Katter iFokus

Katter

Etiketterbildtrådarvideoklipp
Läst 1437 ggr
[Suomilaura]
1

Tycker inte om grannkatten

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

Hade över grannkatten förra veckan och min hane var inte speciellt förtjust i henne :P

Grodan
0
#1

"Videoklippet är inte tillgängligt."


❤️ Värd 4 mus-ifokus - Välkommen!   <:3 }~~~ ( http://gerodean.se/ecards ) ❤️

[Suomilaura]
0
#2

Ska kika på det och lägga upp igen :)

Grodan
0
#3

Funkar nu

edit: naw, stackarn


❤️ Värd 4 mus-ifokus - Välkommen!   <:3 }~~~ ( http://gerodean.se/ecards ) ❤️

[Suomilaura]
0
#4

Ja det var synd om honom! Men kunde inte låta bli att skratta åt de roliga ljuden han fick fram.

Marinas Mix
0
#5

Häftiga ljud. Tänk vad de kan… Min lilla fröken vrålade tillbaka från sin stol

Pyssliga hälsningar Marina.
Sajtvärd på Pärlpyssel & Smyckestillverkning _\Min blogg\
Häng med in i det nya äventyret på BeadCraft
_

Ninja
0
#6

Naw, snutten. Haha, mina katter blev jätteförvirrade, sprang runt och leta efter orsaken till ljudet.

line84
0
#7

Tar du in grannkatten till dig?? Tyst

annzoo
0
#8

finns det nån anledning till varför de ska träffas…jag skulle inte föra ihop 2 okända katter utan anledning..

UlrikaD
0
#9

Kanske var kattvakt?

Jag fick ett helt gäng i soffan här som undrade vad det var som lät när jag satte på klippet.

Grodan
0
#10

#9 lol

Kanske ska göra som jag ha ljudet av tills det är något du verkligen vill höra? Tungan ute


❤️ Värd 4 mus-ifokus - Välkommen!   <:3 }~~~ ( http://gerodean.se/ecards ) ❤️

UlrikaD
0
#11

#10 De tyckte det var spännande. Ungefär som att ha på ett klipp där illrar leker och "poppar". Då blir det också samling i soffan:)

Grodan
0
#12

#11 har du högtalarna i soffan?Tungan ute


❤️ Värd 4 mus-ifokus - Välkommen!   <:3 }~~~ ( http://gerodean.se/ecards ) ❤️

UlrikaD
0
#13

#12 På soffbordet:)

Grodan
0
#14

Aha, men iaf så har ajg inget ljud på… jag har för många fönster uppe för att det ska funka, på flera är det en massa bakgrundsljud som då bara blir störande


❤️ Värd 4 mus-ifokus - Välkommen!   <:3 }~~~ ( http://gerodean.se/ecards ) ❤️

line84
0
#15

Jag tycker iaf inte det där var särskilt roligt och det verkar inte katterna heller tycka.

[Suomilaura]
1
#16

Anledningen till varför min granne och hennes katt var hos mig, var för att hennes katt behöver socialisera sig med andra katter. Och för att jag ska vara kattvakt!

Kan tänka mig att andra katter som hör ljudet spärrar upp öronen ordenligt :)

Charlie2006
0
#17

Min kan reste ragg och började morra, när jag startade klippet Tungan ute.

Min hemsida

"Om man inte vet vad man ska, är det ingen idé att skynda sig. Man vet ändå inte när man kommer fram."

//Frida

Niiinah92
0
#18

Min lilla pälskling försökte ta sig igenom datorskärmen haha den lilla tuffingen<3

[Suomilaura]
0
#19

Haha! Det är kul att höra hur era katter reagerar :)

AnnicaB
0
#20

Min lilla hittekattunge blev livrädd för ljudet. Hon låg och spann i mitt knä när jag satte på klippet. Flög upp så fort hon hörde din katt. Hon är lite harig av sig, men vi vet ju inte vad hon har varit med om innan hon blev hittad övergiven och urmärglad (då ca 7 veckor).

Men att socialicera en katt med andra katter? Det brukar inte funka så bra. De behöver invänjningsperiod med varje ny individ de skall umgås medt . Det funkar alltså inte att vänja vid en katt och tro att det sedan skall gå bra med en annan katt bara därför. Men jag kanske missuppfattade hur du menade? Det kanske är just era två katter som skall vistas i samma hus? Med vuxna katter kan det ta veckor till månader att få dem att acceptera vanadra och vissa blir ju aldrig mer än just på den nivån att de accepterar att den andra katten finns, ingen mer gemenskap än så.

*** Qui vivrqa verra ***

annzoo
0
#21

#16 precis som AnnicaB skriver tar de ett bra tag att katterna ska acceptera varandra utan stress. För jag antar att kantten inte var där någon längre tid?
Om ni är grannar och katten behöver kattvakt är de väl bättre med tillsyn i sin egen hemmiljö om ägaren är borta lite längre tid.

Hoppas båda är kastrerade annars är det nog mer än socialisering ni har tänktFlört

Amorell
0
#22

# 21

Det är där tycker jag är väldigt intressant för jag har rest runt mycket med min katt sen hon var liten och då ofta till folk med andra katter. Hon har blivit så van vid att träffa andra katter att hon reagerar väldigt bra nu, i alla situationer. Det är ingen stress utan det är mer "jaha där kom du.." haha lite såGlad

Som när vi ibland promenerar över till min farbror när vi är i mitt föräldrahem, han har en gammelkatta, men min lilla felicia lägger sig bara helt sonika och sover efter att de har tittat på varann och nosat lite. Haha.

~ Ysmn

[Suomilaura]
0
#23

Hennes katt är väldigt speciell och har inte tyckt om någon katt den tidigare träffat, så hon ville prova med mina katter Men de var inte heller väldigt populära.

Mina katter brukar inte ha några problem med andra katter, även om de bara träffas en enda gång. Men det är ju olika från katt till katt och självklart kan det ta ett tag innan de vänjer sig.

Och ja, alla är kastrerade :)