Jag är kluven..
Jag vet inte hur jag skall göra med den vita kattungen jag har bokat..
Jag skall ha en till så min 13 åring inte får ta allt bus från 4 månaders killen. Men jag är inte överens med deras katthållning och vet att en till som även sett det håller med.
Jag misstänker starkt att de inte håller på med kattungarna så mycket. Vet att den jag skulle/ska ha gett min dotter ett riv sår oprovocerat, men i o f är kattungar kattungar men min dotter skulle bara ta upp den i knät sa hon, jag var ej där så jag såg ej.
Idag fick jag veta att ngn eller deras katter 3 vuxna + 4 kattungar kissat under badkaret fast sandlåda står bredvid. Kan bero på oren låda, fel sand enligt katterna. Vet att mormor till kattungen kissar i sängen men vad är det som säger att det ej kan vara kattmamman *jag bor ju ej där så jag ser ej*
Jag är ganska säker på det blir fler kattungar där då de har en snart könsmogen hane och 2 fertila honkatter *ena är kattmamman* jag har sagt åt dem kastrera dem. Han katten är ej pappa till dessa kattungar och de skall spara en hankattunge ur denna kull.
Ena vita katten dvs mormor katt som tros kissa i sängen har jag bett ägaren ta till veterinär för utesluta UVI samt kastrera henne har till o med erbjudit att betala kastreringen men han *ägaren* vill ej lyssna. Mormor katt är i mina ögon väldigt tunn tror inte hon väger över 3 kg *är en huskatt*, ser deppad ut, då jag är där så är hon så långt bort från kattungarna hon kan. Hon ser i mina ögon ej ut att vara 100% frisk eller må helt bra psykiskt, tror hon skulle må bättre som ensam katt. I o m hon visar tecken på ej trivas. Jag har varit kattvakt åt henne då hon var ensam hemma ingen annan katt var där då var hon en helt annan katt.
En sak gör det i alla fall bra, katterna är innekatter. De är oförsäkrade, ovaccinerade och ej avmaskade samt okastrerade.
Jag vet inte om jag vill stödja denna avel då jag pratar och även min vän pratar med dem men ingen av dessa 3 vuxna lyssnar *dessa bor tillsammans*
Jag har sagt åt den ena att ni måste hålla på mycket med kattungarna får bara svaret ÄSCH…..
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you

Nej den uppfödaren skulle jag inte köpa katt av.Berätta för dem varför du väljer att köpa en kattunge av en annan uppfödare.
Stolt ägare till tre La permer
Klart du inte ska stödja dom. Och som sagt var, var tydlig med varför. Du tycker inte att dom tar hand om sina katter på ett bra sätt och du vägrar stödja denna typen av katthållning. Det finns massor av kattungar som söker hem, kolla på katthem t.ex.
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
Usch vad ledsen jag blir när jag läser detta. Stackars katter :( varför kan inte människor bara ta hand om sina djur och vårda dem med respekt och kärlek?? Jag hade inte köpt.. Även om det svider i hjärtat och man vill rädda dem från ett sånt hem. Jag är övertygad om att de kommer bli känsliga och stressade katter om de inte kommer till hem som har förståelse för deras första månader i livet. Har en katt som var otroligt skygg när vi köpte honom. Idag är han ett år och det går framåt. Men inte utan att jag läst allt jag kommit över och små varsamma steg.
Den ena han som äger kattmamman pratar om att nacka/avliva kattmormor pga kissar i sängen fast jag o min vän säger veterinär undersök för uvi och kastrera henne det kan hjälpa och att fertila honkatter kan kissmarkera men de kan även kissa där de ej skall då de ej mår bra psykiskt/de ej trivs. Listan kan göras lång ang anledningar till kissande där de ej skall.
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you
Tala om för dem att när man har fertila katter är det vanligt att de kissar på fel ställe.Många gånger hjälper det att kastrera katten, har man flera okastrerade katter ska alla kastreras.
Har man blandat med okastrerade katter och kastrerade kan det ställa till problem med rangordningen t.ex när mammakatten har kastrerats och kattungen växer upp och inte kastrerats då blir kattungen högre i rang är nannan då ungen är könsmogen.Mamman kan då svara med att protestkissa.
Välj en kattunge från ett katthem istället.
Om de mot förmodan börjar lyssna på vad du säger, tar katterna till veterinären kastrerar dem,vaccinerar m.m då kan du möjligtvis köpa en kattunge av dem.Men då ska katterna först vara kastrerade innan du köper kattungen tro inte på några löften.
Informera också att det är förbjudet att nacka katter, de får bara avlivas av veterinär eller skjutas.Annars kan det anmälas till länsstyrelsen.
