hjälp - nya katt har inte ätit på 29 timmar
Har skaffat en andra katt. 1 år gammal. Hon har inte ätit sen jag tog med henne hem. Har inte gått på lådan och tror inte hon har druckit heller.
Hur lång tid får katter vara utan mat? Vad ska jag göra?
- Redigerat 2023-04-11 19:09 av hellomimi
Katten måste börja äta snarast.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#1: hur?
När jag tog hand om en hittekatt som vägrade äta tog jag och blandade purémat med lite vatten och en spruta.
Hon fick en slurk med jämna mellanrum och till slut började hon äta själv.
/Maria
#2 Får katten samma mat som i gamla hemmet?
Testat med god blötmat?
Katter kan utveckla fettlever rätt snabbt om de inte äter.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#3: Jag har tyvärr ingen spruta och apoteket är stängt
#4: Ja. Hon har sin gamla mat. Både våtfoder och torrfoder försöker jag med. Och godis från gamla hemmet. Inget fungerar
- Redigerat 2023-04-11 19:40 av hellomimi
Marias förslag i #3 är bra. Ta det bara lugnt om det går, så inte katten blir stressad. Har du ingen plastspruta, så gör puré av en riktigt god mat och försök peta in lite i munnen med ett sugrör, plastskedskaft eller något sådant …
Lite i taget bara, så lusten att smaka återvänder.
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
#7: Har nu försökt mata henne med sked och allt. Hon vänder sig bara och vägrar äta. Varför håller hon på så här?
- Redigerat 2023-04-11 20:18 av hellomimi
Hon är stressad. Därför gör hon så. Klappa och truga. Hon måste komma igång och äta och kissa inom något dygn. Bajsa inom ett par dygn.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#9: Vad händer om hon inte gör det?
#9: Hon vänder sig iväg när jag klappar henne.
Hon är förmodligen väldigt stressad.
Försök att öppna hennes mun och peta in mat/vätska med en sked eller liknande.
/Maria
#12: Jag försöker, men hon vänder bara ansiktet och trycker in det i väggen.
- Redigerat 2023-04-11 20:41 av hellomimi
Du kan också ta lite av blandningen och sätta på hennes tass/ben och se om hon får i sig det genom att tvätta sig. Ibland kan det trigga igång ätandet också.
Hur är situationen hemma? Håller du katterna åtskilda, finns det lugna/trygga gömställen för din nya katt o.s.v. Försök se till att det är så lugnt som möjligt för din nya katt.
#14: Håller de m isär. Problemmet är att hon bara gömmer sig och vägrar komma ut för att dricka eller äta. Och då har jag ställt möblerna så att hon kan ta sig fram och tillbaka från gömstället utan att någon kan se eller störa henne.
En katt som inte kommer igång och äter kan utveckla fettlever, vilket är mycket allvarligt. Kontakta veterinär om hon inte börjar äta under närmaste dygnet, så du får råd och stöd. En del katter får man helt enkelt plocka fram, sätta i knäet, gosa med och mata ur handen. Även om de inte riktigt vill. Men det går ju bara att göra med en katt som är ordentligt tam förstås. Och man kan få hålla på ett bra tag och uppmuntra och lirka. Men som sagt - det är olika från katt till katt vad som fungerar.
Ofta kommer de igång och använder kattlådan andra natten ca. Se till att kissen har flera gömställen och ställ mat, vatten o kattlåda nära gömställena. Samtidigt ska kattlådan inte stå för nära mat/vatten. Men försök tänka att katten ska ha trygga ställen och låg grad av stress.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Jag hade nog försökt att tvinga henne till de första smakbitarna. Min erfarenhet är att det brukar släppa ganska snart efter det.
/Maria
#16: hon är mycket snäll. Jag har bokstavligen tvingat i henne ett par torrfoder och det enda hon gör är att vända på huvudet.
#17: Ja, har gjort det. Fungerar ändå inte. Hon åt ett par stycken av torrfodret och sen vägrade hon igen.
Är hon van vid blötmat? I så fall kanske det är mer attraktivt?
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#19: mer van vid torrmat. Har tvingat i henne båda. Fungerar inte
#16: Hur minskar jag stressen? Jag har låtit henne vara ensam ifred i ett rum med mat, vatten och kattlåda sen igår. Men hon rörde aldrig vid maten.
#21 Det är väldigt vanligt att det blir så här. En Feliway doftavgivare kan vara bra att sätta i vägguttaget. Sedan finns det ett pulver som heter zylkene som man kan strö över maten, och som är lite lugnande. Det är ett kosttillskott, man öppnar kapseln o strör det över maten. Men det fungerar ju bara om katten äter det.
