Katter iFokus

Katter

Etikett: utanför-ämnet
Läst 1154 ggr
catcult
18

Var försiktig med bedragare!

Allt oftare ser vi bedragare poppa upp på olika forum där de tigger pengar till diverse behjärtansvärda skäl. Dessa skrupelfria människor drar en lång snyfthistoria i hopp om att intet ont anade människor ska skänka pengar till dem utan närmare efterforskningar.

Hur kan vi undvika att gå på sådana vanliga bedrägerier?

Googla dem och gör det rätt innan du ens tänker tanken på att skänka en endaste krona.

Om en användare på t. ex. iFokus helt plötsligt dyker upp efter en tids frånvaro och drar en tiggarhistoria bör man först och främst ta en skärmdump (prt sc på tangentbordet, öppna sedan exempelvis Paint, välj klistra in och sedan spara) på sagda historia (då den med stor sannolikhet kommer försvinna efter att bedragaren fått vad han/hon är ute efter). Då har vi bevis på eventuella motsägelser i användarens historia och många gånger även bankkontonummer om bedragaren inte är den vassaste kniven i lådan.

När man googlar en individ som är registrerad på ett forum är det bra att börja med att skriva: användarnamn site:ifokus.se i googles sökruta. Då får du upp alla inlägg som användarnamn gjort på iFokus.se (om det gäller ett annat forum skriver man bara site:annatforum.se istället). Gå igenom alla inlägg som personen gjort och leta efter kontradiktoriska påståenden. Ta en skärmdump på dessa för säkerhets skull! Hittar du två eller fler inlägg där användaren säger emot sig själv är detta med största sannolikhet en bedragare och du bör inte skänka några pengar om du inte vill sponsra dennes livsstil.

Om personen ifråga inte har skrivit tillräckligt många inlägg på forumet för att du skall kunna göra en bedömning får du gräva djupare, du kan exempelvis googla på användarnamnet tillsammans med något annat nyckelord som är starkt sammankopplat med denne (ort, efternamn, eventuella barn eller sambos namn) och du kan även med fördel bildgoogla eventuella bilder användaren lagt upp.

Bildgoogla gör du här. Klicka på kameran och skriv in bildens adress, när du söker kommer du få upp andra ställen där personen ifråga lagt upp samma bild. Du kan på detta vis även få reda på om bilden är stulen från någon annan, det har tidigare hänt att bedragare blivit ertappade genom att de använt bilder på andras djur som de hävdat är deras och behöver dyr vård.

Om du redan har blivit bedragen tveka inte att kontakta polisen! Även om polisen inte kan hjälpa dig att få dina pengar tillbaka är sådan här information värdefull och kan förhindra att andra råkar ut för samma sak i framtiden.

"I will not be pushed, filed, stamped, indexed, briefed, debriefed, or numbered! My life is my own!" - Number Six

kattöga
3
#1

Först blir jag arg….. sen blir jag lessen… överallt poppar dom upp! 😡😢

Tack för varningen och bra info.

Tänk vad mycket spännande man kan lära sig, när man inser att man inte är så smart som man har trott!    /   Catta-Y

Meeow! 

[Emma--]
2
#2

Och ser ni något här på sajten så kontakta också Sajtvärd eller Medarbetare.

[[eskils_]]
10
#3

Tack för tipsen catcult! Man måste nog tyvärr vara medveten om att det finns slipade bedragare på nätet.  Bra idé att ta skärmdump, eftersom de brukar försvinna så fort de fått sina pengar.

Själv blir jag misstänksam redan när någon berättar om hur mycket h*n älskar sin oförsäkrade katt som nu behöver veterinärvård, och att inte en enda person i familjen eller vänkretsen kan låna ut pengar till veterinärbesöket…  Alla är fattiga eller arbetslösa eller pensionärer. Så personen går ut  här och tigger pengar av okända människor. På Hittekatter.iFokus är insamlingar förbjudna.

Ska man ge pengar så bör man nog ge dem direkt till veterinärkliniken.

De pengar folk ger till bedragare skulle göra större nytta hos t ex ett seriöst katthem.

[Forest]
3
#4

Bra att detta tas upp så man är uppmärksam och lägger sina pengar till dom som verkligen behöver pengar till katter i nöd

kigon
0
#5

Otroligt viktigt, jätte bra att du skrev en utförlig artikel om det för de som inte vet detta 🌺

/ Kigon, medarbetare på djurpyssel ifokus.