“In a world filled with hate, we must still dare to hope. In a world filled with anger, we must still dare to comfort. In a world filled with despair, we must still dare to dream.
Hur kan man öht vara kluven i ett sånt här fall? Inte så mycket för att kattungen rivs och inte är jättesocialiserad, utan just för att katterna inte kastreras och sedan ska nackas för att de gör som deras hjärnor är programmerade att göra. Här är man bara ute efter att tjäna pengar. Väljer en eftertraktad färg , och sedan avlar man på utav bara h*l*e*e.
När jag säger nacka så använder jag hans ord men han menar att avliva för han och den andra han har frågat mig vad veterinär tar. Den ena han känner en jägare så risken är väl att jägaren skjuter katten vilket är billigare än veterinär.
Jag tvivlar starkt på att de ens kommer att kastrera en enda katt, för just nu verkar det som de mesta pengar går till alkohol och fester. De prioriterar dåligt, vet ej kanske vanligt bland de som är under 24 år. Säger inte alla prioriterar dåligt så alla ska INTE ta åt dig.
Att jag är kluven är att den ena har blodsband till mig dock är ej han ägare till kattmamman men till den de säger kissa på fel ställen.
Att denna katt fick bebisar var pga hon smet ut. Så det är en olyckshändelse men de hade kunnat kastrera med fostren i magen. Men sedan då hankatten är könsmogen o honorna löper då är det i mina ögon en medveten avel.
I mina ögon så ska dessa inte ha katter alls då det prioriterar dåligt.
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you
Säger bara köp inte av denna person. Informera gärna och var behjälplig på den nivå som funkar för att personen ska ta in infon. Men stödj inte aveln.
www.kattstatus.se - Allt du behöver veta om katter
#7 Har man en fertil hona, så är det aldrig en olyckshändelse om hon blir dräktig. Att hon smitit ut är bara en dålig ursäkt.
#9 det kan hända vem som helst dock har det ALDRIG hänt mig och då har jag haft katter sedan jag var 10 år och idag är jag 45 och har bara haft innekatter.
Håller på informera, tjata mig blå men verkar som man stångar huvudet i betongväggen..
Håller på leta annan kattunge en helvit skulle så gärna köpt mig raskatt men just nu har jag ej råd men en dag längre fram så..
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you
Det jag blir orolig för är vad dom kommer göra med kattungarna om dom inte får dom sålda! Skräck senariet är att dom avlivas…
Nej fy vad sur jag är på personerna.
Jag vet vilka Mymlan pratar om då jag är vännen som hon skriver om.
Känner sig bara maktlös att få dom att fatta att dom ska ta hand om katterna på ett bättre sätt, annars ska dom inte ha någon katt överhuvudtaget!
Fy vad jobbigt för alla inblandade. Har ni sagt rakt ut att de inte bör ha djur om de inte kastrerar dem, går till veterinär osv? Utan att vara skämtsamma och lättsamma menar jag? Oftast tar dessa personer det väldigt illa vid sig, och då kan man ju behöva "smöra" med orden för att de ska lyssna. Å andra sidan kanske de då inte fattar hur fel det blir.
Om du Mymlan berättar att du inte vill köpa katt av dem pga hur de beter sig så kanske det faktiskt hjälper.
Förstår att det är svårt om man är släkt, har själv släkt som inte skött sina djur som de bör. Men jag har väl tur att jag inte känner dem så väl, att jag bryr mig om vad de tycker.
www.kattstatus.se - Allt du behöver veta om katter
En honkatt ska väl inte väga mycket? Min katt väger mellan 2 och ett halvt kilo - 3 kilo. Eller har jag fel?
I can't drown my demons, they know how to swim.
#13 Jag är i o f van vid NFO de är tyngre men denna honkatt kunde dock ha lite mer hull.. I mina ögon är hon på gränsen men jag är ingen veterinär..
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you
Polare har hittats..
Uppdaterar sedan polaren kommit hem.
Så nu hålls tummar så allt går bra..
Kan säga så mkt det blev en raskatt.
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you
Tyvärr var den uppfödaren av polaren inte seriös på en punkt visade det sig.. Men nog om det.
Kattungarna jag pratade om i första tråden #0 visade sig ha öronskabb vilket påtalades men fick en käsla av jaha, okej inget mer med det.. Sa också klart och tydligt att det är djurplågeri att låta dem gå med detta då det kliar så förbaskat.
Sedan så verkar ungarna inte vara hanterade så mkt.. Kattungarna är ej magra men de kunde ha haft lite mer hull i alla fall i mina ögon.. Ena vägde runt 1.5 kg och är född 20/8 2012.
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you