Ha lite is i magen o hoppas att hon börjar äta etc under natten. Annars bör du diskutera med veterinär under morgondagen.
Är katten lekfull så är lek något som kan minska stress och öka aptiten.
Det är vanligt att katter är stressade i nytt hem, ffa de första 2-3 dagarna, men det kan sitta i flera veckor ibland.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Håll katterna åtskilda i olika rum så att de inte ser varandra. För att stärka kattens självförtroende, få henne att slappna av och glömma bort att det är läskigt är kanske lek den bästa metoden, så försök leka med vippa, laserpekare, ett skosnöre eller liknande (med låt inga snören eller vippor ligga framme när du inte är där).
När/om katten glömmer bort det läskiga kan du t.ex. prova att rulla en torris i taget till henne som en lek.
Sajtvärd Katter iFokus
Andra natten som jag lämnar henne ensam. Jag undrar om det är ensamheten som stressar ut henne? Min första katt blir alldeles för ledsen när han inte får sova i samma rum som mig så jag har valt att sova i samma rum som honom men nu undrar jag om den nya katten också blir stressad av att vara själv hela natten.
#23: Jag försökte leka med henne med hennes favorit leksak som vi fick med men hon var inte alls intresserad. Förhoppningsvis blir hon lite mer intresserad imorgon.
Vi närmar oss 36 timmars gränsen. Försöker ringa till akuten, men de har inte öppet. Det enda nummret de har kan inte nås på varken min eller min förälders telefon.
Om katten åt för 36 timmar sedan så tycker jag inte att det är ett ärende för akuten nattetid. Ring veterinären på deras ordinarie telefontid för rådgivning och handledning.
Har katten kissat/bajsat?
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
- Redigerat 2023-04-12 05:54 av Uppkatten
#16: Står maten en bit ifrån gömstället? I så fall skulle jag flytta maten, så att den står precis vid gömstället.
Om hon känner sig otrygg vill hon nog inte lämna sitt gömställe ens för att gå några meter.
#28: Ja, jag har lagt det precis utanför hennes gömställe.
#27: Nej, hon har varken kissat eller bajsat.
#30 Har du kollat om det kommit kiss/bajs på annat ställe än i kattlådan? Ibland kissar katter t.ex. där de gömmer sig när de är stressade.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#31: Jag känner ingen lukt som antyder det….
#32 Det gör man inte alltid. Är katten kastrerad kan urinen lukta väldigt lite. Jag vet att vi har fått in katter på katthemmet ibland där vi trott att de inte kissat på ett par dygn, men sedan har vi hittat blöta filtar där katten har suttit. Avföring borde däremot lukta.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Jag kanske har missat det i tråden, men har du skrivit om hur katten har levt tidigare? Kan det förklara hennes beteende? Kan hon börja äta igen om du tar tillbaka henne dit?
#34: Jag tror hon har haft det jobbigt en längre period - de sålde hennes systrar och mamma pga. tidsbrist. Hon trivdes inte att vara ensam och därför behövdes hon omplaceras.
Jag tror att stressen över att ha varit ensam ett tag samt att resten av hennes familj successivt omplacerades var där i början och att hon blev omplacerad själv bara ökade på stressen
#35: Ja, det har nog stressat henne mycket att vara med om så många förändringar.
Finns det någon möjlighet att hon kan få bo med något sina syskon eller hos sin mamma om de kom bra överens?
#36: Vet inte. jag vet inte var de omplacerades.
Har du pratat med veterinären nu?
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#37: Du kanske kan prata med förra hemmet och höra om det går att hitta en lösning.
Hur mår de andra katterna som omplacerades? De kanske också behöver en välbekant kompis. Hos sig eller hos dig.
Även när man omplacerar katter ihop kan man dock hamna i det läget att någon av katterna slutar äta p.g.a stress.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#40: I tre dygn?
#41 36 timmar är inte 3 dygn 😊. Katter reagerar väldigt olika, och har man flera katter ihop är det ännu lättare att missa att en inte äter tillräckligt (vilket kan bli farligt för den katten). På katthemmen är det här en välkänd risk, och man får hela tiden jobba på att säkerställa att varje enskild katt äter (även när de kommer in i par eller i grupp).
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#42: Nej, det är inte tre dygn än. Jag läste fel.
Men något måste väl göras snart om hon inte börjar äta.
Absolut. Det är därför jag upprepat att TS behöver kontakta veterinär för råd och handledning.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Hur har det gått?
Mvh
Mig