Olika kattfrågor
Iiih! På lördag ska jag äntligen träffa en katt som jag hoppas kommer vilja ha mig.'
Men nu har jag lite olika random kattfrågor att ställa.
Bor i en trea, med det ena sovrummet som kommer vara stängt första tiden antar jag. Kommer inte ihåg kvadratantalet men 60-70 nånstans sammanlagt. Behöver katten hållas i ett rum typ första dygnet eller kan man släppa lös i lägenhet direkt? Tänker att ett rum att landa i kanske är bra? Å andra sidan har jag bara då mitt sovrum att tillgå till det och jag har gärna en vädringslucka öppen dygnet runt, kisse tycker nog det blir för kallt. Vad tänker ni?
Vad använder ni/hur kattsäkrar ni sladdar?
Finns det någon sida där man lätt kan jämföra olika försäkringar?
Kattlåda. Tak/inte tak?
b Kattsand? Fortsätta med det katthemmet haft, i alla fall ett tag?
På katthemmets sida står det att katten ska ha blötmat 1-2 gånger per dag och tillgång till torrfoder. Kan tänka mig att ha torrfoder som nåt komplement eller godis men har hört att det är skräpmat al la chicken nuggets för katter, så finns det något Bra torrfoder med högt köttinnehåll?
Har en orkidée som av någon konstig anledning lyckats överleva två år. Det är den enda växten jag har, är de giftiga för katter?
Så, det var väl det just nu. Återkommer om det dyker upp mer =^^=
"I'm too old for this shit."
Här finns många kloka råd:
De viktigaste tycker jag är dessa
"Kastrera, ID-märk, vaccinera och försäkra din katt!"
Och glöm inte att ID-märkningen måste ägarregistreras på dig för att vara meningsfull.
Lycka till!
Vad är det för katt du ska få hem? Hur gammal och vilken bakgrund? Är det en skygg katt som behöver socialiseras eller är det en "vanlig" katt som redan är van vid människor och hemmiljö?
Sajtvärd Katter iFokus
Kattunge eller vuxen katt?
Uppemot 40 kvm fungerar utmärkt även de första dagarna är min erfarenhet, men viktigt att katten vet var kattlådorna finns. Tog själv hem två skyggisar på 6 månader och i min lägenhet på ca 40 kvm var det inget problem.
Vädringslucka? Hoppas den inte är stor nog för kisse att slinka ut igenom. Det behövs bara några få cm för att en katt ska kunna ta sig ut.
Jag drar alltid ur de sladdar som inte måste vara i. Sedan försöker jag att "möblera bort" övriga sladdar, ha mattor över, använda sladdsamlare etc. Har dock aldrig haft katter som gett sig på sladdarna, men är försiktig ändå.
Kattlådan kan ha tak, men montera bort luckan.
Bra att fortsätta med samma Kattsand några veckor/månader framöver. Bra om katten känner igen kattlådan som "toalett" från katthemmet.
Fortsätt med samma kattmat som katthemmet har gett i flera veckor/månader framöver. Man ska inte stressa katter med byte av mat/kattsand samtidigt som de byter hem. Tids nog kan du fundera på att enbart ge blötmat, eller byta till annat torrfoder, men inte just nu.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Jag vet inte jättemycket om honom än, får nog reda på mer på lördag men det är en ganska ung katt tror jag som levt i en kattkoloni. Lite skygg och försiktig men ska vara "klappbar".
Nej, vädringsluckan är inte öppen på det sättet, det är bara frisk luft (och flugor) som kommer igenom där.
Jo, fråga 7 förresten: Katter ska ju inte ha vanlig mjölk och grädde för de tål inte laktos men kan man ge dem lite laktosfritt nån gång ibland? Gav en katt Whiskas kattmjölk en gång, han blev dålig i magen av det med.
Tusen tack för att ni är snabba med att svara också :)
"I'm too old for this shit."
Det finns ingen anledning att ge katter mjölkprodukter ö h t, de är inte gjorda för att äta mjölkprodukter.
Laktosfritt är bättre än annat, men katter kan få problem med magen inte bara av laktosen utan även p g a själva mjölkproteinet.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Väntar med 1:an, men här kommer mina svar på de övriga frågorna.
Bästa sättet att kattsäkra sladdar är att gömma dem. Det finns särskilda sladdlister och kabelgömmor. Tunna sladdar som mobilsladdar bör aldrig ligga framme fullt synliga och åtkomliga för katten.
Jag har inte hittat någon sida som tar upp de för- och nackdelar som jag tycker är viktiga när olika försäkringar jämförs. Jag tycker att det är viktigt att ersättningstaket är minst 60.000, att den rörliga självrisken inte är högre än 15%, att möjlighet till ersättning för TR/Forl finns (med minst 8.000 kr/år) OCH att ersättningstak och självrisknivåer är desamma oavsett kattens ålder. En försäkring som stämmer in på det är Agria veterinärvård 60.000 + tilläggsförsäkringen Agria TR/Forl.
