Katter iFokus

Katter

Etiketterhälsabeteendekosthållning
Läst 1169 ggr
Farwa
0

Kattunge- till vuxet kattmat.

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Hej.

Vi är lyckliga ägare till en busig-mysig katthona på 5 månader och vikten på 2.3 kg. Shanti får Mjau's "FöräldrarFritt" kattungemat.

Undrar när ska katten övergå till vanligt kattmat för vuxna.

På förpackningen står sista och maximala doseringen på 52 veckors ålder.

Så, när började ni mata era kissar med vuxet mat?

Lusthan
2
#1

Om du skippar torrfodret och går över till Mjau blötmat istället så kan katten leva på det från kattunge till döden i princip. Torrfodret är som att du skulle äta på McDonalds och pizza varje dag. Det på grund utav att katter är strikta köttätare och ofta blir dåliga utav spannmål. Vill du absolut ge torrfoder så leta reda på exempelvis Porta 21 där mängden protein är högre än spannmålet. Ska finnas på sidor på nätet då man kan beställa hem. Finns någon tråd om det just nu som är igång som handlar om att beställa hem ifrån nätet. Annars brukar det fungera bra att ge kattungetorrfoder resten av kattens liv då det är bättre anpassat för katter än vuxenfodret.

ElinaPersson
2
#2

Den spelar ingen som helst roll om det står kattungemat på maten.. Det är bara något tillverkarna envisas med…. Obestämd

S*KungsgardenCats Origin of Zakouma
S*KungsgardenCats Qiss Me Prince Milo

Farwa
0
#3

Porta's torrfoders analytiska beståndsdel av protein är 32 % och fettet på 20% Hos Mjau är det bara fetthalten som är lägre, 14%.

Tösen får utom torrfoder också blötmat varannan-tredje dag. Men i blötfoder är det inte så mycket protein alls. Hos "vanliga" tillverkare är det 12% som max. Så här förstår jag inte riktigt poängen med att fodra ut djur bara på blötmat. Om vi inte räknar in premium klassfoder som Royal och Orijen.

fvanilla
3
#4

Läser du verkligen 'torrvärdet' på blötmaten? Det är mer protein och fett i blötmat, + mer kött och mindre skräp. Det är mer artanpassat, så kör på det. Plus att torrfoder har alldeles för lite vätska. Katten är ju ett ökendjur, så deras törstreflex är ytterst kasst. Och även för en människa att leva endast på torr mat och föda som knäckebröd och flingor utan något till skulle vi nog få dricka så mycket att det skulle kännas jobbigt.

Blötmat har mycket protein, fett, vatten - allt en katt behöver få i sig via sin mat när de äter. Plus att det innehåller sällan en massa bukfyllnad (du kan få blötmat som är gott som 100% kött!). Och Royal Canin är absolut inte premium-klassfoder.

Ett exempel:

_Ett sätt att få fram jämförbara halter är att räkna om innehållet till torrsubstans. Torrsubstans (TS) får man fram genom att räkna bort allt vatten som finns i maten. På engelska heter det DM – dry matter. Torrfoder brukar ha en vattenhalt på ca 10%, rå föda 70-75% och burkmat ca 80%.

Exempel

En sorts torrfoder har följande innehåll: Protein 29%, fett 15%, fiber 6% och vatten 10%. Torrsubstansen är 100%-10%=90%=0,9
Omräknat till torrsubstans blir innehållet: Protein (29%/0,9) 32,2%, fett (15%/0,9) 16,7% och fiber (6%/0,9) 6,7%.

En sorts blötfoder har följande innehåll: Protein 9,5%, fett 5,8%, fiber 0,5% och vatten 82%.
Torrsubstansen är 100%-82%=18%=0,18
Omräknat till torrsubstans blir innehållet: Protein (9,5%/0,18) 52,8%, fett (5,8%/0,18) 32,2% och fiber (0,5%/0,18) 2,8%._

http://www.kattstatus.se/sida50.html

Farwa
1
#5

F Vanilla, det där med omräknignen visste jag inte. Tack så mycket för upplysningen.

Få köra på blötmat och lite torrfoder i så fall.

Vi tänker sterelisera tösen när hon visar tecken på könsmognad.

Kattungemat brukar ju vara lite fetare än för vuxna katter. Så att om vi forsätter mata henne med blöt kattungemat resten av livet blir hon inte tjockare av sådant kost?

ElinaPersson
3
#6

#5 Nej ge henne i rätt mängder bara (det är ni som reglerar mängderna med blötmat), hon blir snarare tjock på spannmål från dåligt torrfoder Flört

S*KungsgardenCats Origin of Zakouma
S*KungsgardenCats Qiss Me Prince Milo

Thaeri
2
#7

#5, kastrera henne så fort som möjligt skulle jag säga, så hon slipper den stress som könsmognaden innebär, plus att risken för saker som revirmarkering minskar (kan hända innan de löper), och jag har för mig att även risken för juvertumörer senare i livet blir lägre. Ju yngre katten är ju snabbare läker den också.

Sen en liten rättelse: det heter kastrering på både hon- och hankatter då man tar bort könskörtlarna, det vill säga äggstockar respektive testiklar. Ber man om en sterilisering kan katten om man har riktig otur bara få äggledarna kapade eller avsnörda, så den fortfarande är fertil i allt utom att kunna få ungar. Nu är inte den risken så stor, men det finns någon enstaka veterinär som fortfarande utför det ingreppet.

De flesta veterinärer kastrerar från 6 månader, men vissa gör det såpass tidigt som från 12 veckor, medan andra går helt efter vikten. Var också noga med att höra dig för om hur skicklig veterinären är innan, vissa sprättar upp halva magen, medan andra gör ett snitt på bara 1-2 cm, och det säger ju sig självt att ett litet snitt läker mycket fortare och att det blir mindre risk för infektioner Glad