Katter iFokus

Katter

Läst 178 ggr
Nannah
0

Nätat in balkong - respons?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
Förhandsgranskning av bild 1 av 7
Förhandsgranskning av bild 2 av 7
Förhandsgranskning av bild 3 av 7
Förhandsgranskning av bild 4 av 7
Förhandsgranskning av bild 5 av 7
Förhandsgranskning av bild 6 av 7
Förhandsgranskning av bild 7 av 7

Hej!
Nätade in balkongen igår med transparent nät och teleskopstång. Fäste med buntband. Aldrig gjort det tidigare - så uppskattar all konstruktiv feedback från er! Jag vet att det bästa och säkraste är att bygga med ramar, men eftersom jag bor i hyresrätt så får jag inte fästa något i byggnaden/fasaden. Notera gliporna på balkonggolvet, funderar om jag ska köpa trall eller något att täcka med.

Min katt är väldigt lugn av sig. Aldrig sett honom klättra, inte ens i ett klätterträd. När jag fick honom från katthemmet nämnde de att han inte ens var intresserad av att se ut genom fönstret 😅
Men han tycker om att vara på balkongen, ligga och ta in alla spännande dofter och vila. Känns tryggt att ha satt upp nät, än om lite ostadigt och tveksamt byggt.

Uppkatten
5
#1

Jag ser inte att du har något nät-tak vilket är viktigt för att förhindra fallolyckor. Så det rekommenderar jag. Det håller också fåglarna borta. Inte jättekul med katter som jagar fåglar på balkongen. Även om katten är lugn så kan den bli skrämd, eller nyfiken, och då ändå försöka ta sig ut. Har en kompis som fick hem en katt. Katten låg mest på ett o samma ställe, under flera dagar, så hon slarvade lite vid vädringen och hade inte balkongdörren helt kattsäkrad, och vips så var katten ute och försvunnen… Trots att den inte visat intresse för fönster/att gå ut.

När det gäller träramar så behöver de ofta inte fästas i fasaden, det går ofta att fästa dem i varandra, och sedan att sätta fast dem med buntband i själva balkongräcket utan att orsaka någon skada. Men det beror lite på hur balkongen ser ut.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Nannah
0
#2

Tack för tips #1!

Jag funderar på att fästa ett nät från det lilla tak jag har och dra ut det och fästa i räcket/nätet på räcket. Dock blir det kanske svårt då jag antingen måste fästa nätet på något vis i fasaden…

Funderar hur jag ska göra - vill ju helst ha något stabilt och långvarigt. Träramar är ju bäst. Dock vet jag inte hur mycket virke jag behöver, eller hur jag ska börja - har en lång och bred balkong.

Zav
0
#3

OM du kör utan tak, behöver överdelen av nätet vinklas inåt minst 45 grader. Vissa av dina stänger har en böj: utnyttja den, förläng den med 50cm och lägg nät där också.

De SKA inte kunna ta sig över om nätet lutar inåt den vinkeln, men sen ska man aldrig säga aldrig.. Jag föredrar helt tätt med tak.

Jag har däremot inte så stort förtroende för det nätets styrka om katten kastar sig upp i det. Själv har jag ett ståltrådsförstärkt grönt nät, som också känns lite klent men som jag vet håller för klättring (hade det i en fönsterram där katten klättrade med glädje mär hon var yngre. Hon har däremot aldrig klättrat på balkongnätet, har kanske lite självbevarelsedrift). Jag har lyxen med tak och 3 väggar så spände upp mitt nät i armeringsjärn, buntade vid räcket och uppstuckna mellan betong och panel på överhänget ovanför.