Kan jag skaffa katt? en ragdoll kanske?
Hej!
Har jättelänge funderat på att köpa en katt, och har läst på en hel del men skulle vilja ha lite feedback på mina tankar.
Nu till förutsättningarna:
Eftersom jag bor i lägenhet (2a, 55 kvm) intill en stor väg måste det bli en katt som klarar av att vara inne. Jag har en fin gård som jag kan ta ut den på i koppel, dock. Jag arbetar även heltid, men har nära hem och kan åka hem på lunchen. Har även flextid och kan lägga upp mina dagar helt själv.
Jag är sällan ute på helgerna och festar eller reser eller så, eftersom jag har delad vårdnad om en hund som jag har 99% av helgerna. Ja och därför måste det ju vara en ras som klarar av hundar. hunden i sig är jättesnäll (en cavalier som mitt namn antyder) och är van vid katt och har blivit smälld på nosen ett par gånger av familjens katt, så hon har respekt för katter.
Jag har egentligen ingen lust att skaffa två katter, om jag inte "måste".
har funderat lite på ragdoll då det verkar vara lite av en hund-katt, vilket ju vore helt fantastiskt haha. Den verkar även inte känna nåt behov av att gå ut, men kan det bli så att den smiter ändå? Och hur hanterar den det då? Blir dom rädda och vill in igen?
Undrar även om det finns möjlighet med mina arbetstider att ta en kattunge?
Vad tror ni om en radgoll med tanke på allt jag skrivit?
Och om ni har några andra funderingar/tips så skriv gärna dom också :)
Alltså katter är ju inget "flockdjur" dom har ju inget behov av att ha flera katter runt om sig och jag tycker att du självklart kan skaffa en katt för du verkar ta det seriöst och du har verkligen läst på om dom. själv har jag två katter och en hund och bor i en tvåa men bor så pass så att dom kan gå ut själva. Men om man går ut med en katt i koppel så vänjer dom ju sig vid det vet många som gör det och dom har inga problem med det. 🙂

Jag går emot vad #1 tycker. Jag jobbar på katthem sedan 7 år tillbaka och kan konstatera att de allra flesta innekatter mår mycket bättre i andra katters sällskap eftersom de har mycket stort socialt utbyte av varandra. Bus, mys och gos, det vill de flesta ha av en kattkompis. Det är betydligt fler katter som är i behov av en kattkompis för att må så bra som möjligt, än katter som mår bäst som ensamkatt. Ska man dessutom ha en kattunge är det oerhört mycket bättre för kattens skull att ha två. Ingen människa och ingen leksakslåda kan ersätta den stimulans som en likasinnad kattkompis kan ge. Framförallt du som jobbar så mycket bör absolut inte ha en kattunge som ensamkatt. Absolut inte. Den lilla blir ensam mååååånga timmar varje vardag. Om helgerna finns det en kul hund också, men den åker snart iväg igen och då är det inge kul längre… Nej ska du skaffa katt så skaffa antingen två kattungar eller en vuxen katt som man märkt VILL leva det liv du har att erbjuda den - ensamkatt, mycket egentid när du jobbar, hundbesök ibland… Lämpligtvis en omplaceringskatt dårå, som du dessutom vet personligheten hos och redan vid köpet kan avgöra om det är den katten med den personligheten du vill leva med :)
Jobbar du heltid skulle jag helst se att du skaffar två katter som kan få sällskap av varandra när du inte är hemma, speciellt om du ska ha kattunge :)
Jag håller inte med 1an men med 2-3 och jag driver ett katthem för hittekatter och vi har fort kattungar och dessa sälja aldrig utan kompis om du inte redan har en kattkompis för den hemma.Visst finns det katter som inte gillar sällskap och vill vara ensamma men dom flesta katter vill ha en kompis att gosa och umgås med.
Och som sagt blir det långa tider för en katt att vara ensam under veckan även om du kan åka hem på lunchen så är det en rätt kort tid men har du en äldre katt som visa att det vill vara ensam så kan det funka men skulle inte rekommendera dig att köpa en kattunge då dessa inte bör vara ensamma så långa stunder.
Tack så jättemycket för era svar! Uppskattar det verkligen även om det såklart är lite tråkiga "nyheter".
Får fundera riktigt ordentligt om jag har möjlighet att ta två stycken. Men om jag skulle göra det, skulle det funka med min lägenhet och mitt arbete då tror ni? (räknar med att utnyttja flexen ordentligt första veckorna men efter nån månad måste jag räkna med att vara borta 100% igen)
Är det bäst med en hane och hona (båda kastrerade) eller ska man ha samma kön tycker ni?
Vi bor i en två på 58 kvm. jag, min sambo, vår ettårige son och två tvååriga katter, en hona och en hane. Hanen är från en kull där mamma dog tidigt och vi födde upp dem på flaska, honan hittade vi väldigt sjuk och faktiskt nästan halvdöd ute på landet några månader senare, så de är ungefär lika gamla.
Det är trångt! Vi avvaktar med vårt planerade hundköp eftersom det blir på tok för trångt här annars. Vår hane är en stor bondkatt, STOR! För honom är vår lägenhet på tok för liten och vi har möblerat, pyntat och arrangerat allting här för att katterna ska kunna röra sig på höjden också. När bebisen var liten blev det lite dåligt med utomhuspromenader och annat för katterna, bor man så här litet krävs mycket aktivering och hjälp för att röra på sig.
Både jag och sambon är hemma mycket, han jobbar 67% uppdelat på långa arbetspass, så han jobbar i snitt 2dgr/vecka. jag har j varit mammaledig ett år och pluggat ett innan dess och ska nu plugga i två år till.
Så har vi löst det hela, men vi letar större lägenhet nu, emd balkong och bättre trädgård mycket för katternas skull.
För oss funkar det super att ha en hona och en hane.
tack för svaret!
Skulle helst vilja ha två honor just pga att de oftast är mindre. En hane skulle ju troligen bli större än min hund som väger 7 kg, vilket skulle kännas lite löjligt haha.
Anledningen till att jag kikat mest på ragdoll är ju att jag verkligen gillar rasens personligheter och att de funkar bra inomhus.
Men samtidigt är jag en sån person som inte har nåt emot katthems-katter, skulle kännas väldigt fint att hjälpa en kisse i nöd. (Raskatterna säljs ju ändå liksom).
Men är det nån som har erfarenhet av att ta en klassisk utekatt (typ vanlig bondkatt) och ha inomhus? Funkar det ens? Familjens katt går verkligen inte att ha i möblerade rum ens, hon måste vara ute för att må bra, och hon är en vanlig bondkatt. Men om man tar en eller två kattungar och de får vara inne från första början, kan det funka då? Är det bara jag som har förutfattade meningar om att bondkatter mår dåligt av att vara inomhus?
#7 De flesta bondkatter går utmärkt att ha inomhus, speciellt om man vänjer dem sen de är små kattungar.

