag blev ju en anning besviken :/ för jag är ju oerfaren om katters sjukdommar, jag tänkte bara ''det där borde inte vara så'' när jag såg hur skitig hon var och hur mycket hon klia sig så jag kände att jag var tvungen att göra något.. men det ''bästa'' är att det verkar som att hon förstår att jag gör det med kärlek och omtanke eftersom hon faktiskt kan ligga kvar o gosa efteråt :) men jag blir ju förkrossad utav det där lilla katt skriket . så var det ju de 3 första nätterna här hon gick runt o jama hon gör ju det väldigt ofta mest för att jag ska komma o leka eller gå o lägga mig :p
#2 ja jag fick stronghold, men jag är ju en nybörjare så jag råka nog göra något fel för det blev mer på pälsen än på huden så jag antar att det är derför det inte blev någon efekt .. så nu på måndag ska jag göra ett nytt försök .. och hoppas på det bästa! :)
här kommer även den äckliga bilden på lite tops men de va mer jag andvände jag kom på tanken att ta kort efter jag hade slängt nästan hälften..
http://www.nattstad.se/LillaGullungen
kan säga att de andra var mycket mer ''svarta/bruna'' :/ och detta tog tid .. och det var inte lätt för hon rev lite här o där på mig så jag fick ju plåstra om mig själv :p men vad gör man inte för sina älsklingar? :)
http://www.nattstad.se/LillaGullungen
Gör så att du droppar in en rejäl skvätt av oronrenset i örat på katten. Se till att katten håller huvudet stilla. Annars kommer den att skaka på huvudet, och då kommer du att ha det över hela dig. Massera med fingrarna på utsidan av örat så att geggan i örat lossnar lite. Ta sedan en bomulltuss på pekfingret och torka ur örat. Ha bomullstussar redo innan du droppar in öronrenset i örat.
Man ska vara försiktig när man petar i öronen. Helst ska man undvika att peta med tops. Öronen är känsliga och kan ta skada av att man petar i dem. Det är säkert därför misen piper till.
okej tack för tipset hade ingen aning om det och blev inte varnad för detta av veterinären heller.. hon sa att jag bara skulle ta öronränsen och peta ut med tops :s
http://www.nattstad.se/LillaGullungen
Skölj ut det istället. Geggan lossnar i vätskan och rinner ut med den.
nu har jag andvänt hela paketet strong hold och var (igår) hos veterinären för att hon blödde ur örat och var fortfarande mörk brunt ''kletig'' i örat och veterinären såg att skabben var borta men att hon hade fått svampinfektion i örat, så nu får det bli en veckas kur med 1 öron rens speciell för just svamp och en kortison salva för hon var ömm , röd och irriterad i örat efter att ha kliat sönder sig lite,
så nu hoppas jag att allt ger sig och min älskade katt blir fullt frisk tycker att det är synd att hon fick en jobbig start hos mig :/
http://www.nattstad.se/LillaGullungen