
Katt tävling
Läs noga avikande ur ämnet godtages inte som tävlingsbidrag.
Ämne: utklädd katt
Pris: Mynta mus
Dommare: Jag och min make
Ja det handlar inte om den finaste katten bara den mest fantasifullaste bidraget.
OBS katten måste vara din och det får inte vara köpt utklädseldress, det skall vara gjort av dig och med en orginell kreation.
Visar det sig att du fuskar med annans bidrag/köpt klädsel blir du utesluten ur även framtida tävlingar vi kan hitta på.
Tävlingen pågår fram till sista maj. Så gnugga era geniknölar och låt fantasin flöda

:)
haha kul sak kan tänka mig att flera kommer tycka att det e plågande för katter men här har jag en katt som är söt o dottern satte på han en liten bäbiströja (en jag hade som barn skitful haha) kanske kan ta ett kort på han i den?
Allan klär ut sig till Korg…. Han klädde ut sig själv….
Twiggie Dessjack, My Twigg´s Cornish rex & Design
www.mytwiggs.com
haha den va ju bra :)

Klent med bidrag. Kom igen nu.
Måste kreationen vara gjord av mig? Lina är annars jättegullig med en av mina hårsnoddar på huvudet som en hatt.
Här kommer en bild till, dock lite sämre och hatten håller på att ramla av nu.
Jag tycker det här var en rolig och annorlunda tävling. Man tvingar ju aldrig på någon klädsel på sina djur.
Obs! Den sitter inte fast, sitter löst på hennes huvud, hon skakar av sig den när hon inte vill ha den längre. Men när jag säger att hon blev sååååååååå fin ,vill hon ha den på.

Fick ju bara två bidrag men vi korar ändå en vinnare av dessa två.
Tycker Lina hatt ramlar av vinner denna tävling. På nått konstigt vänster ser hon ut som en dam där, en äkta primadonna.
Maila mig din adress så kommer myntamusen på posten.
Ajajaj! Allan blev lite besviken där.. såhär såg han ut när vi vände på korgen
Twiggie Dessjack, My Twigg´s Cornish rex & Design
www.mytwiggs.com

Haha han ser ju så söt ut.
Lägger ut en ny tävling senare. samma vinst

eftersöker vinnaren. maila din adress för vinst

Nämen va trist! den tävlingen gick ju fort. Jag som satt o spånade o så var den redan över!
Ja, ja snart kanske man får en andra chans? 

Nja, inte så fort. Läste visst fel på datumet
Men kul idé
Åh vad roligt att vi har vunnit. Förlåt att jag inte kollat denna tråd tidigare. Jag mailar min adress.
Tack så mycket. Som jag skrev förut, så tycker jag att det här var en rolig och annorlunda tråd! 
tack för en god match 
allan är också en vinnare 
Twiggie Dessjack, My Twigg´s Cornish rex & Design
www.mytwiggs.com
Tack för pris-presenten! Den kom idag. Lina tycker om den!!
Jättefin , söt liten mus. Trevligt med handgjorda saker i vår moderna värld. För en som inte är så bra på sy: Är den virkad eller stickad?

den är virkad.
Mycket populär sak. Säljer massor av dom på budera
Även från vår hemsida. Dom bekostar vår lilla räddningsaktion av en och annan huskatt. Den du ser på vår hemsida är en räddad katt. Den skulle ha avlivats.
Privata pengar och myntamuspengar bekostade hans kastrering, behandlingar, id-märkning, utställning. 2200 kr är vi uppe i på hans räddning. Vi har fått ihop 250 på mynta möss resten är egen ficka. Men sen tar vi ju en omplaceringsavgift så då får vi igen lite till.
Vi har massor med hemmagjorda saker.
Jag gör ju puffar, (Virkade och sydda), tunnlar, kojor, sen tecknar jag och bränner trä skyltar. Sen ristar jag i sten och målar med olja. allt säljs jättebilligt och vinsten är ca 1-50 kr för saken. detta går till kattkassan.

Starshine: adress till hemsidan? :)