Kattlådorna bör vara 2 till en katt. Låorna bör vara stora och rymliga, lätta att ta sig i och ur samt ÖPPNA (inga svängluckor!). Antingen helt öppna eller huvlåda med borttagen svänglucka. En bra kompromiss är också de huvlådor där man kan fälla upp halva taket så öppningen blir extra stor även fast lådan har både väggar och tak.
Nu vet jag inte vilken sort katthemmet använder, men säkraste kortet är lerbaserad, finkornig, oparfymerad och klumpbildande sand som hålls i så tjockt lager att urin aldrig tränger ner och fastnar i lådans botten. Vill man övergå till mer miljövänligt alternativ bör den övergången ske sakta och gradvis för att undvika stress och felkissande.
Matfrågan hoppar jag över, men det är viktigt att foderbyten sker långsamt och att det i så fall börjar ske först när katten känns invand i sitt nya boende för att inte riskera magproblem.
Vad jag kan läsa mig till verkar Orkidéer (förvånande nog) inte vara giftiga.
Sajtvärd Katter iFokus
Jag hade också rekommenderat att skippa mjölkprodukter. Finns gott om annat lyxigt att skämma bort kisse med.
Min erfarenhet av att ha tagit hem 2 skyggisar och släppt dem lösa i hela huset direkt är att det är bra att ge begränsad yta när de är lite skygga. Med vår tredje lurv som inte var skygg gick det hur bra som helst att ge tillgång till alla utrymmen direkt.
Inte särskilt för katternas skull, vi samlar och "gömmer" dem så gott det går men har haft tur och har katter som aldrig intresserat sig för sladdar.
https://www.konsumenternas.se/konsumentstod/jamforelser/djurforsakringar/jamfor-kattforsakringar/
Våra föredrar utan tak, så likt katthemmet som möjligt är bra, särskilt för skyggisar.
5 Ja, fortsätt med den. Våra skyggisar som gick på lådan utan några som helst problem på katthemmet valde skinnsoffan första natten hos oss… Ta gärna med en liten påse med sand från lådan på katthemmet och lägg i lådan hemma så det luktar rätt redan från början. Riskminimering! ;)
Finns bättre och sämre förstås men generellt tror de flesta att blötmat är bättre. Även här är dock att tänka på att göra som katten är van vid första månaden/månaderna, både avseende konsistens och fabrikat. Applaws och Orijen anses ofta vara mindre dåliga, Thrive borde enligt mig höra dit också.
Om det är en vanlig brudorkidée är den inte giftig. Mina är galna i typ alla växter men låter faktiskt brudorkidéen vara så kanske slipper du oroa dig för den. Här är en bra sida: https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/cats-plant-list
Vi håller tummar och tassar för att du och kissen blir en bra match! ❤
#7 Hur stor yta släppte du dina katter på (på ett ungefär), och vilken avgränsning uppfattar du är lagom för en skygg katt?
Jag diskuterade frågan med katthemmet när jag fick hem mina katter, och de uppfattade inte att min lägenhet var för stor utan att jag kunde ha katterna i hela lägenheten från start (vilket också fungerade bra).
När katthemmet kom med katterna så släppte de dock av katterna i badrummet så att katterna snabbt tog skydd i närmaste toa-låda. "Det är bra att de vet var kattlådan är", sa tjejen som jobbade på katthemmet, och som föreslog att vi skulle släppa ut dem just vid kattlådan.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#7 Den där jämförelsen hoppar över info om ev. ersättning för den vanliga och kostsamma tandsjukdomen TR/Forl. (Agrias TR/Forl-försäkring finns inte ens med under rubriken för Agrias tilläggsförsäkringar). Det framgår inte heller helt tydligt vilket av försäkringsbolagen som höjer den rörliga självrisken fr.o.m. 9 års ålder (ManyPets).
Sajtvärd Katter iFokus
- Redigerat 2021-02-18 12:36 av OberonsMatte
#8 150 m2, 3 plan. Jag släppte dem också vid kattlådan (eller snarare en av kattlådorna). Svårt att svara på vad som är lagom, ju skyggare katt desto försiktigare tänker jag. Den försiktigare av mina töser gömde sig mellan 2 flyttkartonger i vår källare i typ 3 veckor. Det gick inte nödvändigtvis dåligt för oss heller. Vi täckte över soffan och flyttade kattlådan, men hade varit enklare att hålla dem på mindre yta först. Mycket svårt att veta om det också hade gått fortare att "bonda" med henne om de hade fått mindre utrymme till att börja med.
#9 Det stämmer. Jag tycker fortfarande att den ger en relativt bra översikt (bättre än jag hittat någon annanstans) för att kunna utse sina "toppkandidater" som man kan kontakta för att få offert och fullständiga villkor. Bra mkt enklare enligt mig att börja där och jobba vidare därifrån än att börja plöja varje enskilt bolags hemsida. Särskilt som det finns några bolag man kanske vill kika på som man kanske inte tänkt på annars.
Angående försäkring, jag lutar lite t ManyPets, men vad ska man kolla efter? Vad är bra?
