Katter iFokus

Katter

Etiketterbildtrådarvideoklipp
Läst 2304 ggr
Matilda
0

Lotta

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Har inte varit inne här tidigare, men skulle vara kul att se bilder av andras kissar, så alla bilder hittåt bra som dåligaFlört

Här är en bild på Lotta Glad

fakir
0
#1

Fin kisse, hon ser lite anurlunda ut, men det är bara kul. Vad heter den där rasen nu igen?

Pia
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Aha, en lite kul persertjej! Vitfläckar är så vackert och personligt, gärna sköldpadd och vitt som din Matilda är:)

För att ta upp tråden om just vitfläckar så kommer här en bild på min enda sådana, blåsköldpadd-vita Agnes. När hon tittade in i kryddskåpet en dag:)

Staffan
0
#3

Välkommen hit Matilda!

Jag hör till den lilla skara härinne på Katter iFokus som inte har någon egen katt - men som överväger att skaffa en. Tillvisdare får jag därför nöja mig med att titta på andras bilder här i tråden…

Gråter

Lägg gärna in fler bilder på din katt också - den ser jättefin ut!

// staffan

Matilda
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

#1 Det är en perser. Och visst ser dom lite kul ut, men jag tycker dom är vackra. Fast det är ju en smak sakFlört

#2 Jo jag tycker också om den färgen jätte mycket. Fin katt!

#3 ojoj, då kan de bli många bilder. Har hur många som helt på henne. Men här är iaf en till som jag gillar, tycker hon passar ni så bra på bilden!

Saber
0
#5

Den där katten ser så cool ut! ;) Jag hör också till den skaran som inte har någon katt.

Hur är perser katter i personlighet? Har de någon speciell egenskap (annat än de ser riktigt coola ut)?;)

CBA
0
#6

# 5- Jag har en perser hanne på 11 år, han är röd/vit till färgen.

Persern är en lugn och stabil katt tycker jag och har även fått den beskrivningen av uppfödare. Dom är inte skrikiga, snarare små pratar och håller inte heller på att röjer i gardiner och bokhyllor.

Persern är lugn men kan få busryck och blir lekfulla.

Det man ska ha i tanke är att dom har en krävande päls som kräver ordentlig omvårdnad minst en gång i veckan om den ska hålla sig fin och fri från tovor.

Vissa perserkatter har oxå trånga tårkanaler pga den trubbiga nosen och innåtrullade ögonlocks kanter vilket orsakar ögoninflammationer. Det är lätt hjälpt genom operation. Min har opererats 2 ggr för detta på båda ögonen.

Jag tycker persern är en underbar katt med ett underbart teprament Glad

Mvh CBA

Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.

Saber
0
#7

Tack för informationen!

Matilda
0
#8

Jag upplever också persen som en lugn och stabil katt. Men framför allt att den är väldigt trogen och kärleksfull till sin husse/matte. Fast det är helt klart en katt som kräver tid pga pälsen. Vi borstar våran för det mesta morgon och kväll, då hon även gillar att gå ut någon gång då och då blir det mer tovor i pälsen. Tur at vintern snart kommer, för då går hon minsan inte ut Flört

#6 Har aldrig haft ögoninflamation på våran kisse. Men går det inte att bota med salva eller något, som man typ gör på människor?

/Matilda

CBA
0
#9

# 8 Vi fick ögonsalvor till honom men han hade så många inflamationer att veterinären sa att för mycket användande av salvor kan förstöra kattens syn samt att det med tiden blir repor på hornhinnan av att de undre ögonlocken var innåt rullade.

Första operationen gick jätte bra men tyvärr så började det rulla in sig igen efter några år och det gjordes om, nu är det inga problem längre. Han var runt 2 år när han op första gången, nu är han 11 :o)

Mvh CBA

Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.

Matilda
0
#10

#9 okej, är det mesta vanligt att de får det när de är unga eller? Syns det väl när ögonlocket är inåt rullade?

/Matilda, som blir lite orolig att våran kisse ska få det…

Pia
0
#11

Ett annat ord för inrullade ögonlock med inåtvända ögonhår som irriterar hornhinnan är entropion. Precis som CBA säger är det främst förekommande på perser p g a deras korta nosar. Det är ju också väldigt olika från linje till linje och jag tror de flesta perseruppfödare numera arbetar på att komma tillrätta med problemet. Jag förmodar att entropion märks redan i unga år.

En bra ögonsalva för lättare ögoninflammationer finns receptfritt på Apoteket. Kan användas både till människor och djur, Noviform heter den. Men är man det minsta osäker så är förstås ett veterinärbesök att rekommendera.

Jag tycker också de generellt är bra på att svara på katt-frågor vad gäller läkemedel på Apoteket. De har ju också en väldigt bra liten bok om Kattens hälsa som är väl värd att investera i!

Matilda
0
#12

Ok, det låter bra att det syns i unga år. Våran tös är nu 4 år och har än så länge inte haft problem Glad

Jo, apoteket tycker jag brukar vara duktig på många frågor när det gäller djur, framför allt de vanligare husdjuren.

Jaha, vet du någon speciell affär den går att köpa på?

/Matilda

Pia
0
#13

Noviform finns på Apoteket, 54 kr kostar den. När man väl öppnat den lilla, lilla tuben på 5 g måste man använda den inom en månad. Men det är väl inte världens ekonomiska förlust förmodar jag:) Tre dgr brukar kuren vara på, sedan bör inflammationen vara borta. Men som sagt, är man osäker hör med veterinären istället.

Matilda
0
#14

Ok, nej de är ju inga pengar alls Glad

Men vi får väl be vet ta en extra noga titt när vi ska vaccinera nästa gång. Bara för säkerhets skull Skrattande

CBA
0
#15

# 14 Det syns väldigt väl om katten har innåtrullade undre ögonlock….det rinner väldigt mycket tårvätska, ögonen blir svullna och röd irriterade.

Har du inte sett nått än så är det säkert ingen fara Flört

Mvh CBA

Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.

Matilda
0
#16

#15 Okej, det låter bra att man inte behöver vara så orolig för de.

men ögoninflamation kan ju iof fortfarande uppstå.

/Matilda

Limpan4all
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#17

Här en bild på en av mina småtjejer från i våras.

"Är man bara söt och trevlig behöver man inte vara rasren!"

Matilda
0
#18

# Vilken söt kisse Glad

Pia
0
#19

Limpan4all, välkommen till Katter iFokus! Och vilken underbar bild på din kisse! Naturligtvis är precis alla gulliga, speciella, personliga kissar välkomna här, rasren eller inte:)

Pia
0
#20

Matilda (och ja alla andra med:), jag kom på att en bra sak att rengöra ev rinniga kattögon med är enkel koksaltlösning. Antigen den man köper på Apoteket eller så går vanlig linsvätska/saltlösning bra.

Limpan4all
0
#21

Varför köpa när det är så lätt att göra själv. Tag 9g vanligt koksalt per liter vatten koka upp och låt koka i tio minuter.

Matilda
0
#22

Tack för tipset Glad

Kan vara bra att ha!

/Matilda

Pia
0
#23

#21, så bra att jag fick det utrett! För jag gick nämligen och tänkte på det häromdagen, om man skulle ta och göra det själv men ville inte dribbla med måtten…:)