
tjockis
Finns det katter som inte känner mättnad? Vår 8 månaders nykastrerade hankatt är i såfall en sådan. Han äter oberänsat tjuvar mat om han kommer åt. T.om river han hål på en pappers påse med torrfoder som jag tilochmed lagt i en plastpåse och knutit åt…..l .
/Gunilla
Vad ger du för foder?

Mest burkmat "My Cat" från Spar och ibland torrfoder av varierande sort just nu är det också " MyCat"
har ingen aning om my cat är bra eller inte men jag använder mjau blötmat och det blir min kisse snabbt mätt på. Kan vara så att den maten inte innehåller tillräckligt mycket näring. Men jag är ingen expert så varsågod och rätta mig :)
Ge katten mat med ett bra näringsinnehåll för katter, dvs mat som innehåller i princip enbart kött helst ingen torrmat. Ge honom rejalt med mat så att han lämnar kvar lite tre, fyra gånger per dag men inget däremellan.
Håll noga koll på vikten en gång i veckan. Går katten upp lagom för att vara en växande katt kan du fortsätta på det sättet. Blir katten tjock, får du minska på maten.
Det finns säkert någon här på siten som vet hur mycket en åtta månader gammal katt bör gå upp i vikt per vecka/månad.
Jag har ingen koll på hur katter ska gå upp och så, är nog väldigt individuellt beroende på ras och individ. Däremot kan jag säga att en katt som äter bra mat borde bli mätt och inte behöva tjuva mat. Jag har mat på diskbänken, ofta öppnad konservburk eller tetra på dagarna och det försvinner ingen mat. Jag överskattar dock mängden mat mina katter behöver. Har sex stycken hemma. Förr hade de fri tillgång på blötmat, nu får de tre gånger om dagen och de lämnar alltid mat. De behöver alltså inte den mängd jag ger de ens. Idag fick de fläskfärs och äggula på kvällen. Alla lämnade lite så nu finns det till imorgon bitti också i kylen. Ger du mat med bara kött och inget spannmål så bör katten bli mätt.
# 5 Håller med!
När jag var kattvakt så hade den katten med sig "my cat" blötmat. Massor av spannmål och om jag inte minns helt fel var det även socker i.
Så byt till ett bättre foder 
Sen verkar vissa katter kunna bli lite mer matglada efter kastrering. Min ena katt hade en period då hon åt tills hon spydde så då fick man ju hålla lite koll.

Den mat du ger honom innehåller ingen näring vilket gör att han måste äta väldiga mängder. Köp ett kvalitets foder tex Royal Canin, Iams eller ekanuba. Det är dyrare men han kommer bli mätt och må bättre. I början kommer han dock äta en hel del då det är så mycket godare men han kommer lugna ner sig.
Och den mat du ger honom innehåller fruktansvärda mängder salt som kommer ge honom problem längre fram.
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z
# 8 jag håller med din tankegång men jag håller inte med dig om att t ex RC skulle vara ett kvalitetsfoder.
#8 royal canin innehåller inget kött alls, endast meniraler och spannmål

Knepigt att det står att det innehåller kött på mina påsar då.
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z
RC innehåller massor med spannmål. Eukanuba är ett mycket bra foder. Kasta My cat i soporna, jag förstår att katten ständigt är hungrig.

Vet att RC innehåller spannmål och att spannmål bara är bukfylla. Men det innehåller en hel del nyttigheter med och de ÄTER det vilket är bra. Ekanuba äter inte mina medans de äter Iams så jag har bytt till det. Sedan får de även andra märken med. Har som sagt en stor blandning utav foder.
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z

#10 det där är ju inte sant.RC är inget speciellt bra kattfoder men det innehåller en viss del kött.
Stolt ägare till tre La permer
Har för mig att man kan likställa RC med Mjau torrfoder. Inte asbra med andra ord…

