Katter iFokus

Katter

Etiketterhälsabeteendekosthållning
Läst 2078 ggr
fredricakarlsson
0

Raka sin katt?

Min katt har lång päls och får massa tovor i den.. Och nu får hon vara ute oxå så det blir bara värre. Så undrar jag om jag kan raka henne nu? Raka på kroppen och magen? Hur blir det i sommar tro? Kan hon bränna sig? Kan hon frysa?

OberonsMatte
3
#1

Självklart kan en rakad katt både frysa och bli solbränd. Rakar gör man bara i nödfall. Försök att hjälpa katten med pälsvården genom regelbunden kamning istället.

Sajtvärd Katter iFokus

CatchFatch
1
#2

Om du kan så försök klippa alla tovor istället och borsta henne när hon kommer in.
Annars kan du raka henne som ett lejon.
Då sparar du alla päls vid huvudet, hals, ben och svans.

Min blogg med olika tips & trix, fakta och råd för små husdjur!
http://catchfatch.bloggplatsen.se

VildaVittra
1
#3

Jag klipper ner en av mina utekatter helt och hållet även vintertid pga snöbollsbildning och hon har inte klagat på att frysa (dock har jag kattlucka).

Det enda jag märkt på sommaren är att hon får mindre fästingar som kortpälsad.

Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus

CatchFatch
0
#4

#1 Kan en katt bli solbränd? :O Visste jag inte!

Min blogg med olika tips & trix, fakta och råd för små husdjur!
http://catchfatch.bloggplatsen.se

OberonsMatte
2
fredricakarlsson
0
#6

Det är just de som är problemet, hon vill inte bli kammad. Vi har klippt bort tovorna och försökt bortsa men det blir ändå tovor. #2 jo det var så jag tänkte raka henne, för huvet, svansen och benen har hon ju inte problem med tovorna. Men kan dom frysa nu på sommaren oxå? Hon gillar inte att gå ut när det regnar och är aldrig ute när det är mörkt. Kan man inte smörja in ryggen på henne om det är en solig dag? :p

VildaVittra
3
#7

#6 Raka inte ner helt, utan lämna någon cm päls.

Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus