På fredag kommer Mini!
Ooh, finaste Sphynxen(???) jag sett iaf! :)
Min lille pojk kom hem igår han, en vanlig huskatt från katthem🐱
Vilken sötnos! Förstår att du längtar.🙂 Har du bestämt namn än?
Ska eventuellt skaffa en till katt i höst. 🙂
#1 Mys! Bild då? :)
#2 Hon ska heta Mini!
#3 Känner mig pigg i huvudet när jag insåg vad rubriken på tråden var 😃 Sött namn i alla fall!
#4 Men kära jisses så söt :D
#5 Haha, inte lätt alltid!
#6 hihi tackar åt honom! 🐱
jag väntar inte påkatt då jag tycker att det räcker med 2 fina killar men jag väntar på att få flytta ut på landet om 2 månader där de ska få bli utekatter
Kom hem med vår lilla kille för typ en kvart sen :D
Grattis till dig, otroligt fin kisse!
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com


#11 Dra mig baklänges vilken vacker katt!
# 4 Han ser inte helt lik en vanlig huskatt precis😃Men söt är han😃
#11 Öronen!!!❤️

#16 Hur är La Permen till sättet? :)

#17 Trevliga,sällskapliga ,lagomkatter.😃
Stolt ägare till tre La permer
#4 & #14
Håller med =) Ser ut som en raskatt, typ en inverterad helig birma i teckning. Mycket fin kisse.
Sitter också och väntar på en kattunge. Kommer på onsdag. Bara en och en halv dag kvar. Man blir ju tokig.
#14 Nej visst gör han inte? :D
#19 Ja eller hur :D eller maskad siames typ.. mamma-katt är ju vanlig huskatt, gråbrun-spräcklig men pappan är ju okänd.. förhoppningsvis är det ju inte inavel som jag fått klart för mig i tråden "någon som vet?" här att det kan vara..
#0 Galet fin hon är!
Sajtvärd på Lajv och medarbetare på Ätstörningar :)

#20, första generationen inavel är oftast inget problem ändå, det är om det får hålla på ett tag det skiter sig på riktigt. Visst, risken för vissa sjukdomar blir högre, men det är bara om den gemensamma förfadern bär på dem till att börja med.
Med andra ord: det kan bli problem, men risken är liten. Du bör däremot inte avla på kissen, ens om han vore renrasig.
#22 Åh tack! du gjorde mig lugn. Här ska inte avlas, kastrering är det som gäller när han blir tillräckligt stor. :)
#23 Jäklar vad söt.
Själv är man en aning besviken idag. Uppfödaren ringde sent igår kväll och berättade att vår lille kisse råkat ut för någonting. Om han har fått en klo i ögat från ett syskon eller om det är en infektion vet de inte fören veterinären återkommer med resultaten från provtagningarna.
Självklart ska katten inte flytta fören han är frisk, men jag var ju mentalt inställd på att ta hem honom idag.. :(
#26 Åh nej vad tråkigt :( Hoppas att det inte är något allvarligt och att du får hem missen snart!
Jag ska inte hämta mina katter förens om flera veckor 😕
#25 Tack! Men gud va jobbigt med din nya vän, hoppas det går bra.