Hur mycket överutfodrar du din katt?
Fick detta av veterinären idag då dom små liven var lite tjockare än vad jag trodde. Dock ger jag dom sällan eller aldrig något extra. Överskottet visas utöver det dagliga energibehovet för en katt på 4kg.
/Christine
Det enda min får utöver sin mat är räkor vid typ jul, när hon fyller år och midsommar och några små ostbitar lite då och då. Hon har dock perfekt hull så det är ingen fara på taket även om det blir lite "lyx" då och då =)
#1 - Det är typ den lyxen mina får också, minus osten, det var många år sen :P
/Christine
En liten bit ost, skinka eller räka då och då får våra. Men dom är inte i närheten av övervikt (:
//Jessie
Vem har gjort broschyren? Finns det någon info om det? Det relevanta är ju vilken sorts mat katten äter till vardags!? Titta inte på kaloriinnehåll utan om det är bra mat för katter. Torrfoder brukar innehålla för mycket kolhydrater och fel sorts mat för en katt (som är en köttätare).
/ OlgaMaria, sajtvärd på Allergier iFokus
Mina får kycklinghjärta eller lite kalkonlever som godis plus torkad anka i bland när tänderna behöver jobba lite extra.
#2
Ja det är inte alltid hon vill ha ost men ibland så får hon smak för det och då brukar hon få små bitar av en ostskiva (inte en hel) ^^ Hon är dock en tacksam katt och lägger inte på sig alls =)
Den är bara märkt med Royal Canin. absolut är det basfödan som är det väsentliga men en del ger nog sina katter både det ena och andra varje dag. Jag tyckte mest jämförelsen var väldigt intressant.
/Christine
Ger inget utöver torrfoder, blötmat och barf. Kanske att de får (animaliska) rester ibland, om det blir mat över, men det är sällan.
/Evelina, sajtvärd på löpning, medarbetare på inredning och kaninhoppning
Min kisse får ingen "människomat" av oss. Hon får bara sitt torrfoder, blötmat och kattgodis. :) fast hon brukar försöka sno min fil som jag äter till frukost. ;)
Våra får spannmåls fri mat och mycket proteiner , ingen mjölk , ägg dock . Rå köttfärs och lite kalkon får dom smaka ibland , får inte ge spannmål då honan är allergisk , dom har jätte fint hull , pigga , jätte fina i pälsen .
I want to belive, And I do belive, dosent matter what you others think, we already know the truth
#7 Ok. Ja, jag misstänkte att det var en producent av kattmat som stod bakom broschyren. De vill ju inte att katter ska äta "andra saker" än deras kattmat, och målar upp tillskott av "vanlig mat" som ett problem. Så du kan bara känna dig trygg om du väljer kattmat. Det skulle väl vara intressantare och mer relevant med någon slags jämförelse hur välanpassad kattmaten är?
/ OlgaMaria, sajtvärd på Allergier iFokus
Min ena katt överäter gärna om hon får torrfoder, vilket hon föredrar och går då lätt upp i vikt. När hon "tvingas" klara sig på färskfoder så verkar det som mättnadshormonerna funkar som de ska och hon äter den mängd mat som håller henne i lagom hull.
Jag tror att detsamma gäller för många katter som är för tjocka. Därför log jag lite när jag såg informationen ovan när jag var hos veterinären. Jag är ingen Royal-fan.
Jag ger inte heller Royal Canin, och tror generellt inte att veterinärer är så bra på kost och beteendefrågor hos djur. Sen finns det ju specialister såklart.
/Christine
Kruxet är väl knappast vad för "gott" man ger, utan huruvida man minskar på normala mängden mat de dagarna… Om man tänker rent kcal-mässigt.
Mina får inget sånt, bara den mat dom ska äta. Eller jo ena katten får en bit av en ostskiva som är ca 1x1 cm stor varannan vecka typ :) Får dom smaka något är det så extremt lite, för dom blir lika glada av det pyttelilla.
www.kattstatus.se - Allt du behöver veta om katter
Det enda min ena katt möjligtvis skulle gå med på att äta på den listan skulle vara en bit skinka, dock äter hon ju inte lika mycket av det vanliga fodret de dagar hon får köttfärs alt. kyckling, tycker hon klarar det rätt bra med sina knappa 3 kilon. 🙂 Ser ju hellre att hon äter kycklingen/färsen (även räkor, fisk osv om hon nu hade velat äta det, dock inget jag själv äter så då är det ju enklare att hon inte gör det) än "vanlig kattmat".
Alltid Oavsett

mina får ingenting, men det är inte för att jag inte försöker :P dom ratar allt utom sin kattmat och ett annat torrfoder som vi använder som godis. rå kyckling får dom ibland, och lite tonfisk om vi äter det (en matsked/katt ungefär), kanske en gång varannan månad. mina är smala och snärta och får alltid beröm hos veterinären. jag suger åt mig och berättar inte att jag inte gör ett skvatt för att hålla dem där, dom är bara kräsna som ingen annan…
Vad ska dom bruna bollarna föreställa? Köttbullar? Har fö inte testat så mycket annat än hennes torrfoder samt blötmat. Det enda skulle vara potatismos som var mycket omtyckt. Penny är bara 4 månader drygt så fullt ös här med motion, maten med hon är ett litet matvrak (morgon +kväll då blötmat serveras)
Hallå! ibland tror folk att mina inlägg inte är seriösa. Det är seriösa inlägg, skulle inte driva med er. Kram
Vad ska dom bruna bollarna föreställa? Köttbullar? Har fö inte testat så mycket annat än hennes torrfoder samt blötmat. Det enda skulle vara potatismos som var mycket omtyckt. Penny är bara 4 månader drygt så fullt ös här med motion, maten med hon är ett litet matvrak (morgon +kväll då blötmat serveras)
Hallå! ibland tror folk att mina inlägg inte är seriösa. Det är seriösa inlägg, skulle inte driva med er. Kram
#18 - Det som motsvarar för en människa? Det är kanelbullar.
/Christine
RC kanske borde justera sina ingredienser så det är mer kattanpassat och mindre godis i torrfoderformat, om deras poäng med detta var att visa hur ohälsosamt det är att ge annan mat 😛
/ Kigon, medarbetare på djurpyssel ifokus.
#20 Haha kanelbulle ^^ Hur mycket energi finns det i "en kanelbulle", mellan 100 och 1000 kcal. Lame och värdelöt!
Haha :D
Hallå! ibland tror folk att mina inlägg inte är seriösa. Det är seriösa inlägg, skulle inte driva med er. Kram
Mina får torrfoder med högt köttinnehåll & blötmat morgon och kväll. Utöver det kattgodis i form av torkat kött och ibland får de rå nötfärs, äggula, kokt kyckling/vit fisk. Sällan de får ngt annat, om de inte lyckas tjuva åt sig ;) båda två är i jättefin form, min Ragdoll fick jättefint beröm hos veterinären sist även fast han är en stor katt på nästan 7 kg.