"I'm too old for this shit."
Forl/TR är som #9 skriver en vanlig och normalt kostsam tandsjukdom. Det enda bolaget jag känner till som erbjuder försäkring för detta är Agria.
I övrigt är det ersättningsbelopp, karenstid och självrisk tänker jag samt om dessa förändras med kattens ålder (vilket jag tolkar #9 som att det gör med ManyPets).
Jag tänker att erfarenheter av hur bra bolagen är att ha att göra med gällande andra försäkringar också kan väga in. Vi hade våra försäkrade hos Moderna Försäkringar när vi bodde i Sverige och blev väldigt bra bemötta när vi behövde utnyttja försäkringen.
#12 ManyPets är relativt nya på marknaden och drar till sig jättemånga nya kunder tack vare försäkringsvillkor som nästan låter för bra för att vara sant.
När något låter för bra för att vara sant så är det oftast något lurt med det. En sak som jag märkt att många av ManyPets kunder missat är att det inte bara tillkommer fast självrisk fr.o.m. 9 års ålder utan att även att den rörliga självrisken då höjs från 15 till obligatoriska 25%. Det finns inga andra försäkringsbolag som höjer självrisken p.g.a. kattens ålder och det är när katten blir äldre risken för veterinärvårdskostnader ökar.
Ersättningstak på 140.000 låter tryggt, men är det ens troligt att veterinärkostnaden blir SÅ hög? För att försäkringsbolaget ska behöva ersätta så högt belopp så skulle vårdkostnaden behöva vara på närmare 200.000 kronor! (25% av 200.000 är 50.000kr, 15% av 200.000 är 30.000kr).
Om den rörliga självrisken är på 15 eller 25% har alltid betydelse och ju högre summan blir, desto större betydelse har det. Att ha ett ersättningstak på 140.000 är i mina ögon en falsk trygghet eftersom risken för SÅ höga kostnader är minimal och särskilt otryggt är det om så höga kostnader ändå skulle innebära att självrisken blir för hög. Kan man inte betala självrisken spelar det ingen roll hur högt ersättningstak man har.
ManyPets har också ett lite lurigt villkor om att årliga hälsokontroller krävs, men exakt vad det innebär vet jag inte.
En del kattägare med unga och friska katter tänker kanske att de kan ha Manypets tills katten blir 9 år och sedan byta till ett annat försäkringsbolag när villkoren försämras vid 9 års ålder..Men det finns en hake med det också. När katten är 9 år kan den redan ha dragit på sig diagnoser och skador och åkommor som då riskerar att undantas från ersättning vid ett försäkringsbyte.
Sajtvärd Katter iFokus
#14 Jag önskar så att t ex Uppdrag Granskning eller Kalla Fakta kunde göra en granskning av djurförsäkringarna, och alla deras villkor mm… Det känns som ett jättelikt lotteri….
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

#13 Dom flesta bolag erbjuder nu försäkring för forl. Brukar då ingå i den dyraste varianten. Det bolag som inte erbjuder det alls är Folksam. Agria har den som en separat tilläggsförsäkring.
Vissa bolag kräver att katten varit oavbrutet försäkrad hos dom sen under 1 års ålder för att det ska täcka forl, vilket kan vara bra att ha koll på om man köper vuxen katt.
Many pets kräver veterinärsintyg varje år vilket jag inte vet om nåt annat bolag gör.
- Redigerat 2021-02-18 16:49 av OberonsMatte
#15 Ja, det som gör det extra krångligt är att försäkringsbolagen ändrar sina villkor med jämna mellanrum, så det måste man också ha koll på.
Sajtvärd Katter iFokus
#16 Sist jag kollade var det bara Moderna och Folksam som inte erbjuder ersättning under några förutsättningar alls för Forl/TR.
Sajtvärd Katter iFokus
#17 Jag uppfattar att man är väldigt utlämnad till "sitt" försäkringsbolag och vad de hittar på, inte minst när man har äldre katter….
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#16, #18 Bra! Utvecklingen går åt rätt håll då. Ofta hjälper det ju när det blir lite konkurrens!
#19 Jag håller med, därför jag tänker att en viktig aspekt också är om man har ett försäkringsbolag man är nöjd med för sina övriga försäkringar.

Jag skrev fel i #16. Ska vara Folksam inte If som inte erbjuder någon försäkring för forl. Sorry.
#22 Jag rättade till det i din kommentar nu så att ingen blir (ännu mer) förvirrad av vad som egentligen gäller.
Sajtvärd Katter iFokus

#23 Tack! Det var försent för mig när jag såg det.
Tack för alla era kloka svar! Som #12 skriver så är nog ManyPets lite för bra för att vara sant. Såg mest en annons på Facebook att de ersatte för Forl och det lät ju bra tänkte jag och har inte kollat upp mera. Mitt andraval (förstaval nu då) är Agria, mest för att de känns "beprövade". Men får kolla upp deras villkor osv när jag vet mer om kisse.
"I'm too old for this shit."