Hjälp!
Varning känsliga! Vi var idag och hämtade en väldigt efterlängtad tjej på 12 veckor, men på resan hem så upptäckte vi att hon luktade konstigt från rumpan men kunde inte riktigt se förrän vi kom hem. Det kommer var från någonstans och det är väldigt svullet samt gör väldigt ont, det luktar liksom sött på nå vis. Vi har googlat och kommer självklart ta henne till veterinären så fort vi kan men det kan tidigast bli på måndag. Så söker alla tips på saker jag kan göra tills dess. Har hittills gjort rent så gott det går och även baddat med koksaltlösning. Hon verkar dock må bra, leker, tvättar sig, äter och dricker. Någon som varit med om liknande och har tips?
Ojdå det ser illa ut, bra att ta henne till veterinärer, om jag får gissa, kanske har hon fått mask?
I'm out 

Katten behöver OMGÅENDE komma till en veterinär.
Var katten inte besiktigad innan köp?
Stolt ägare till tre La permer
Varför kan veterinären uppsökas först på måndag?
Jag säger också att det är ett veterinärbesök som gäller. Bra att du kommer kontakta veterinär, men finns det ingen veterinär som har jour-öppet?
😊 Det är bättre att fråga och verka obildad, än att vara tyst och förbli obildad. 😉
Nej det var hon inte och jag litade på uppfödaren men inser mitt misstag. För att det inte finns någon veterinär i närheten som har öppet på helger, annars hade jag givetvis åkt direkt.
Finns det inte ett djursjukhus med jourmottagning dygnet runt…?
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Nej det finns det inte, och jag vet inte om någon privat som skulle ta emot på en helg. Så fort veterinären öppnar imorgon så kommer jag ligga på telefonen för att få en akuttid absolut snarast men frågade efter tips på saker jag kan göra för att göra det bättre för henne tills dess.
Jag hade genast kontaktat uppfödaren. Varför gjordes ingen besiktning och vad menar du med att du litade på uppfödaren? Besiktning görs av veterinär och det är väl knappast uppfödaren. Vad är det för ras?
OK, tyckte det stod att du bodde i Karlstad, och där verkar det ju finnas jourveterinär. Tyckte det var synd om katten att behöva vänta, men gissar att du flyttat eller att de inte längre har jouröppet…
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Ts Var bor du? Om det är Karlstad så finns ju både Solstaden och Evidensia. Har positiv erfarenhet från båda.
😊 Det är bättre att fråga och verka obildad, än att vara tyst och förbli obildad. 😉
Solstaden finns men de har inte öppet på helger, förstår inte varför inte alla veterinärer har möjlighet att ta emot akuta fall på helger även då kan djur bli sjuka och skadade.
Nu har hon iaf även bajsat och kissat men vill ändå in med henne så fort som möjligt och kommer givetvis göra det men just nu har jag bara bett om vad jag kan göra för stunden.

Det du kan göra för stunden är ju att omgående ta katten till en veterinär samt kontakta uppfödaren.
Stolt ägare till tre La permer
Men som sagt ett antal gånger, det finns ingen veterinär att ta henne till nu eftersom det är helg.
Sluta få mig verka som en dålig djurägare när jag gör allt jag kan för henne!
Jag kontaktade uppfödaren direkt när jag märkte det men hon sa att hon inte hade märkt något vilket jag anser att en uppfödare ska hålla koll på, jag litade på att hon gjorde det men hade väldigt fel.
Akutmottagning dygnet runt, och bästa möjliga omvårdnad 365 dagar om året skriver de här…???
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Djursjukhuset Karlstad
Stallplatsvägen 2
654 65 Karlstad
Akutmottagning dygnet runt, året runt: jourhavande veterinär på 054-175250
Sajtvärd Katter iFokus
Och de ljuger!
De har dödat en massa djur pga okunskap, de har bara stått och kollat på medans min kanin låg och kippade efter luft och jag stod och skrek åt dom att hjälpa mig men de gjorde inget, jag vill verkligen inte ta henne till dom för det känns som en säker död. Men om hon verkar bli sämre även om det är knappt så vet jag att jag inte har något val.
Har du bil? Åk isf till Smådjursveteriären Säffle-Åmål. De har beredskap till kl 17 på helgerna Beredskapstel finns på deras hemsida www.Smadjursveteriaren.se tar ca 1,5 tim till Karlstad härifrån, så det borde vara samma hit. Men isf måste du åka typ nu!
😊 Det är bättre att fråga och verka obildad, än att vara tyst och förbli obildad. 😉
Sen finns ju alltid distriktsveterinärerna om det kniper, men vet inte vad de har för telefonnummer, www.distriktsveterinarerna.se tror jag är deras hemsida.
😊 Det är bättre att fråga och verka obildad, än att vara tyst och förbli obildad. 😉
Jag ringde agrias veterinär upplysning och fick enda rådet att hålla koll på henne och vänta vilket vi redan gör. Så länge hon utför sina behov och äter och dricker som hon ska.
Hur har det gått?
Vi kom nyss hem ifrån veterinären och de kunde inte riktigt ge något svar men gjorde rent i rumpan och tog blodprov för att kolla så att hon inte har parvo men det känns inte sannolikt eftersom som saknar de främsta symtomen som kräkningar och diarré.
De ska ringa när de fått resultatet.