#7
Jag har en bondkatt/hittekatt och en ragdoll. Det är inga som helst problem med att ha bondkatten inomhus även om han föddes ute. Han är tom den som är mest rädd för utelivet när man försöker gå på promenad med honom.
Jag är av uppfattningen att en Ragdoll speciellt en kattunge inte ska vara ensamkatt. De är så pass sociala djur att det inte skulle kännas snällt att ha dem som ensamkatter (undantag finns förstås).
Du kan ju alltid som jag att skaffa en raskatt och en hittekatt. Det viktigaste då är att katternas personlighet matchar. Det var misstaget jag inte gjorde med mina katter. De har kul ihop visst men de har så skilda samt helt olika hur de leker etc.

Jag har fyra huskatter. Tre är hittekatter som fångades in i vuxen ålder och en togs in som liten tillsammans med hemlös skygg hona och syskon. Ingen klagar på innelivet. Bara en av dem skulle nog behöva komma ut pga att hon är svår att aktivera och har lite tråkigt, det skulle inte behövas om hon fick gå ut. That's it. Sen ska du nog inte ta de flängigaste kattungarna, risken är att de blir för flängiga för att kunna bo litet. Välj de lite lugnare istället :)
Huskatter mår inte dåligt av att vara inomhus. Ingen katt förutom just utekatter mår dåligt att att vara inne hela tiden.
Katthemskatter har ofta fått leva ute på egen tass en längre tid och tycker det är skönt att komma hem till någon som innekatt. Givetvis inte alla, men många. Vi har en liten tjej hemma som på sin höjd sitter på balkongen och tittar, för sele var ingen höjdare. Det var inte ens skräckblandad förtjusning att komma ut i sele för henne, det var rena skräcken med alla farliga ljud och människor.
Vi på Gefle katthem har många små honor som passar som innekatt.
En variant är ju att köpa en katt som man redan vet trivs med hund och som ensam katt i hushållet. Det kan vara en omplaceringskatt eller en katt från ett katthem, där man vet hur katten fungerar redan.
Huskatter och raskatter är fortfarande individer, så det finns alltid katter av alla de sorter både som raser och "bönder" :) Om du ändå är väldigt intresserad av just ragdolls så finns ju även sådana ibland för omplacering, som unga vuxna t ex som är vana hund och kanske vill bo mer själva. Men som sagt, huskatter finns det ju MÅNGA av som jag tror skulle passa ditt hem. Det gäller att ta tid på sig och hitta rätt.
www.kattstatus.se - Allt du behöver veta om katter
Tack så otroligt mycket för alla era svar, uppskattas oerhört!
Som jag förstått det nu så finns det egentligen bara två alternativ
1, köpa två stycken så de underhåller varandra dagtid
2, omplacering som man vet personligheten på, om den är en ensam personlighet eller vad man ska säga.
Oavsätt vilket så är ju inte kattköpet nåt som kommer ske här och nu, tidigaste som skulle funka är till jul då jag ändå är ledig två veckor från jobbet (de röda dagarna ligger bra iår, hehe) men kan nog bli så att jag väntar ännu längre.
Vad gäller ragdoll så var en stor del av att jag var inne på just den att den är känd för att vara en innekatt. Men som det låter på er så funkar ju vilken katt som helst egentligen. Och jag vet inte riktigt heller om jag har vill betala så mycket på en gång som det blir när man köper två raggisar samtidigt :p