Katter iFokus

Katter

Etikettandra-djur
Läst 646 ggr
modellflickan
0

Trevliga nyheter

Äntligen lite positiva nyheter!

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article3197760.ab

Det var väl på tiden! Själv är jag emot pälshandeln då den är grym och barbarisk. Hundar och katter blir misshandlade och därefter levande flådda för att sedan bli pälskappa bland annat.

LinaK
0
#1

Ja det känns ju positivt! Usch gillar inte heller päls. Det finns ju så mycket fina fuskpälsar nu förtiden så jag förstår inte varför folk envisas med att ha riktig päls :( men det är ju upp till dom.

// Lina - VärdBichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

Zandra---83
0
#2

Det är ju jätte bra, men det borde bli förbjudet med alla äkta päls. Jag vågar inte köpa något som liknar päls just för att det är så mycket "fel" märkta, så det är i vissa fall svårt att kunna få tag på jackor när det är inne med ludd på luvorna. Nej jag skulle vilja ha total förbjud eller ordenlig märkning så man vet vad man köper och att man kan lita på att det är vad det står att vara. Det är trots allt inte bara katter och hundar som far illa i och med det här med pälsar. Det gör nästa alla djurarter där pälsen är viktigast.