Är katten inte vaccinerad?
Stolt ägare till tre La permer
Nej dessvärre inte, även om hon hade blivit vaccinerad så hade det då ändå varit försent för henne eftersom hon då fått det via mamman innan hon ens föddes.
Ursäkta frågan, men köpte du henne som en huskatt eller "billig raskatt"? Är hon försäkrad?
😊 Det är bättre att fråga och verka obildad, än att vara tyst och förbli obildad. 😉
Jag köpte henne som huskatt eftersom det är det hon är.
Hon är inte försäkrad än men kommer göra det så fort vi fått svar och pratat med veterinären.
Det var inte bra att hon är både ovaccinerad och oförsäkrad!
Nej det är jag väl medveten om men det var något jag hade tänkt göra själv, nu är det hennes hälsa som är det viktigaste och vi kan inte vaccinera henne emot kattpest förrän vi vet om hon redan har det eller ej.
Jag har sms:at henne och berättat vad veterinären sa.
Hon erkände att hon visste om överbettet men att hon ansåg att det syntes på bild så tyckte därför att hon inte behövde berätta det, men det är inte det som gör mig mest arg utan det faktum att hon lättvindigt sa att även mamman har överbett som är en defekt och inte bör avlas på.
Lyra som hon heter vinglar mycket och vi vet inte varför men med tanke på överbettet så kan det vara att hjärnan inte är fullt utvecklad och därav påverkar balanssinnet men vi kan bara spekulera tills vi faktiskt vet.
Hon skrev även att om vi inte var nöjda så skulle vi åka och lämna tillbaka henne, så vi ska ha åkt flera mil fram och tillbaka för att köpa en katt och sen två dagar senare behöva lägga ytterligare 1500:- på vet kostnader för att sen köra tillbaka henne? Aldrig, hennes hem är här och vi älskar henne oavsett men jag tycker absolut att hon ska bidra med pengar för veterinär kostnaden.
Jag tvivlar dock på att hon faktiskt har kattpest eftersom symtomen inte passar in, hon har varken kräkningar eller diarré men det är ju något som inte riktigt är som det ska och vi ska göra allt vi kan för att få reda på vad och vad vi kan göra för att få henne frisk.
#28 Men varför ordnade ni inte försäkring som började gälla samma dag som köp? Låter oroväckande att balansen också är dålig. Jag hade krävt återköp från personen som sålde kattungen.
För att katten måste friskförklaras först?
Jag vägrar lämna tillbaka henne men verkar däremot kunna kräva att hon ska stå för veterinärs kostnaderna pga dolda fel.
#30 Finns det en doldafelförsäkring på katten då?

Hoppas allting ordnar sig för katten.
Ville bara säga att man kan försäkra katten innan man hämtar den. Du behöver inte ta den till veterinär först.
Kan vara bra att veta till en annan gång. Hoppas du inte har otur så det blir väldigt dyrt det här.
Lycka till:)
Jaså? Det är inte vad jag har fått förklarat för mig.
Jag sätta mig ner och försäkra henne nu tänkte jag.
Vi åkte ju till vetten tidigt imorse där de tog blodprover och de skulle höra av sig nä testerna var klara vilket de inte har gjort än, om de hade visat positivt så bör de väl ändå ha ringt nu?
Tyvärr kommer inte försäkring täcka skadan som redan är upptäckt, men det vet du kanske redan.
De letar kanske efter mer i testerna.
Jo det vet jag men tänker mer ifall jag kan få uppfödaren stå för en del utav kostnaderna då hon medvetet avlade på en katt men defekt och visste om problemen med henne utan att berätta, som jag har förstått så går det under dolda fel och enligt lag så kan hon bli skyldig att betala.

Men ett felaktigt bett är ju inte ett dolt fel.Hade katten blivit besiktigad som man bör göra innan försäljning så hade det hittats.
Stolt ägare till tre La permer
Syftade mest såret i rumpan och vinglandet
Om inte uppfödaren har en dolda fel-försäkring så är det väl hon själv som får stå för alla utgifter. Är det inte så?
Kanske skulle anmäla uppfödaren till Länsstyrelsen också för att ha avlat på en defekt katt.
Jag funderar jag skarpt på att göra, annars lär hon ta fler kullar på den katten och allt detta kan upprepas vilket jag inte vill.
Det behöver man inte fundera på, det är bara att göra. Det är enkelt och du kan vara anonym. Även om de inte gör så mycket så kommer uppfödaren bli ordentligt skraj iallafall, bara av anmälan, och lär nog tänka sig för innan nästa gång hon börjar fundera på kattavel. Då vet hon att länsstyrelsen kan ligga i hälarna på henne.
http://www.lansstyrelsen.se/varmland/Sv/djur-och-natur/djurskydd/anmalan-om-misskotsel-av-djur/Pages/default.aspx
Hoppas hon sålde kattungarna vid 12 v. iallafall, många oseriösa uppfödare slarvar även med det.