Fast My Cats blötmat är ju bättre än de flesta torrfodersorterna. My Cats torrfoder däremot är ruggit dåligt. Men nu var det ju mest blötmaten det handlade om.
TS: Byt till Mjau blötmat, det är kalasbra! Och den lilla mängd torrfoder som du serverar kan lämpligtvis vara Eukanuba, Orijen, Arion, Olivers, Porta 21 Sensible, Applaws eller ZiwiPeak. Inget eller nästan inget spannmål ska det vara i torrfoder.
Jag hade någ bytt foder, my cat är rena *** fodret det är dessutom socker i det, så jag säger byt till mjaus blötmat och undvik för billiga torrfoder, det ska vara mer kött än en massa onödigt i fodret som ris,majs,socker,vete, mm
Tummregler för kattmat:
- Mycket kött och hög proteinhalt
- Lågt innehåll av Hydroxyprolin*
- Lågt innehåll av växttråd* eller inget alls
- Kalcium/fosfor-kvoten* bör inte ligga över 1.2
- Taurinhalten bör ligga på min 0,1g/100g
- Lågt innehåll av magnesium, max 0,04 g/100g
- Naturliga tillsatser (du förstår vad som står)
- Fett
*Hydroxyprolin är en indikator på hur stor andel av det totala proteinet som kommer från bindväv. Bindväv innehåller ett lågvärdigt protein jämfört med muskelprotein. Genom att multiplicera halten hydroxyprolin med åtta, och sedan dividera den med den totala halten protein, får man fram hur stor del av den totala andelen protein som kommer från bindväv.
*Växtråd mäter hur mycket vegetabilier som finns i kattmaten. Katter behöver inte vegetabilier och växtråden ses allmänt som ett mått på utfyllnad.
*Kalcium/fosfor-kvot. Kalcium och fosfor är grunden i ben. Om en katt får i sig för mycket av dessa ämnen kan påverka hur kattens ben växer. Genom att dividera de två får man en kvot, som inte bör överstiga 1,2.

Oj, tack så mycket för alla svar. Som jag förstår så ska jag kasta MyCat och köpa lite dyrare foder!
/Gunilla
# 19 Bra kattmat behöver inte vara dyrare är dålig för de äter mindre av den som är bra. Flera sorter som är dyra i inköp är marginellt bättre än de bättre sorterna i livsmedelsaffärerna.
Läs på innehållsförteckningen så ser du själv vad du ska välja. Du behöver inte kasta bort det som du har hemma av MyCat utan ge katterna lite av det någon gång i veckan tills det är slut. Om dina katter tycker om MyCat kan du behöva använda den som krydda i annan mat medan de vänjer sig vid nya smaker. Under flera månader måste jag krydda en del rått kött med lite tonfisk för att alla katterna skulle äta.
Bra kattmat innebär också mindre risk för en del veterinärbesök.
min katt kan ata hur mkt som hallst och inte bli tjock!!
# 21 Det finns naturligtvis bland katter liksom bland människor individer som har hög ämnesomsättning och som därför kan äta massor utan att gå upp i vikt. Jag har en sådan katt. Hon är stor i maten men mycket slank och jag är likadan. Jag är också mycket stor i maten men väger ändå inte mer än 52 kg.
#22 Men om du skulle se min kompis katt !!!! hom ar sjit tjock och hon ater typ ingen ting !!
# 23 Jag har en sådan katta också. Hon får lite, lite mat men hon håller sin vikt uppe ändå. Denna katta kom till mig för fyra år sedan och var lika rund redan då.
Ja, vi är alla olika.

Någon skrev att man ger katten rått kött det kan man alltså göra, men blir inte det lite dyrt. Fast rått kött fångar dom ju faktiskt själva fast då med päls och ben och hela kitet förstås.

#25 Dyrt, men hälsosamt!
Det är billigare för dig om du endast lever på potatis och pasta, för det är billigt. Men det är inte särskilt hälsosamt. Nyttig och fullvärdig mat kostar, men man mår bättre på det och slipper dålig-kost-relaterade sjukdomar.
Katten behöver kött - det nyttigaste för den är att man BARFar den, dvs endast ger den rå föda. Men detta är en hel vetenskap som man måste sätta sig in i riktigt ordentligt för att göra rätt, för att det ska bli rätt propotioner av allt.
Barf blir inte nödvändigtvis dyrt för en katt äter betydligt mängder än när den får foder som innehåller ingredienser som den inte kan tillgodogöra sig.
Om man räknar på näringinnehållet i maten så blir faktist de "dyrare" fodren billigare i längden.
- Det går åt mindre mängd mat varje dag eftersom fodret är näringstätt och drygare än de billigare fodren.
- Det blir mindre "spill" i kattlådan och således går det åt mindre sand.
- Katterna får bättre hälsa så man sparar in på veterinärbesök.
# 28 Dyrare kan vara bättre men inte generellt. Spannmål i fodret blir inte bättre för att produkten är dyr.
Men visst är det sant om vad som blir billigare i längden.
#29 Håller med. Skrev inte med det eftersom jag tyckte det framgick i tidigare kommentarer.