Katter iFokus

Katter

Etiketteravelgenetikuppfödning
Läst 3438 ggr
Mantissa
0

American Curl?

Förkommer det uppfödning av denna kattras i sverige? (Det är den med bakåtböjda öron och inte den lockiga jag menar)

Mona22
0
#1

Enligt ett annat forum (vet inte om jag får länka) Fanns det en uppfödare(vet inte om det kommit någon ny) men intresset för rasen var så litet och katterna var så dyra så de lade ner. Vill du ha en american curl får du nog söka utomlands.

Vet inte vad du menar med lockiga? Tyst

Mantissa
0
#2

Det finns ju nån lockig amerikans kattras som är ganska ny. Sett den på animal planet:)

Mona22
0
#3

Inte american wirehair då? Annars har jag ingen aning. Den ser ju lite "vild" ut i pälsen Tungan ute. vet inte vilken du tänker på. Oavsett så är den nog svår att få tag på .

Mantissa
0
#4

Det var American curl jag menade i inlägget, men förtydligade om det var någon som tolkade curl som lockig päls (som wirehairen)

Sophey
0
#5

Jag tror nog att du far soka utomlands. Danmark brukar ha det mesta

Medarbetare på matlust

Mantissa
0
#6

Är inte ute efter en ny katt ännu. Men blev nyfiken på rasen och ville prata med personer med erfarenhet av dem. Hoppades hitta någon i sverige.

EddaM
0
#7

Tycker att de är jätte fina med =)

Wirehair är inte lockiga utan strävhåriga =)

Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!

S*Luddhuvet´z