Såret i rumpan är inte ett dolt fel.Det hade enkelt upptäckts om ni gjort allt rätt.
Köp ALDRIG en katt utan att den blivit besiktigad först Och köp inte en katt för att ni tycker synd om den.Det gör ju att uppfödaren kan fortsätta och sälja sjuka katter.
Det enda som kan få slut på oseriös uppfödning är att köparna låter bli att köpa katter som inte är friska vaccinerade osv.
Stolt ägare till tre La permer
Jag köpte henne inte för att jag tyckte synd om henne, döm inte utan att veta.

#42 Det var en uppmaning till alla som köper katt.
Stolt ägare till tre La permer
Okej, det är något jag håller med om och inser mitt misstag och försöker nu göra det bästa utav det.
Nu när försäkringar finns hatar folk ägarna som låtit bli att försäkra och sen inte har råd med vården, meeen… Om inga djurförsäkringar fanns skulle det istället vara uppfödarna som säljer djur som blir sjuka i förtid och får lida, de uppfödarna skulle bli hatade.
#45 Vem hatar? Har man råd med vård utan försäkring så kör på. Har man inte det så skaffar man försäkring eller struntar i att skaffa djur.
Förstår inte det sista.
#45 Nu när försäkringar finns??? Det är väl ingen nyhet precis.
Man skaffar väl inte djur om man inte har råd med att de blir sjuka.
/Maria
Idag fick vi resultaten på hennes blodprover och de var precis som de ska vara, dvs ingen kattpest eller annat så nu kan vi andas ut lite iaf.
Nu ska vi bara fokusera helt på att ta hand om såret och ge henne all omsorg och kärlek hon förtjänar.
Är inte såret en inflammerad och rupturerad analsäck?
Sajtvärd Katter iFokus
Nej enligt vet så är det bara ett ytligt sår som ska hållas rent.
#48 ser man om det är kattpest via ett vanligt blodprov?
Som jag förstår det så när man kräver ersättning för ett dolt fel på ett djur kan säljaren begära att få köpa tillbaka djuret, ungefär som vid garanti av vilken vara som helst. Kan vara värt att ha i åtanke.
😊 Det är bättre att fråga och verka obildad, än att vara tyst och förbli obildad. 😉
Inlägg #52 var till #35. Glömde skriva det och kan inte ändra så det kommer med.
😊 Det är bättre att fråga och verka obildad, än att vara tyst och förbli obildad. 😉
#51 Ja, de kollar värdet på vita blodkroppar och kan då se om det finns en chans att katten har kattpest men hennes värden såg helt normala ut.
När det gäller hundar iaf så är uppfödaren skyldig att betala för dolda fel i minst 3 år efter köpet. Men bara upp till summan ni gav för hunden. Borde vara samma för katt?
#55 Vadå skyldig? Det vill jag ha en källa på.
Tack :)
Idag var vi för andra gången hos veterinären med lilla Lyra där vi tog lite fler blodprov, denna gången för att kolla hennes lever och njurvärden och det var precis som det ska vara som tur var.
Vi har haft henne i inte ens en vecka och lagt över 4000:- totalt på henne varav över 2300:- har varit för veterinärs kostnader, ska det verkligen vara såhär?
Vi tänker kontakta uppfödaren igen med syfte att ge henne en chans att göra det rätt för sig och ge en viss ersättning om hon vägrar denna gången med så tar vi det via rätten eftersom hon har sålt oss en sjuk och skadad katt.
Vad bra att lever och njurvärden var bra!
Jag anser att uppfödaren har agerat helt felaktigt i den här situationen och hade det varit jag som sålt en sjuk katt hade jag frivilligt betalat tillbaka köpesumman. Hoppas det löser sig för er!
😊 Det är bättre att fråga och verka obildad, än att vara tyst och förbli obildad. 😉
Självklart har uppfödaren gjort fel som sålt en sjuk katt, men samtidigt har köparen ansvar också. Ja, jag är dum & onödigt av mig att strö salt i såren - men det är så fruktansvärt viktigt att folk lär sig. Det här upprepar sig gång efter gång efter gång.
Du kan omöjligen kräva ersättning för ett fel _du_ hade upptäckt om du varit noggrann som köpare. Sedan hoppas jag den sk "uppfödaren" sätts dit ordentligt, men jag hoppas också du lärt dig något. :(
Så otroligt onödigt svar.
Det är självklart att vi kan kräva ersättning, läs källan jag har länkat ovan.
En katt räknas som en vara, dvs om det är något fel på "varan" så kan man kräva ersättning.
Eftersom katten hade ett varigt sår i rumpan och sen att hon vinglat från födsel räknas då som fel, vi visste inte att hon hade dessa problem eftersom det inte är något som syns så snabbt.
Vi har gjort allt för denna katten så påstå inte att vi inte tagit vårt ansvar i det hela.