Hankatt kissar på nyinköpta möbler ect
Hej!
Vår katt har en ovana som börjar bli besvärlig, han kissar på alla nyinköpta möbler och mattor.
Inget av hans beteende har ändrats eller hans kosthållning, är det kanske ett personlighetsdrag? Kan det vänjas av?
Tacksam för all hjälp och onödiga dömande kommentarer undanbedes!
Är han kastrerad?
Inne- eller utekatt?
Har ni flera katter eller bara en?
Hur många toalådor har ni?
Vilken typ av lådor (med eller utan huv, med eller utan lucka)?
Var är lådorna placerade?
Vad är det för sorts sand i lådorna (märke och sort)?
Hur ofta rensas sanden från kissklumpar och avföring?
Sajtvärd Katter iFokus
Kastrerad??
Kastrerad: Ja
Innekatt sedan infångandet av katthemmet, ca 4 år sedan, han har skygga perioder, vet ej varför och trivs mycket bra hos oss hittils.
En katt & iller i separat rum, ingen kontakt med varandra i nuläget, illern dominant.
1 stor toalåda, placerad i hallen, med huv & lucka.
Samma sand som alltid, ett av ICA's märken.
lådan rensas dagligen.
Några råd?
#3 Ja, mitt råd är att:
1. Skaffa ytterligare en låda. Många katter vill ogärna kissa och bajsa på samma ställe.
2. Ta bort svängluckan. Katter ogillar instängdhet och vill kunna hålla koll på omgivningen när de utför sina behov.
3. Se till att sanden är finkornig och klumpbildande. Från Ica skulle jag rekommendera Pussi Kompakt eller Icas finkorniga (Ica premium?).
4. Rensa lådorna morgon och kväll.
Sajtvärd Katter iFokus
#4 Tack för råden!
Jag ska iväg efter jobb och skaffa en låda till och extra sand.
Tanken slog mig att han kanske inte heller är nöjd med mängden sand i lådan, fast det var 1,5v sedan han fick påfyllning.
Han kanske heller inte vill ha taket på lådan, om han är så renlig att han inte vill röra vid väggarna. Tömningen får bli makens uppgift, så jag vidarebefordrar ditt råd!
Tack för hjälpen, nu har jag lite att experimentera med! Hoppas det löser sig!
#5 Precis, ta bort taket också och se till så att sanden är djup. Ca 1 dm djup.
Förresten, krafsar han i sanden/gräver ner kiss/bajs när han går på lådan? Om inte är det ett tecken att han inte gillar sanden.

#6 Han gick som vanligt på lådan inatt, duktiga kise! Tvättade lådan, i med ny sand och så har vi en nöjd katt. =)
Sanden har han aldrig krafsat över hemma hos oss (haft han i 1 år) eller i jourhemmet (2år), han är född ute, så han kanske inte alls gillar sand utan jord.
Finns det några smarta substitut för jord i kattlådan?
Fet kan.bero.på ert förhållande till katten på olika sätt. Han.kanske markerar, om.ni.inte har vässat eller fostrat honom Till ex. "ditt" " mitt" att han måste, vilket kanske stämmer, markera,det.nya för att han.skall få.vara fortsatt delaktig i sitt hem. Det förutsätts ofta från.kattens sida att han är liksom med hela tiden, i allt. Den fulla bilden.av varför katter.markerar är nog svår att få, men man.kan.ju.börja med sig själv om man.tror att katten.är präglad på det egna beteendet i förhållande till, barn, inköp, vad som är roligt, rogivande samt på vilket sött och av vilka skäl samt för vems skull. Så enkelt kan.det nog vara i vissa fall. Pröva, tänk Detta är ju.ett tag sedan nu. Katten kanske inte är med i.bilden längre, vad vet jag? Svara gärna på detta och berätta
Hoppa, sågning datumet. Nyligen! Berätta gärna.
#8 Han är en aktiv medlem i vår lilla familj med 2 människor, en iller och honom (katten). Han är hittekatt, är jättekänslig och har särskilda sociala behov. Han har exakt fått veta vad som är ok och inte ok, vad som är markerat som hans, vårt och gemensamt och det respekteras för det mesta. Men nu har han då inte alls varit nöjd, det kan vara vi som stressar runt och gör energin hemma obekväm för honom eller så var han uttråkad, men det verkar inte vara medicinskt
Han är en alldeles underbar katt i övrigt, som passar vårt hushåll bättre än andra djur vi haft. Han gör hemmet nu, kan inte tänka mig den utan honom. Men vi daltar inte honom och han är INTE vår "bebis", han fostras aktivt, precis som illern och alla vet sina platser. =D
Hur som helst, sedan mitt första inlägg har han gjort stora förändringar, han går på lådan utan protest. Vi har köpt hans favoritleksaker (trasmattor) och en väldigt fiffig utfodrings-station (en 3 vånings, labyrintliknande foderstation där han måste tänka lite för att få ner sin mat på botten). Har gjort 2st valeriana strumpbollar till honom också, vilket är mycket uppskattat!
Jag vill försöka övertala maken till att låta mig sätta upp katthyllor på väggarna åt honom, men han är ingen direkt höjdsökande katt, han gillar bättra lugna gömställen och lugna rum att vila i (men han sitter alltid med oss när vi kollar på film med högre volym).
Han leker gott med mattorna, han får tokryck och galopperar genom lägenheten och hoppas och kasar på alla trasmattor han kan hitta. Sedan kastar han sig på rygg och sparkar på mattorna och galopperar tillbaka till stor-soffan igen..rena cirkusen.
Era råd har hjälpt mycket och jag hoppas hans goda humör fortsätter på detta viset, annars får vi slå ihop våra kloka huvuden igen och lösa nästa problem.
Kan vara värt att köpa en Feliway och sätta i vägguttaget, har inte testat personligen men har hört och läst en hel del positivt om det.
😊 Det är bättre att fråga och verka obildad, än att vara tyst och förbli obildad. 😉
#11, Vi har en som behöver bytas ut snart och den verkar ha viss effekt på honom, men ingen effekt alls om han känner sig otrygg, rastlös eller obekväm, då är han för uppe i varv för den milda lugnande effekten den har på honom.
https://www.grizzlyzoo.se/get-off-spray-500ml-052098-6 Spray mot revirmarkering. Har inte testat detta själv men kan kanske vara värt att testa :)
Låter som en bra ide #13, jag är bara fundersam på om den lämnar fläckar efter sig på möblerna efter ett tag. =)